Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jak se pražská ulice Pařížská stala stylovým fenoménem?

Značky jako Rolls-Royce, Gucci, Louis Vuitton a další spojuje v souvislosti s Českou republikou jedna věc, a to sídlo na ulici Pařížská, která je svou prestiží známá všude po světě.

Jak se z Pařížské třídy stala jedna z nejdražších a nejatraktivnějších ulic na světě?

Luxusní pražský koridor má jedny z největších nájemních cen bytů, ale především i obchodních ploch. Průměrně se jeho cena pohybuje okolo 68 000 Kč za metr čtvereční za rok.

Díky tomu se dostává třeba i s pražskou ulicí Na Příkopě mezi první desítky nejdražších ulic světa, kterým pravidelně dominují třeba Pátá Avenue v New Yorku, Champs-Élysées v Paříži či Causeway Bay v Hong Kongu.

Původně Mikulášská třída

Vznik ulice je datován na přelom 19. a 20. století, kdy probíhala asanace židovského města. Tak se říká radikální přestavbě centrálních částí Prahy, během které byla zdemolována a upravena velká část domů.

Vzhledem k jejímu rozsahu (zahrnuto bylo přes 600 domů) se jednalo o jednu z nejrozsáhlejších asanací v celé Evropě.

Důvodem takto rozsáhlého projektu byla přestavba bývalého židovského ghetta, ve kterém panovaly nevyhovující hygienické podmínky v podobě závadnosti studniční pitné vody či neexistence kanalizace, které by mohly vést k epidemii.

Dalším důvodem bylo také rozšíření úzkých a křivolakých uliček, jelikož takový vzhled Starého Města nevyhovoval představě tehdejší české politické reprezentace o velkoměstě na počátku 20. století.

Co se týče přímo Pařížské ulice, téměř jedinou stavbou, která byla během asanace zachována, je kromě kostela sv. Mikuláše také raně gotická Staronová synagoga, která spolu s dalšími stavbami okolo reprezentuje židovskou tradici místa.

Kvůli kostela sv. Mikuláše, který se nachází na úplném okraji ulice u Staroměstského náměstí, byla Pařížská ulice dříve nazývána Mikulášskou třídou.

Svůj současný název dostala až v roce 1926. Vzhledem k tomu, že má ulice připomínat pařížské bulváry, volba názvu byla jasná. V původním konceptu však měla být ještě rozsáhlejší.

Tehdejší návrhy počítaly s třídou, která by vedla od Národního muzea, skrze Václavské náměstí, Staré město, Staroměstské náměstí, dnešní Josefov, Letnou až k budově valného shromáždění. Měla tak přímo kopírovat již zmiňovanou pařížskou Champs-Élysées.

Vzhledem k nedostatku finančních prostředků a odpor obyvatel Starého Města se však k ničemu podobnému nedošlo.

Historická fotka dnešní ulice Pařížská
Historická fotka dnešní ulice Pařížská

Proměna v ulici luxusu

Ne náhodou punc prestižnosti odstartovala francouzská značka Louis Vuitton, když zde v roce 1997 otevřela svou pobočku.

Po této celosvětově známé značce přicházely další a potenciál ulice začal růst, a to až do takové míry, jaký má samotná pařížská Champs-Élysées.

Postupně se zde otevíraly butiky nejen s módou, ale také s nabídkou prestižních šperkařských či hodinářských domů a stejně je tomu dodnes.

Kromě vlastních obchodů prestižních světových značek se na Pařížské nachází třeba také butik Carollinum, který pod sebou sdružuje vícero prémiových značek jako Montblanc, Vacheron Constantin, Breitling, IWC, Cartier či Panerai, ale pod tuto společnost spadají také jediné značkové butiky Rolex a Patek Philippe v České republice a stojí za nimi česká podnikatelka Tamara Kotvalová.

Ta však není jedinou Češkou, která dokázala v této ulici světových značek prorazit. Na Pařížské jsme dříve mohli najít také společnosti Prospekta Moda a John Grove &

partners, které se v roce 2015 spojily a nyní působí pod společným názvem Luxury Brand Management.

Jejími majiteli jsou manželé Bakalovi a v současnosti v Praze provozuje 10 butiků a zastupuje více než 20 módních a hodinářských značek, mezi které patří třeba Diesel, Balmain, Valentino, Bottega Veneta, Roberto Cavalli, Balenciaga, Breitling a další.

Luxusní výlohy na každém kroku
Luxusní výlohy na každém kroku

Prestiž se rozrůstá i do vedlejších ulic

Vzhledem k tomu, že samotná Pařížská ulice není nafukovací, využívají některé značky k umístění svých butiků i vedlejší ulice, jako třeba značky La Perla či Hublot, které sídlí v ulici Široká.

Postupně tak v okolí ulice Pařížská vzniká obrovské prémiové open-air obchodní centrum s portfoliem těch nejprestižnějších značek světa.

Pařížská se stala jednou z nejdražších ulic celého světa
Pařížská se stala jednou z nejdražších ulic celého světa

Služby na nejvyšší úrovni

Přítomnost prémiových značek vyžaduje také perfektně proškolený personál, bez kterého by se žádný z přítomných butiků neobešel.

Heslem prestižních značek totiž je, aby se jejich zákazníci cítili v každém z jejich butiků stejně, a to ať už nakupují na Páté Avenue v New Yorku, nebo na Pařížské ulici v Praze.

Butiky s prestižním zbožím dbají na svou kvalitu, jelikož nejen v Praze je navštěvují lidé zcestovalí a zběhlí v nakupování. Často jsou to dle majitelů obchodů velcí odborníci.

Například co se šperků a hodinek týče, žádný dotaz klientů nesmí personál obchodu rozhodit či překvapit.

Samozřejmostí je, že v buticích na Pařížské máte na nakupování dostatek prostoru a můžete se třeba v klidu posadit, dát si kávu či šampaňské a všechny věci si bez spěchu prohlédnout.

Nejen Praha, ale i celé Česko získává díky Pařížské ulici prestižnější jméno ve světě a pravděpodobně se to v nejbližší době jen tak nezmění a punc prestižnosti této ulici zůstane i nadále.

Obchodníci se pravidelně těší velkým tržbám a díky tomu se některé z nich dokonce i rozšiřují, jako to před pár lety udělala třeba značka Louis Vuitton, která se přesunula do větších prostorů a nyní na třech patrech nabídne jeden z největších butiků této ulice.

Tímto to však nekončí. Praha si vydobyla zvučné jméno na světové mapě luxusu a na Pařížskou a okolní ulice přicházejí stále nové a nové značky, které každoročně zvyšují atraktivitu tohoto „venkovního nákupního centra“.

Najdete zde všechny známé prémiové butiky Pařížská ulice ze Staroměstské radnice
reklama
Související články
Newyorskou aukční síň Christie’s ovládla dražba uměleckých děl 21. století, která vynesla úctyhodných 106,5 milionu dolarů. Hlavní hvězdou večera se stal obraz umělce Jeana-Michela Basquiata, jehož cena dosáhla rekordních 23 milionů dolarů.   Aukční síň Christie’s opět přilákala nejvýznamnější sběratele a investory současného umění. Celý večer se nesl ve znamení souboje o významné poklady, přičemž […]
Když z Paříže dorazil i k nám směr zvaný kubismus, ovlivnil nejen výtvarné a užité umění, ale dal vzniknout i něčemu jedinečnému, ve světě nevídanému. Chopili se ho totiž architekti.   Dům u Černé matky Boží Stojí v Celetné ulici a navrhl ho v roce 1912 tehdy jednatřicetiletý Josef Gočár jako obchodní dům. V prvním […]
Hodnota historických kousků s fascinujícím příběhem nezná hranic. Dokážete odhadnout, kolik proslulá americká šperkařská společnost zaplatila za kapesní hodinky, jejichž původní majitelé pluli na proslulém zaoceánském parníku Titanic?   Jeden z nejprestižnějších klenotnických domů na světě, Tiffany & Co., je dlouhodobě spojován s vytříbeným vkusem, hypnotizujícími diamanty a prvotřídně provedenými šperky. Nedávno však značka rozšířila svůj […]
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc […]
reklama
reklama
Historie
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Hvězda fotoreportéra se zrodila z podvodu
Kulky mu sviští kolem hlavy a i on mačká spoušť. Nikoli však na zbrani, ale u svého fotoaparátu. Válečný fotograf Robert Capa je vždy tam, kde se něco děje…   Jeho rodným městem je Budapešť. Kdyby měl pokračovat v rodinných tradicích, nejspíš by pracoval v oděvním obchodě své matky. Doba však mladému, svobodomyslnému člověku nepřeje. […]
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra.   Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá […]
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen […]
Zajímavosti
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí do nevadské pouště na přelomu srpna a září, kdy se v USA slaví Svátek práce.   Larry Harvey (1948–2018) přemítá, jak se dostat z porozchodového splínu. Společně s pár kamarády postaví na Baker Beach v San Francisku dvoumetrovou sochu muže […]
Záhady a napětí
Od Bornea po Čínu: Existují bájné krokodýlí žáby?
Hluboko v džunglích Bornea a bažinách Číny se podle svědků ukrývá tvor, který odporuje veškeré logice. Obří žába s krokodýlí hlavou prý zvládne sežrat člověka. Pro domorodce je to pohroma, vědci zůstávají klidní: jsou to tvorové z legend, míní. Jenže svědectví přibývá a kryptozoologové hovoří o možném přežití pravěkého mastodonsaura!   Na severu Bornea, třetího […]
Děsivé pozadí filmu Nosferatu: Ožívá v něm mrtvý jazyk!
Horor Nosferatu amerického režiséra Roberta Eggerse přináší nejen návrat jednoho klasického filmového upíra, ale i něco mnohem tajemnějšího. Upírský hrabě Orlok v něm totiž hovoří jazykem, který zmizel ze zemského povrchu před více než 1500 lety! Jak se tvůrcům filmu podařilo znovu vdechnout život něčemu, co bylo již dávno mrtvé? A mělo to nějaký dopad na […]
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Už žádné lupy!
panidomu.cz
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
skutecnepribehy.cz
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
Moje sestra byla posedlá láskou ke koním. V osmnácti si svůj sen částečně splnila, když dostala od maminky peníze, které jí našetřila. Získala tak víc, než tehdy doufala. Nebyli jsme žádní boháči. Zejména po smrti otce se měla maminka co ohánět. Ale i tak se jí dařilo nám, třem dcerám, něco naspořit, což považuji dodnes za neuvěřitelné.
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
nejsemsama.cz
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
Bývají označovány jako mladší bratři cest, silnic a chodníků. Většinou překonávají nejrůznější bariéry a klenou se nad malebnými údolími i řekami. Řeč je o mostech a viaduktech. Podívejte se spolu s námi na ty nejpozoruhodnější, které v Česku máme. Jurkovičův most – Nové Město nad Metují Most jako z pohádky, tak nazývají místní svůj unikátní krytý
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
enigmaplus.cz
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
Léto je v plném proudu a písečná pláž Bavaro v Karibiku čelí návalu turistů. Náhle se ale ozve zděšený výkřik plavčíka: „Pozor žralok! Za jednou dívkou v moři se totiž objeví podezřelé obrysy. Záchran
Epocha slaví na Pražském hradě
epochanacestach.cz
Epocha slaví na Pražském hradě
Časopis Epocha má letos 20. narozeniny a takové kulatiny je potřeba řádně oslavit. Naše nejvěrnější čtenáře jsme proto 24. dubna pozvali do prostoru vskutku epochálního – do Rudolfovy slévárny v areálu Pražského hradu, kde se kdysi natáčel film Císařům pekař – Pekařův císař a kde o patro výš psal u piva Svatopluk Čech svůj Epochální
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
historyplus.cz
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
Bitva na Katalaunských polích se pro hunské nájezdníky nevyvíjí zrovna příznivě. Římané pod velením Flavia Aetia vědí, že dnes bojují o osud Západořímské říše, a je to znát. Attila zvaný Bič boží, který doposud nepoznal hořkost porážky, neumí pro něj neobvyklou situaci vyřešit. Pokud bude situace zoufalá, je pevně rozhodnut to sám skoncovat. Nepřítel mu
Valí se na Slováčka další rána?
nasehvezdy.cz
Valí se na Slováčka další rána?
Před pár dny se musel naposledy rozloučit se svou milovanou dcerou Annou Slováčkovou (†29), která podlehla zákeřné rakovině. Ještě předtím, než se vůbec stihl slavný hudebník Felix Slováček (81) vzpa
Rychlý fazolový guláš
tisicereceptu.cz
Rychlý fazolový guláš
Luštěniny bychom si měli dopřávat častěji, a to platí zvlášť v chladnějším počasí. Fazolový guláš (nebo hustou polévku, chcete-li) můžete připravit i bez masa. Potřebujete 2 plechovky fazolí (bí
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
iluxus.cz
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
Uvedením nového C5 Aircross na trh Citroën dokončil kompletní obnovu své modelové řady, na které pracoval necelé dva roky. Nový C5 Aircross představuje jako nová vlajková loď značky to nejlepší z know
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
21stoleti.cz
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedos
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
epochaplus.cz
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
Jak fungovala složitá sociální struktura Incké říše? Kdo stál na vrcholu moci a jaké povinnosti a výsady z toho plynuly? Ponořte se do světa panovníků, jejich sester-manželek a tajemných „panen Slunce“, které plnily důležitou roli v náboženském i politickém životě říše. Odhalíme také neobvyklé praktiky, jako byly lebeční deformace a přísné tresty za porušení zákonů.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz