Americký komediální sitcom Simpsonovi je sledovaný po celém světě. Zajímavé přitom je, že velice často s předstihem popisuje události, které se mají jednou odehrát v budoucnosti. A plno těchto předpovědí se skutečně naplňuje.
„Náhod“ je přitom tolik, že vzbuzují pozornost konspirátorů. Vědí snad tvůrci seriálu, jaká budoucnost nás čeká?
Americký televizní sitcom Simpsonovi je milovaný diváky po celém světě. Premiéru má v prosinci roku 1989 a záhy se zařazuje mezi nejoblíbenější kreslené seriály 20. století. Kromě břitkého humoru a kontroverzních témat je na něm však zajímavý další fakt:
velice často se v seriálu objevují situace, které odkazují do blízké i vzdálené budoucnosti. Šokující však je, že mnoho z nich se později skutečně odehraje. Jak je to možné?
Přece jen se jedná o seriál, který zrcadlí skutečný život, a tudíž mohou být jeho tvůrci schopni řadu věcí zkrátka odhadnout.
Mezi fanoušky se však šíří i kontroverzní myšlenka – budoucnost je pro Ameriku předem naplánovaná desítky let dopředu a celá země je důkladně udržovaná v nejistotě a strachu. Znají snad tvůrci seriálu tyto plány? A odhalí je občas skrze seriál Simpsonovi nic netušící veřejnosti?
Jenom náhody?
Příkladů, které poukazují na budoucnost, je v seriálu plno. Například v epizodě z roku 1995 jsou popisovány telefony budoucnosti, které mohou vysílat a přímat hovory s videi. To možná mohli tvůrci, vzhledem k elektrotechnologickému vývoji, lehce předpokládat.
Co ovšem epizoda 5 ze sériie 11 z roku 1995, která ukazuje sklizeň rajčat, jež jsou zdeformovaná působením nukleární energie? Právě takové zmutované plody jsou částí japonské úrody v roce 2013. Technologie je v Simpsonových velice oblíbeným tématem.
Epizoda 5. ze série 8. z roku 1996 popisuje tehdejší interkom (zařízení pro dorozumívání –pozn. red.) na vstupní bráně, který možná zcela náhodou připomíná první generaci iPodu z roku 2001. Věděli tvůrci iPodu už v roce 1996, co za pět let nabídnou konzumní společnosti?
A co teprve epizoda 19. ze 6. série, kde seriál odhaluje pravdu o tom, že oblíbená knihovnice Lízy Simpsonové je ve skutečnosti robot. Právě s takovým nápadem přichází v roce 2011 futuristická knihovna v americkém Chicagu.
Dodnes se také spekuluje, že Simpsonovi předpověděli útok na Světové obchodní centrum v New Yorku 11. září 2001, a to v epizodě zvané Město New York versus Homer Simpson.
A zase ta politika…
Tvůrci seriálu se s oblibou probírají politickými tématy, kontroverzními konspiracemi a zahraničními aférami.
Například 4. epizoda ze série 20 z roku 2008 do detailu vykresluje prezidentské volby, kde hlavními kandidáty jsou demokrat Barack Obama (*1961) a republikán John McCain (1936–2018).
V této epizodě Homer volí demokraty, ale volební automatický přístroj mění jeho volbu na Johna McCaina.
Právě taková situace se odehraje v roce 2011 v americkém státě Pensylvánie, kde při volebním šílenství přístroje mění volební hlasy pro Baracka Obamu na hlasy pro druhého kandidáta, Mitta Romneyho (*1947).
O zvolení prezidenta Donalda Trumpa (*1946) ani není třeba mluvit. To se v seriálu objevuje už v roce 2000, což je 17 let před jeho skutečným zvolením do prezidentského postu. Jak je to možné?
A všichni si zřejmě dodnes vybavujeme konzumní skandál z roku 2013, kdy jsou v mase vydávaném za hovězí a prodávaném v Anglii nalezeny stopy po koňské DNA. Něco takového by se podle anglických potravinářských standardů nikdy nemělo odehrát.
Každopádně Simpsonovi tento nechutný skandál rozebírají už v epizodě 19. z 5. série, a to v roce 1994! Právě zde nás příběh přivádí do kuchyně, kde jsou hlavní ingrediencí v hovězím guláši „vybrané koňské části“.
Nevěřící Tomášové dodnes pochybují
Plno teorií dodnes tvrdí, že ke každému „naplněnému proroctví“ se nachází zcela logické vysvětlení a že show je v podstatě výtvorem neuvěřitelně inteligentních lidí s vynikajícím smyslem pro humor, globální politiku a celosvětovou situaci.
Nic víc v tom v podstatě není a jde jen o dobrý odhad nadaných jedinců. Podle konspirátorů to však může být záminka k tomu, jak zamaskovat skutečnost, že americká společnost má svůj osud již dávno předem od někoho napsaný. Mohou mít pravdu?
Geniální odhad?
Americký profesor filozofie William Irwin ve své knize Simpsonovi a filozofie vysvětluje, že právě ta skutečnost, že se na tvorbě seriálu podílí neuvěřitelné množství akademicky orientovaných lidí, dává seriálu iluzi, že předpovídá budoucnost.
Sám věří tomu, že pakliže takové množství inteligentních lidí s univerzitními diplomy z Harvardu vytvoří televizní show, je naprosto pravděpodobné, že se některá „proroctví“ časem vyplní.
Irwin se ve svém díle snaží nahlédnout pod povrchní obal vtípků, žertíků a satiry a přibližuje nám jednotlivé charaktery jako brilantní představitele filozofických směrů.
Skeptici však dodnes věří, že v seriálu jde jen o nakumulované náhody a předpoklady a že i přes geniální mozky tvůrců Simpsonových nikdo z nich budoucnost předpovídat nedokáže.
Může být vše pouze dobře narafičená fraška, která nás má zmást, jak tvrdí konspirátoři? Co když vývoj společnosti kdosi drží pevně v rukou? Jak by ale bylo možné, aby seriál vůbec kdy spatřil světlo světa?
Hranice reality a fikce
O tom, že Simpsonovi se ve svých proroctvích často trefí, není pochyb. Pakliže zručně čteme mezi řádky, nemůžeme tuto skutečnost popřít.
Těžko by se však dalo odhadnout, kolikrát se seriál ve svých „předpovědích“ zmýlil a jak často si publikum zkrátka ničeho nevšimlo.
Vypadá to, že fiktivní seriál, který je na pravdě zřejmě založený více, než si myslíme, nám bude i nadále odhalovat střípky možné budoucnosti. A to dokud seriál někdo nezruší či nezakáže (tak jako se tomu stalo v několika arabských zemích).
Možná že budeme muset počkat, až tvůrcům konečně dojdou nápady. Do té doby nám zůstávají pouze spekulace.