Speciální robotičtí „psi“ jsou v poslední době známí především od inženýrů z Boston Dynamics, tentokrát se však vlastním vylepšeným řešením v podobném designu pochlubili inženýři z MIT.
Robotika je stále rozšířenější a žádanější, firmy po celém světě se předhánějí, kdo navrhne skutečně nejlepší produkt. Robotičtí pomocníci se využívají v lékařství, ve stavebnictví a také tam, kde je riziko újmy na zdraví.
Zde se právě do budoucna počítá s využitím „robopsů“. Novinka, která byla v nedávné době představena světu, však není pes! Nese označení Mini Cheetah, což v překladu znamená malý gepard, a vznikl na Massachusettském technologickém institutu (MIT).
Co robokočka umí?
Mini Cheetah je zajímavý a unikátní díky svým schopnostem pohybu.
Ačkoliv inženýři, kteří za jeho stvořením stojí, nemají nic společného s firmou Boston Dynamics, která se na podobná zařízení specializuje, je jejich Mini Cheetah nápadně podobný menší verzi robota SpotMini.
Vědci z MIT se částečně odkazují na prototyp z roku 2015 Cheetah, ze kterého tato menší verze může pocházet, ale vše bylo uzpůsobeno tak, aby nebyly porušeny patenty a autorské právo.
Přestože to vypadá, že se jedná o pouhou zmenšenou zkušební verzi, není tomu tak. Technici, kteří za Mini stojí, nepočítají s jeho provedením ve větší formě.
Ovládání a pohyb v prostoru
V současnosti se malý gepard nedokáže ještě sám orientovat v prostoru, a tak je funkčně částečně závislý na dálkovém ovládání.
Pohybové schopnosti, kterými stroj disponuje, jsou přesto velice zajímavé. Mini Cheetah je schopen dělat salta dozadu, není pro něj problém zvednout se i z polohy na zádech, když nešikovně spadne nebo mu na ně někdo pomůže.
Díky své velikosti je v mnoha ohledech obratnější než jeho větší „příbuzní“. Dovede ustát i poměrně prudké postrčení, zvládá poskakovat na všech čtyřech nebo se může „honit za svým ocasem“, tedy se točit stále dokola.
Umí se pohybovat všemi směry, dělat úkroky do stran, přiklánět se na jakoukoli stranu, poradí si se skoky z menší výšky i různými prudkými nárazy
Jak až „vyrostl“?
Tvůrci robotického geparda zdůrazňují, že nevytvořili pouze zmenšenou verzi větších strojů fungujících na podobné bázi, ale že jde o zcela nově navrženou modulární konstrukci.
Přístroj, který byl představen světu, dosahuje hmotnosti necelých 9 kilogramů, není tedy problém ho uzvednout a odhodit na zem, aby sám předvedl svůj řízený bezpečný dopad.
Přestože ho s velkou kočkovitou šelmou spojuje jméno, v rychlosti se jí nemůže ani zdaleka rovnat.
Mini Cheetah je schopen vyvinout rychlost maximálně 2,45 metru za sekundu. To by přibližně odpovídalo běhu pomalejšího člověka (asi 9 km/hod.).
Cheetah 3 od Boston Dynamics sice zvládne předhonit i ty nejlepší sprintery s rychlostí 45 km/hod., ale co se obratnosti týče, nemůže se s Mini verzí měřit a nezvládne ani salto.
Změna je robot
Jak už bylo řečeno Mini Cheetah je modulární, je mu tedy umožňováno měnit design a části těla bez nutnosti celkového rozebrání robota. To je šikovné ve snaze o rozšíření.
Každá jednotlivá noha „kočkovitého“ zařízení má v sobě tři motory a v případě potřeby je možné ji rozšířit ještě o další části za využití energie stávajících motorů.
Je tedy logické, že rychlost 9 km/hod. je spíše jen umělé omezení toho, co stroj dokáže. Odborníci počítají s tím, že při příštích pokusech se bude již pohybovat dvojnásobnou rychlostí.
Mini Cheetah je stále ve fázi vývoje a slouží především pro výzkum, takže zůstává otázkou, zda někdy v budoucnu vznikne produkt, který bude běžně v prodeji.
Aktuálně na MIT vzniká dalších deset Mini Cheetah, které budou zapůjčeny jiným výzkumným týmům, jež se chtějí na vývoji podílet.