Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Je možné si zvýšit IQ? Prozradíme vám jak!

Inteligentní člověk si s větší pravděpodobností najde dobrou práci, která mu zajistí spokojený život. Dobrou zprávou však je, že hodnotu IQ je možné pravidelným tréninkem mozku zvýšit, a to prakticky v jakémkoli věku. Co je pro to potřeba udělat?

Definovat inteligenci není jednoduché. Jde o zvláštní schopnost, která nám umožňuje chápat jedinečné a složité prostředí, v němž žijeme.

Fenomén měření inteligence se objevil už v 19. století, ovšem tehdy se lidé domnívali, že intelektuální schopnosti souvisejí s velikostí mozku, a proto ji určovali podle rozměrů lebky.

V této době vzniklo i přesvědčení, že ženy jsou méně inteligentní než muži, protože jejich mozek je lehčí.

Testy pro zaostalé děti

Ke zjištění inteligence poprvé použil testy francouzský psycholog Alfred Binet (1857–1911).

Ministerstvem školství Francie byl totiž požádán, aby vytvořil metodu, pomocí níž bude možné odhalit duševně zaostalé děti, kterým by klasická školní docházka mohla činit těžkosti.

Vznikla Binet-Simonova škála.  Roku 1916 ji zrevidoval americký psycholog Lewis Terman (1877–1956) ze Stanfordovy univerzity. Jeho Stanford-Binetova škála (vedle jiných) se v upravené verzi používá k testování dodnes.

Kdo vymyslel IQ?

Zapracoval do ní i termín IQ (inteligenční kvocient), který jako veličinu pro měření inteligence zavedl v roce 1912 původem německý psycholog William Stern (1871–1938).

Definoval jej jako poměr mentálního a skutečného věku násobený 100. Tedy pokud je 10leté dítě schopno řešit úlohy pro 13leté dítě, jeho IQ dosahuje hodnoty 130. Tento vzorec se však později ukázal nepoužitelným pro dospělé, protože biologický věk roste lineárně a mentální nikoli.

Starší lidé tak v testu dosahovali špatných výsledků bez ohledu na své schopnosti.

Inteligence napříč populací

Od roku 1960 se proto používá tzv. deviační skóre, u kterého se porovnává úroveň rozumových schopností jedince vzhledem k průměru populace v dané skupině.

Nejčastěji je používaná škála s průměrem 100 a směrodatnou odchylkou 15, přičemž inteligence má přibližně normální (Gaussovské) rozdělení.

To znamená že asi 70 % lidí má hodnotu IQ 85–115. Asi 13 % populace má IQ 115–130 a jen necelá 2 % obyvatel zeměkoule má IQ nad 130. Obdobně to platí i směrem dolů, tedy 13 % lidí má IQ 70–85 a 2 % populace pak mají IQ menší než 70, což již svědčí o mentální retardaci.

K čemu je dobré znát své IQ?

Testování inteligence se používá hlavně u dětí a studentů k určení jejich možných studijních problémů, nebo naopak ke zjištění jejich studijního potenciálu.

Zajímavé je, že u matematických schopností je předpovědi lepší magnetická rezonance než IQ testy či testy z matematiky. Buď, jak buď, hodnota IQ nic nevypovídá o charakteru člověk a v běžném životě většinou nehraje podstatnou roli.

Navíc IQ není jedinou složkou inteligence, v poslední době se ukazuje, že pro funkční mezilidské vztahy je mnohem důležitější EQ neboli kvocient emoční inteligence.

Dědičnost versus prostředí

Dodnes ovšem mezi vědci panuje spor o to, zda je inteligence daná dědičností či je ovlivněna prostředím.

Pojem „nature versus nurture“ (dědičnost versus prostředí) zavedl už anglický vědec Francis Galton (1822–1911), bratranec Charlese Darwina, který byl jednoznačným zastáncem dědičnosti. Spor stále nemá jasného vítěze.

Jsou vědci, kteří věří, že genetika ovlivňuje inteligenci z 80 %. Jiní se domnívají, že se genetika a prostředí (výchova) na našich mentálních schopnostech podílejí stejnou měrou. Z toho plyne, že je možné inteligenci pravidelným tréninkem zvýšit. Jak?

Jak zvýšit inteligenci?

1.Změňte zažité stereotypy

Náš život je plný stereotypů. Den za dnem vykonáváme stále stejné úkony, při nichž náš mozek běží na autopilota. Zkuste to změnit. Přinuťte ho vytvořit si nová spojení tím, že věci, které vykonáváte automaticky, uděláte jinak.

Třeba si vyčistíte zuby druhou rukou nebo zvolíte jinou cestu do práce. Vyzkoušet můžete také meditaci, která zlepšuje krevní oběh v mozku, a tím i koncentraci a paměť. Věnujte se jí alespoň 30 minut denně, ideálně ráno po probuzení, nebo večer před spaním.

2.Trénujte mozek

Svoji inteligenci můžete zvýšit rovněž pravidelnou četbou, ideálně vědeckých textů týkajících se přírodních věd. Díky tomu se vám zlepší nejen slovní zásoba, ale i logické uvažování.

Mozek můžete trénovat též luštěním křížovek, vyplňováním kvízů, hraním slovních her či sudoku. Skvělým cvičením pro mozek je také studium cizích jazyků.

Lepších výsledků v IQ testech pak dosáhnete, když je budete podstupovat pravidelně, ale pozor, vaši inteligenci to však nezvýší.

3.Získejte nové dovednosti

Navštivte nové místo! Cestování po světě je skvělá věc, ale stačí začít tím, že se třeba vydáte do muzea, na výstavu nebo koncert. Vyzkoušet můžete rovněž nová jídla (v restauraci, nebo si je uvařit), tím si opět rozšíříte své vědomosti.

Můžete se také začít věnovat úplně novému koníčku, o kterém byste si nikdy nebyli pomysleli, že vás může bavit – skvěle trénují mozek šachy, k zahození není ani žonglování. Otestovat můžete i nějaký nový sport.

4.Naučte se hrát na hudební nástroj

Možná nemáte hudební sluch, a proto jste se jakémukoli vzdělání v hudební oblasti dosud vyhýbali. S ohledem na vaši inteligenci to byla chyba.

Bylo prokázáno, že hra na hudební nástroje zvyšuje IQ. Větší vliv na vaši chytrost budou mít strunné nástroje (housle, klavír či kytara), neboť jsou náročné na koordinaci a jemnou motoriku, před nástroji dechovými.

5.Jezte stravu, která stimuluje mozek

Zdravá strava má vliv na IQ, zejména u dětí. Nejezte proto průmyslově zpracované výrobky, plné soli a cukru.

I k snídani si dopřejte kvalitní bílkoviny (vejce, šunka, mléčné výrobky, ryby), protože právě ty mají schopnost zvýšit produkci norepinefrinu a dopaminu v mozku, což jsou chemické látky, které posílí vaši vnímavost a schopnost řešit problémy.

Krevní oběh v mozku zase podporuje vitamin B. Najdete ho v listové zelenině, celozrnné pšenici, masu, vejcích a sýrech. Bez zajímavosti není ani fakt, že vegetariáni mají průměrně IQ vyšší o 5 bodů.

6.Cvičte správně

Cvičení působí příznivě na vaši kondici i celkové zdraví organismu. Vylučují se při něm hormony štěstí neboli endorfiny, které nejenže zlepšují vaši náladu, ale pozitivně působí i na vás mozek – zvyšují jeho aktivitu.

Ovšem pozor, s ohledem na vaše IQ je lepší se věnovat kardiovaskulárnímu cvičení než posilování. Pravidelné aerobní cvičení může zvýšit vaši verbální inteligenci až o 50 %.

7.Dostatečně spěte

Kdy během dne je váš mozek v nejlepší formě, do jisté míry závisí také na tom, zda jste skřivan, nebo sova, tedy zda sršíte energií spíše ráno, nebo až večer. Tomu byste měli přizpůsobit i svůj spánek.

Ovšem v každém případě se snažte spát alespoň 7 hodin denně. Když jste totiž unavení, váš mozek nemůže fungovat na 100 %. Naopak omezí svoji aktivitu na minimum, kdy dělá jen to, co je nutné pro vaše přežití.

Pomocí Stanford-Binetovy škály se rozlišují duševně zaostalé dětí, kterým by klasická škola dělala problémy. V průměru mají lidé inteligenční koeficient mezi 85 až 115. Většina vědců se domnívá, že inteligenci ovlivňuje genetika, jiní, že se na ní podílí i výchova.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
panidomu.cz
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
S tím správným vybavením zvládnete doma nebo v kanceláři vytvořit praktický koutek, ve kterém můžete tvořit i pracovat. Stačí pár dobře vybraných pomocníků, ať už jde o praktické vybavení nebo detaily, které doladí atmosféru. Dobře vybavený prostor Různé kreativní tvoření je v dnešní době oblíbené – ať už je jen pro radost či jako zdroj výdělku. Ať už
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz