Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Herodes Veliký: Biblický vrah neviňátek, nebo „jen“ psychicky nemocná zrůda?

Zabiják kojenců v Betlémě, nebo krvavý, psychicky vyšinutý vládce, který likvidoval konkurenty? Geniální stavitel, vyhlášený diplomat, nebo nemilovaný král, loutka v rukou Říma? Jaký ve skutečnosti byl Herodes Veliký? Svět na dlani pro vás odhalil jeho skutečnou tvář.

Herodes I. Ukrutný. Druhý Antipatrosův syn se vlastně nikdy neměl stát králem Judey (Judska). Chybělo mu to základní – královská a vlastně i židovská krev. Co mu nechybělo, byla touha po moci. A schopnost slepě plnit přání svých vůdců.

Nový místodržící povstání potlačil

Cestu k trůnu mu otevřel jeho otec, jenž dlouhodobě spolupracoval s Římem. Byl to právě Antipatros, který svého syna jmenoval v roce 47 př. n. l. místodržícím v Galileji.

Místní se tu už nějakou dobu bouřili proti římské nadvládě, a odmítali dokonce platit daně. Už tehdy ale Herodes ukázal, že neváhá použít sílu, a povstání rázně a velmi krvavě potlačil. Na lákavou odměnu nemusel mladý krutovládce dlouho čekat.

Marcus Antonius v něm viděl muže, kterému se dá důvěřovat. A jelikož se mu o tom podařilo přesvědčit i římský senát, byl v roce 40 př. n. l. Herodes formálně jmenován králem Judska.

A aby se tak stalo i prakticky, dostal od Římanů k ruce i početnou armádu, složenou především z placených žoldáků. Tři roky bojoval, než se mu podařilo dostat k hradbám Jeruzaléma. Dobýt město byla pak vlastně jenom formalita.

K vládě mu pomohl i Marcus Aurelius.
K vládě mu pomohl i Marcus Aurelius.

Pro Židy byl vždycky jen zrádce

Násilím dosazení protektoři nebývají u prostého lidu nikdy v lásce. A Herodes nebyl výjimkou. Židovský lid ho jako svého krále nikdy neuznal. Vnímali ho vždycky spíš jako zrádce.

I poté, co se pokusil svou „židovskou krev“ legitimovat způsobem používaným tisíce let – svatbou s hasmaneovskou princeznou Mariamné.  Jak ve svých spisech zmínil patrně nejslavnější historik 1. století našeho letopočtu Flavius Josephus, který život judského krále dokonale mapoval, jednalo se o mimořádně krásnou ženu.

Herodes byl do ní od prvního okamžiku zamilovaný až po uši. Na druhou stranu v něm ale vzbudila cit, který dosud neznal – chorobnou žárlivost. A také pochyby. Je pro ni dostatečně vhodný, krásný, bohatý? Není s ním jen kvůli jeho moci a konexím?

Herodes nikomu nevěřil, kromě našeptávačky Salome.
Herodes nikomu nevěřil, kromě našeptávačky Salome.

Ode všech očekával zradu

Najednou bylo všechno jinak. Pořád se díval dozadu přes rameno. Zradu cítil ve vzduchu. I proto začal vraždit všechny, kdo by mu mohli stát v cestě. Začal svým předchůdcem, hasmoneovským králem.

Hyrkanos I., který Heroda vždy podporoval, byl obviněn ze zrady a uškrcen. Jeho vrah měl ve svých očích cestu volnou. Ve svých 36 letech mohl konečně založit vlastní dynastii. Podle záznamů se v této oblasti dost činil. Oficiálně měl dohromady deset manželek.

A taky šedou eminenci s ženskou tváří – tajemnou našeptávačku jménem Salome. Na královském dvoře měla výjimečné postavení. Byla jedinou osobou, které král slepě důvěřoval. Ženou, která desítky let rozhodovala o tom, pro koho si přijdou Herodovi kati.

Švagr se Herodovi zprotivil, jelikož měl mnohem větší charisma než sám král a nechal ho utopit.
Švagr se Herodovi zprotivil, jelikož měl mnohem větší charisma než sám král a nechal ho utopit.

Mariamné od něj chtěla důkaz lásky

Kam se na ni hrabala krásná manželka Mariamné.

To, jak to v jejich rodině bude fungovat, zjistila brzy – když požádala svého muže o důkaz lásky, aby jejího mladšího bratra Aristobula nechal jmenovat veleknězem, což byla jedna z nejvyšších pozic v tehdejším Jeruzalémě.

Na první pohled šlo všechno jako po másle. Herodes totiž přání své manželky splnil. O tom, že si tím Aristobulos vlastně podepsal rozsudek smrti, paradoxně rozhodlo jeho první veřejné vystoupení. Šestnáctiletý mladík tenkrát úplně okouzlil davy.

Muži i ženy mu provolávali slávu. Měl viditelně cosi, co Herodes po celý život zoufale postrádal – charisma. Všem bylo jasné, že když dojde na lámání chleba, půjdou Židé za Aristobulem, a ne za Herodem. Bylo absolutně nemyslitelné, aby to přehlédl už tak podezřívavý vládce.

Král obvinil svou ženu s tím, že se ho pokusila otrávit. Poté jí nechal zavraždit.
Král obvinil svou ženu s tím, že se ho pokusila otrávit. Poté jí nechal zavraždit.

Řím žádal písemné očištění

Bylo to snad poprvé, co Herodes úplně nedocenil možný dopad svého činu. Krásná Mariamné ho proklela, a ozval se dokonce i Marcus Antonius, který Heroda důrazně žádal, aby se ze všech podezření písemně očistil!

Tehdy krutovládce předal vládu nad Jeruzalémem a vydal se osobně do Říma. Vrátil se, ale už nikdy nic nebylo tak, jako dřív. Mariamné s ním odmítala sdílet lože. Byla přesvědčená, že nechal jejího bratra zavraždit.

A také se jí doneslo, že své lidi pověřil tím, aby ji zabili v případě, že se z Říma nevrátí živý. Jako by tohle všechno nestačilo, svěřila Salome svému králi, že na něj jeho žena celou tu dobu nečekala ve vší počestnosti.

Herodes měl zavraždit několik stovek neviňátek kvůli strachu, že přijde o trůn.
Herodes měl zavraždit několik stovek neviňátek kvůli strachu, že přijde o trůn.

Žádné slitování. Dva své syny nechal uškrtit.

Stihomamem trpící vládce viděl nepřátele úplně všude. Na konci života byl přesvědčen o tom, že se jej všichni pokoušejí připravit o trůn. Třeba dva dospělí synové, které měl s Mariamné.

Takové podezření se, zvláště psychicky těžce nemocnému vládci, nedá rozumně rozmluvit. Nepodařilo se to ani jeho synům. Jejich vlastní otec je nechal uškrtit. Stejně jako dalšího syna z prvního manželství. Jak to bylo s vražděním neviňátek?

Klučičích miminek, která se měla narodit v Jeruzalémě s tím, že Heroda zničí? Svatý Matouš se o tom zmínil na pár řádcích. Během doby se čísla údajných obětí drasticky zvyšovala.

Bylo jich 140? Nebo desetkrát více, jak se lze dočíst v některých církevních pramenech? Vždyť v nevelkém Betlémě se tolik miminek za rok ani nenarodilo.

 Vraždění neviňátek je jen oblíbený mýtus

Nebo k vraždění neviňátek nikdy nedošlo a bibličtí tvůrci potřebovali jen najít odporné vražedné monstrum, které by vyvažovalo vše krásné, co s sebou přinesl Ježíš a apoštolové? Nutno říct, že nemohli najít nikoho lepšího.

Herodes měl ruce až po lokty ponořené ruce do krve svých nepřátel. O vraždění betlémských dětí se nezmiňuje ani nejdůvěryhodnější historik té doby Flavius Josephus. Na faktu, že svět poznal jen málo krutějších vládců, to ale nic nezmění.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Záhady a napětí
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
epochaplus.cz
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi