Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Procházka po střeše světa: 5 horských královen světa!

Před 50 miliony lety tu bylo moře. Jenže pak se indická kontinentální deska začala posunovat směrem na sever, až narazila na euroasijskou.

V tu chvíli se začaly zvedat vrstvy hornin. A zhruba před 25 až 30 miliony let nad mořskou hladinu vykouklo nejvyšší horstvo světa. Narodil se Himálaj. Jaké jsou jeho nejzajímavější vrcholy?

NejvyššíMount Everest (též Čumulangma – Matka vesmíru, Sagarmátha – Střecha světa)

Výška: 8848 m. n. m.

První výstup: 1953

Britský zeměměřič Sir George Everest se ještě během svého života dočkal vskutku výjimečného uznání za své služby. Hora Peak XV byla v roce 1866 přejmenována na Mount Everest. A od té doby se na tom nic nezměnilo.

Leží na území dvou států – Číny a Nepálu, přičemž oba uznávají její výšku 8848 metrů nad mořem. Původně se mělo za to, že hora měří 8850 metrů, podle posledního, čínského měření z roku 2005 by to mělo být 8844 metrů.

A to přesto, že geologové tvrdí, že každým rokem vyroste o 3–5 mm a posune se o 27 mm na severovýchod. Od chvíle, kdy se lidé poprvé pokusili dobýt vrchol Matky vesmíru, brzy uplyne 100 let.

Průzkumná expedice George Malloryho si v roce 1921 troufla „jen“ na výstup do výše 7060 m. n. m. a poté sestoupila dolů. Další expedice se uskutečnila už v roce 1922 a přinesla několik „nej“. Při prvním pokusu překročili první 3 horolezci výšku 8000 m.

n. m., a to dokonce hned o 255 metrů! Při druhém pokusu dosáhli, ovšem s využitím kyslíkovým přístrojů, dokonce 8326 m. n. m. Při třetím výstupu si hora vybrala svou první daň. Lavina, kterou strhli horolezci, usmrtila 7 nosičů.

První pomyslný skalp Střechy světa si tak 29. 5. 1953 připsali Novozélanďan Edmund Hillary a slavný nepálský Šerpa Tenzing Norgay. První ženou na vrcholu Mount Everest se pak stala Japonka Džunko Tabei 16. 5. 1975.

K2 je o 237 metrů nižší než Mount Everest, ale její relativní převýšení od úpatí až k vrcholu, je větší?
K2 je o 237 metrů nižší než Mount Everest, ale její relativní převýšení od úpatí až k vrcholu, je větší?

NejnebezpečnějšíK2 (také Čhogori – Velká hora)

Výška: 8611 m. n. m.

První výstup: 1954

Označení K2 dostala už v 19. století a většina světa ji zná pod tímto názvem. Sem tam o ni kdosi řekne, že je to Čhogori – Velká hora, ale spíš by se pro ni hodil název Hora, která zabíjí.

Žádná jiná osmitisícovka si nevybrala daň v podobě tolika lidských životů, jako právě K2. Poprvé ji 31. července 1954 pokořili členové italské expedice Achille Compagnoni a Lino Lacedelli. Další úspěšná japonská expedice zdolala vrchol K2 až o 23 let později.

O jeden z rekordů se na K2 postaral i legendární český horolezec Josef Rakoncaj. Ten se na její vrchol podíval hned dvakrát, v letech 1983 a 1986. Po prvním úspěšném pokusu se se spolulezcem Agostinem da Polenzou postarali o další nechtěný zázrak.

Okolnosti je přinutily, aby bivakovali jen 50 metrů pod vrcholem. A to je asi poslední pozitivní číslo, které lze v souvislosti s K2 vypíchnout. Ta další hovoří většinou o lidských obětech.

Vysokohorští statistici v roce 2008 spočítali, že do té doby vystoupilo na vrchol K2 305 horolezců. Minimálně 76 zaplatilo svou touhu po zdolání nebezpečné hory svým životem.

Do tragické bilance nejvíce přispěl rok 1986, kdy si Velká hora vyžádala dokonce 13 lidských obětí.

NejstrmějšíLhoce (Jižní vrchol)

Výška: 8516 m. n. m.

První výstup: 1956

Lhoce je menší siamské dvojče Mount Everestu. Přesněji řečeno, pokud se rozhodnete vystoupit na nejvyšší horu světa klasickou cestou, počítejte s tím, že nějakou dobu strávíte na západní stěně Lhoce. Na jižní straně by na vás čekalo opravdové peklo.

3,2 kilometru dlouhá strmá stěna, na níž dostávají závrať i ti nejodvážnější lezci. Do knihy rekordů byla zapsána jako nejstrmější stěna podobné velikosti na světě. Říká se, že těch, kteří stěnu úspěšně zdolali, je méně než těch, kteří se z ní zřítili dolů.

První pokus o zdolání Lhoce se uskutečnil v roce 1955, ale extrémní vítr a mrazy jej ukončily ve výšce 8100 metrů. Slavnou horu poprvé pokořila až 18. 5. 1956 švýcarská expedice vedená horolezcem Albertem Egglerem. Ta si z Himálaje odvezla hned několik rekordů. Její členové například vzápětí hned dvakrát zdolali i vysněný Everest.

Mezi těmi, kteří úspěšně zdolali Lhoce, najdete hned několik českých jmen. Martin Minařík (2007) a Radek Jaroš (2011) se do historie zapsali dokonce prvovýstupem. V roce 2012 vystoupil na vrchol Lhoce i Milan Sedláček. Při sestupu ale tragicky zahynul.
Mezi těmi, kteří úspěšně zdolali Lhoce, najdete hned několik českých jmen. Martin Minařík (2007) a Radek Jaroš (2011) se do historie zapsali dokonce prvovýstupem. V roce 2012 vystoupil na vrchol Lhoce i Milan Sedláček. Při sestupu ale tragicky zahynul.

Dlouho nepokořenáNanga Parbat (též Diamir – Nahá hora)

Výška: 8125 m. n. m.

První výstup: 1953

Na Nahou horu si lidé dělali zálusk už v předminulém století. Vždyť první pokus o zdolání krásky jménem Nanga Parbat uskutečnil už v roce 1895 anglický horolezec Albert Mummery. Začala tím přes půl století trvající etapa marných pokusů o zdolání této hory.

Než na její vrchol vstoupila lidská noha, vybrala si daň v podobě více než tří desítek lidských životů. Hned 16 lidí například zabila lavina, kterou v roce 1937 strhla tragická německá expedice.

Prvním člověkem, který pokořil Nahou horu, byl člen německo-rakouské expedice Hermann Buhl. Jeho sólovýstup bez využití kyslíkového přístroje tenkrát trval neuvěřitelných 41 hodin a byl úspěšně zakončen

3. července 1953. Sestup dolů se změnil v dlouhou noční můru. Během něj se nedobrovolně stal prvním člověkem, který musel přenocovat v otevřeném bivaku ve výšce 8000 metrů nad mořem. Kvůli omrzlinám pak přišel o dva prsty na nohou.

Když v roce 1970 společně vystoupili na vrchol Nanga Parbat bratři Reinhold a Günther Messnerovi, netušili, že dolů se dostane jen jeden z nich. Na úpatí hory totiž Günthera zasypala lavina. Jeho bratr jej celý den marně hledal, teprve pak se vydal do údolí. Hora vydala Güntherovo tělo až o 35 let později.
Když v roce 1970 společně vystoupili na vrchol Nanga Parbat bratři Reinhold a Günther Messnerovi, netušili, že dolů se dostane jen jeden z nich. Na úpatí hory totiž Günthera zasypala lavina. Jeho bratr jej celý den marně hledal, teprve pak se vydal do údolí. Hora vydala Güntherovo tělo až o 35 let později.

NejvražednějšíAnnapurna (Bohyně sklizně)

Výška: 8091 m. n. m.

První výstup: 1950

Desátá nejvyšší hora světa se do dějin horolezectví zapsala děsivou statistikou. Do roku 2009, kdy probíhalo oficiální sčítání, se na její vrchol dostalo pouhých 149 horolezců. Celých 38 % z nich se ale z Annapurny nikdy nevrátilo.

Bohyně sklizně se tak kvůli tomu stala statisticky nejvražednější osmitisícovkou světa. Hora nijak nešetří ani české horolezce.

Pro Jiřího Pelikána (†1988) a Martina Minaříka (†2009), pro něhož měla být dokonce už osmou osmitisícovkou, si připravila trest nejtěžší. Radek Jaroš zase za její pokoření v roce 2012 zaplatil „jenom“ amputací čtyři prsty na levé noze.

V této souvislosti je skoro až s podivem, že se majestátní Annapurna stala první osmitisícovkou, na kterou lidi vystoupili. Stalo se tak 3. června 1950, kdy se až na její vrchol dostali členové francouzské expedice Maurice Herzog a Louis Lachenal.

Masiv Annapurna je dlouhý 55 kilometrů a najdete na něm hned 6 vrcholů, které přesahují výšku 7200 metrů nad mořem. Zcela výjimečný je pak vrchol Mačapučare (6993 m. n. m.). Jedná se o posvátnou horu, na niž je zakázáno vystupovat.
Masiv Annapurna je dlouhý 55 kilometrů a najdete na něm hned 6 vrcholů, které přesahují výšku 7200 metrů nad mořem. Zcela výjimečný je pak vrchol Mačapučare (6993 m. n. m.). Jedná se o posvátnou horu, na niž je zakázáno vystupovat.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Barokní perla Sicílie: Pomohlo Notu zemětřesení?
Tisíce lidí v hrůze prchají, když se jim v patách hroutí celé jejich mocné a pyšné město. Sotva zemětřesení skončí, všichni se ale vrátí, aby postavili sídlo ještě velkolepější, které bude obdivovat celý svět.   Starobylé město Noto na jihovýchodě Sicílie, sídlo původních obyvatel ostrova Sicelů, vzkvétá už na přelomu letopočtu. Postupem času se stává rodištěm mnoha […]
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory.   Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, pražská kunstkomora císaře Rudolfa II. (1552–1612) se […]
V nejstarším hotelu světa na boty zapomeňte!
Historie tu na hosty dýchá na každém kroku. Tenhle hotel totiž své služby nabízí nepřetržitě už více než 1300 let a svých staletých tradic se nehodlá vzdát ani v moderní době.   Horké prameny na úpatí pohoří Akaiši lákají Japonce po staletí, a tak je jen otázkou času, kdy se organizace jejich pobytů ujme nějaký podnikavec…V […]
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
Venkovská krajina kolem Versailles Ludvíkovi XIV. učaruje. Už v létě 1661 sní o tom, že tu prožije část roku. Cihlový zámeček, který tu stojí, je však příliš malý na to, aby se v něm ubytoval on, jeho milenka a dalších 60 vybraných dvořanů. „Budeme stavět,“ rozhodne král…   V 70. letech 17. století sen o venkovském domě […]
Zajímavosti
Modrý čaj: Ochutnejte nápoj z motýlího hrášku!
Jak se zpívá ve známé písničce: „Modrá je dobrá,“ v případě čaje z rostliny Clitoria ternatea zvané motýlí hrách či motýlí hrášek to platí stoprocentně. Jeho neobvyklá barva potěší oči a jeho bylinková chuť s květinovým aroma zase chuťové buňky. Když se k tomu připočtou relaxační účinky, je to další bonus navíc.   Zatímco v […]
Jídelní lístek: Čtení, po kterém se sbíhají sliny
První opravdový jídelní lístek, kde si host vybírá z široké nabídky, se objevuje už ve středověké Číně ve 12. století. Ve velkých městech se potkávají muži z celé země, ale protože rozdíly v čínské kuchyni jsou značné, vysvětlování, co je co, zdržuje od obchodu.   Na západě se nejstarší menu objeví v roce 1571. Francouz Baulde Cuvillon (1539–1615) vdává dceru […]
Jeskyně v Margate: Mozaika ze 4,6 milionu mušlí
Hrabství Kent na jihovýchodě Anglie je plné malebných vesnic, pobřežních městeček, nádherné krajiny a skrytých drahokamů. Mezi ně patří i podzemní jeskyně zvaná Shell Grotto v přímořském městě Margate, která nepřestává fascinovat turisty i místní obyvatele krásou i tajemstvím, které ji obklopuje.   Když se místní obyvatel James Newlove dá v roce 1835 do hloubení […]
Magický jantar: Kronika dávných časů
Někdo by si mohl myslet, že jde o nerost, ale jantar je ve skutečnosti mineralizovaná pryskyřice třetihorních jehličnanů. A její stáří? Počítá se na desítky milionů let.   Ve starověku považují jantar za drahokam. Jeho výskyt vysvětlují různě. Například Řekové ho spojují s mytologií. Na světě se objeví poté, co se zabije Faethón, syn slunečního boha […]
Záhady a napětí
Isle of Wight: ostrov, kam se jezdí lidé bát
Tento kus země o rozloze 380 km², byl v minulosti dobýván i adorován pro své umístění u jižních břehů Velké Británie…Ačkoli se sem turisté většinou vypravují za účelem letní dovolené, jsou tu i tací, které sem táhne nechvalně proslulá pověst ostrova. Někteří záhadologové tvrdí, že jsou zde uvězněny stovky mrtvých duší.  Stojí za nadměrným výskytem […]
Smyslná Freya a její slzy
Až se vám bude zdát o nádherné ženě jedoucí v kočáře taženým kočkami, nemějte strach, nezbláznili jste se. To vás jen ve snu navštíví severská bohyně lásky a krásy Freya.   Svátek Beltain je v našich končinách už poměrně známý. Období začátku května, kdy do života vchází smyslnost, sexualita, plodnost a kdy žhne oheň vášně, […]
Tajemné ostatky Tobiáše z Hrádku: Šlo o nebezpečného vampýra?
Před patnácti lety objevili archeologové v Hrádku nad Nisou nepietně pohřbenou kostru. Ležela metr za hřbitovní zdí, obličejem k zemi, u hlavy a pat měla kameny a u lokte levé ruky 4 stříbrné pražské groše. Muži pohřbenému po „vampýřím způsobu“ se začalo říkat vampýr Tobiáš.   V roce 2010 nachází archeolog Petr Brestovanský (*1969) v […]
Nejtajemnější anglická mohyla: Ukrývá pravěkou pyramidu?
Silbury Hill, majestátní umělá mohyla v srdci anglického Wiltshiru, je největší předhistorickou stavbou tohoto typu v Evropě. Vznikla přibližně mezi lety 2470 a 2350 př. n. l., ale její účel je dodnes nejasný. Mohla sloužit jako svatyně, královský hrob nebo astronomická observatoř?   Odhaduje se, že ke stavbě mohyly nacházejícího se poměrně blízko legendárního Stonehenge […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Skořicová ovesná kaše
tisicereceptu.cz
Skořicová ovesná kaše
Nastartujte svůj den vyváženou snídaní. Ovesné vločky jsou dobrým zdrojem vlákniny a mají vysoký obsah vitamínů a minerálů, snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi. V kombinaci se skořicí a čer
Za karlovarským porcelánem a sklem
epochanacestach.cz
Za karlovarským porcelánem a sklem
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše
Kameny pro vaši ochranu
nejsemsama.cz
Kameny pro vaši ochranu
Nejsou to jen více či méně pozoruhodné a jedinečné kousky zemské hmoty, ale kameny v sobě nesou energetický náboj, který má moc ovlivnit náš život. Už od dávných dob lidé věřili v moc kamenů a jejich vliv na náš osud i štěstí. Kameny nejen zdobily těla, ale také se staly silnými talismany, které chránily své nositele. Víte, který kámen právě vám
Český astronaut zamíří na ISS. Vláda schválila misi za 2 miliardy jako klíčový krok k rozvoji vědy
21stoleti.cz
Český astronaut zamíří na ISS. Vláda schválila misi za 2 miliardy jako klíčový krok k rozvoji vědy
Česko míří ke hvězdám a s ním i major Aleš Svoboda, první český astronaut, který se vydá na Mezinárodní vesmírnou stanici. Vláda jeho misi schválila jako víc než jen historický okamžik. Nejde jen o sy
Trdelník z Rumunska, bábovka z Francie? Zjišťujeme pravý původ našich oblíbených dezertů!
epochaplus.cz
Trdelník z Rumunska, bábovka z Francie? Zjišťujeme pravý původ našich oblíbených dezertů!
Může být náš oblíbený staročeský trdelník původem z Rumunska a tradiční česká bábovka z Francie? Ano, i u těchto ikonických sladkostí se můžeme dočkat velkých překvapení! Pojďme se podívat na fascinující historii sladkých pokrmů, které jsou součástí naší kultury, a odhalme jejich skutečné kořeny, které se často skrývají hluboko v minulosti a za hranicemi. Dnes
Amesbury: Předpověděl kruh v obilí smrt?
enigmaplus.cz
Amesbury: Předpověděl kruh v obilí smrt?
Je to jedna z největších záhad světa. Kdo vytváří tajemné kruhy v obilí, které se objevují prakticky po celém světě? Mohou to být mimozemšťané? Nebo jde o výtvory lidí? Anglické hrabství Wiltshire v j
Vyzrál Soběslav I. na římského krále?
historyplus.cz
Vyzrál Soběslav I. na římského krále?
Přítomným tuhne krev v žilách při pohledu na to, jak popravčí řvoucímu odsouzenci nejdříve v kloubu zlomí paži, aby jej za ni potom propletl dřevěným kolem. V Čechách je taková poprava novinkou. Drastický trest kníže Soběslav přichystal hlavním provinilcům, kteří se ho pokusili svrhnout a zabít. Co hůř, na spiknutí se podíleli i jeho příbuzní!
Interiér s kouzlem mužské přitažlivosti
rezidenceonline.cz
Interiér s kouzlem mužské přitažlivosti
Moderní rezidenci navrhla designérka celebrit Celia Sawyer pro klienta ze sportovního prostředí. Interiéry, plné jedinečného vybavení v čistých liniích, zdůrazňují sice mužský princip, jsou ale zároveň prosty jakéhokoli chladu. Když Celia do projektu vstupovala, disponoval rozlehlý dům nejen pěti velkorysými ložnicemi a vhodnou velikostí kuchyně i společenské zóny s výhledem do zahrady, ale rovněž komfortní
Britský herec Henry Cavill tváří nových hodinek Longines Spirit Zulu Time 1925
iluxus.cz
Britský herec Henry Cavill tváří nových hodinek Longines Spirit Zulu Time 1925
Švýcarská značka Longines, založená v roce 1832, letos v únoru oznámila jméno nového ambasadora elegance. Stal se jím oblíbený britský herec Henry Cavill – mužný sympaťák, ztělesňující nadčasovou eleg
Oběd jako u babičky
panidomu.cz
Oběd jako u babičky
Co si budeme povídat, i když se gastronomie vyvíjí zdravějším směrem a šéfkuchaři se předhánějí v inovacích, stejně ta naše česká jídla prostě milujeme a čas od času po nich zatoužíme, protože tu vůni a chuť nic nenahradí. Šumavská kulajda (4 porce) 4 větší brambory, 200 ml smetany na šlehání, 35 g sušených hub (200
Budeš navždy můj hrdina…
skutecnepribehy.cz
Budeš navždy můj hrdina…
Můj syn byl celý můj svět. Když jsem ho poprvé držela v náručí, byl to ten nejmenší, ale nejsilnější člověk, jakého jsem kdy poznala. David byl mojí hrdostí. Narodil se předčasně a musel si už jako malý život vybojovat. Já si pak dala za cíl vychovat ho k tomu, aby byl dobrý. Ne bohatý, ne dokonale úspěšný, ale
Dostal Taclík rozum, nebo spíš nůž na krk?
nasehvezdy.cz
Dostal Taclík rozum, nebo spíš nůž na krk?
Na svém kontě má Marek Taclík (51) mnoho životních přešlapů. Nadměrné užívání alkoholu a omamných látek, za které dostal dokonce i tříletou podmínku, zdemolovaný byt, který mu dali rodiče jako vst
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz