Německé ponorky odvedou v obou světových válkách kus krvavé práce. Jeden z ocelových podmořských predátorů se však předvedenými výkony dodnes vymyká běžným statistikám – řeč je o U-35, která pošle ke dnu celkem 224 lodí.
Drží také rekord v počtu lodí potopených v průběhu jediné operace. Mezi 26. červencem a 20. srpnem 1916 jich zlikviduje 54, tedy asi dvě za den!
Ponorková válka je pro válčící Německo nutností. Díky ní je totiž schopné narušovat námořní blokádu, kterou nad jejich zemí vyhlásí Británie. Velkou paseku nadělá na straně nepřítele napadání jeho obchodních a zásobovacích lodí.
Právě na tyto cíle se zaměřuje ponorka U-35, která je do služby zařazena v listopadu 1914. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o činy zbabělé. Obchodní lodě jsou však často vyzbrojené děly a mohou útočníkovi hodně zatopit.
Nejslavnější kapitán U-35 Lothar von Arnauld de la Perière, který se stane se 194 potopenými loděmi největším „ponorkovým esem“ všech dob, se navíc ke svým obětem chová poměrně gentlemansky.
Před samotným útokem totiž nejprve vypálí varovné salvy z děla a umožní posádkám napadených lodí přestoupit na záchranné čluny.
Rekord během jediné mise
O první světový rekord se von Arnauld postará na přelomu dubna a května 1916, kdy během pěti týdnů potopí 23 lodí o tonáži 68 000 tun. Tento dosud nevídaný úlovek sám záhy překoná na čtyřtýdenní hlídce v červenci a srpnu téhož roku, kdy pokoří 54 lodí, tedy 91 350 tun. Tím patrně navěky stanoví neuvěřitelný rekord jedné mise, který nikdo nepřekoná ani během 2. světové války.
Skončí ve šrotu!
U-35 ve Středomoří řádí až do jara 1918, kdy von Arnauld dostane velení na nové křižníkové ponorce U-139 Kapitänleutnant Schwieger.
Novým velitelem slavné ponorky je 17. března 1918 jmenován kapitánporučík Ernst von Voight, který bez úspěchu podnikne jednu bojovou misi na konci války.
Roku 1919 připadne U-35 jako mnoho jiných lodí vítězným Britům a o rok později putuje v Blythu do šrotu. Osud jejího nejslavnějšího kapitána je tak trochu absurdní.
Ačkoli von Arnauld tolikrát nasadí svůj život v nebezpečných misích pod hladinou, stane se nakonec obětí letecké havárie.
(Foto: wikipedia.org, shutterstock.com)