Asistovaná reprodukce představuje v současnosti cestu k vytouženému potomkovi téměř pro každý 5. pár v České republice.
Samotná reprodukční medicína přitom zahrnuje celou řadu specifických postupů, od jednoduchých zákroků až po složité laboratorní výkony. A přestože přístrojové vybavení a odbornost hrají v tomto procesu klíčovou roli, stále více se do popředí dostává tzv.
holistický přístup.
Potvrzují to i výsledky kliniky IVF Cube, kde dnes dosahují kumulativní úspěšnost terapie až z 84 %. Kromě špičkových odborníků a vybavení v jejích prostorách najdete například i psychologa a stálou výstavu obrazů malíře Jiřího Havlíka (1962).
Psychika a tělo na sebe vzájemně reagují
Počet dětí počatých pomocí umělého oplodnění v posledním desetiletí strmě stoupá.
Odborníci se přitom stále více shodují na tom, že kromě přístupu k nejnovějším metodám a špičkové lékařské technice by měli mít klienti k dispozici i psychologické poradenství a podporu. „Psychika a tělo na sebe vzájemně reagují, mluvíme o tzv.
psychosomatickém modelu neplodnosti. V některých případech může být psychika za neplodnost plně odpovědná,“ říká Mgr. Jana Březinová, psycholožka IVF Cube.
I proto představuje významnou součást terapie IVF Cube aktivní zájem o psycho-sociální a zejména emoční potřeby klientů.
Důraz na komplexní přístup
„Samotný proces umělého oplodnění je psychicky náročný od samého začátku a představuje výrazný zásah do intimity každého páru. Proto klademe velký důraz právě na komplexní přístup, který zahrnuje i psychologickou péči.
Naši pacienti mají k dispozici i služby psychologa, který je na klinice přítomen denně,“ vysvětluje MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF CUBE, která se opakovaně řadí mezi nejprogresivnější kliniky reprodukční medicíny na světě.