Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
10 skvostů světové architektury!

Nejkrásnější zámky nebo katedrály jistě vzbuzují obdiv, existují ale i jiné úchvatné stavby, které stojí za návštěvu a za pozornost.

Žehlička (Flatiron Building)

Kde leží: New York, USA

Kdy byl postaven: 1902

Výška: 87 metrů, po přistavení mansardy v roce 1905 94 metrů

Flatiron Building není první stavbou „žehličkového“ tvaru. Předcházela jí Gooderham Building v Torontu z roku 1892 a podobná budova v Atlantě z roku 1897. Obě jsou ale menší než jejich newyorský protějšek.
Flatiron Building není první stavbou „žehličkového“ tvaru. Předcházela jí Gooderham Building v Torontu z roku 1892 a podobná budova v Atlantě z roku 1897. Obě jsou ale menší než jejich newyorský protějšek.

V New Yorku je zhruba 5600 mrakodrapů, ale Žehlička je nezaměnitelná. Trojúhelníková stavba stojí na křižovatce slavných ulic – Broadwaye a Páté Avenue, její třetí stranu lemuje 23. ulice.

Perfektní výhled je na ni z vyhlídkové plošiny v mrakodrapu Empire State Building. Žehlička vznikla v době, kdy nejvyššími stavbami na Manhattanu byly kostelní věže. A ty v roce 1902 přerostla. Dnes je ovšem mrakodrap Flatiron v porovnání s moderními stavbami malinký.

Nejstarší mrakodrap?

Pozornost turistů tahle stařičká budova ale přitahuje dál – svým bizarním tvarem, který připomíná starou litinovou žehličku, ale i výzdobou ve stylu renesance. V zakulacené špičce je trojúhelníková budova široká jen 2 metry.

Se svými 22 podlažími a 94 metry výšky je Flatiron Building často považována za nejstarší dosud stojící mrakodrap na Manhattanu, třebaže Park Row Building z roku 1899 je starší i vyšší.

Oriental Pearl Tower

Kde leží: Šanghaj, Čína

Kdy byla postavena: 1994

Výška: 468 metrů

Se svými 468 metry byla televizní věž Perla Orientu nejvyšší budovou v Číně mezi lety 1994 až 2007, pak ji svou výškou překonala budova Shanghai World Financial Center.
Se svými 468 metry byla televizní věž Perla Orientu nejvyšší budovou v Číně mezi lety 1994 až 2007, pak ji svou výškou překonala budova Shanghai World Financial Center.

V Šanghaji je mnoho mrakodrapů a výškových budov. Jednou z nich je TV vysílač Oriental Pearl Tower (Perlová věž). Stavba byla započata roku 1990 a dokončena o čtyři roky později. Věž se skládá z 11 koulí různé velikosti.

Dvě největší koule mají průměr 50 metrů (spodní) a 45 metrů. Jsou propojeny třemi sloupy o průměru 9 metrů. Nejvýše položená koule má 14 metrů v průměru.

Nádherný výhled na Šanghaj

Na věži je celkem 15 pozorovatelen, přičemž nejvyšší (známá jako Space Module) je ve výšce 350 metrů. Ve výšce 267 se nachází otočná restaurace, která skýtá nádherný pohled na celou Šanghaj. Najdete zde výstavní haly, restaurace a nákupní středisko.

Přespat můžete ve zdejším hotelu o kapacitě 20 pokojů, nazývaném Space Hotel, který leží mezi dvěma největšími koulemi.

Hallgrímskirkja

Kde leží: Reykjavík, Island

Kdy byl postaven: 1986

Výška: 74,5 metrů

Český turista by si neměl nechat ujít prohlídku místní křtitelnice, která je vyrobena zčásti z islandského čediče, zčásti z českého křišťálu.
Český turista by si neměl nechat ujít prohlídku místní křtitelnice, která je vyrobena zčásti z islandského čediče, zčásti z českého křišťálu.

Se svou výškou 73 metrů se jedná o bezkonkurenčně nejvyšší kostel na Islandu a jednu z nejvyšších budov na ostrově vůbec. Je nepřehlédnutelný už po cestě z letiště v Keflavíku, a to především díky zvláštnímu tvaru, který připomíná spíš raketoplán než kostel.

Podle architekta Guðjóna Samúelssona, který stavbu navrhl, má exteriér kostela evokovat tekoucí lávu, tolik charakteristický prvek islandské krajiny.

Stavba trvala 41 let

Kostel byl pojmenován po Hallgrímuru Pétrussonovi, nejznámějším islandském církevním básníkovi. Vyhlídkovou věž kostela ročně navštíví tisíce lidí.

Výtah turisty vyveze až na plošinu, odkud je nádherný výhled na Reykjavík, hory v jeho okolí a Atlantský oceán. Stavba začala v roce 1945 a dokončena byla až v roce 1986.

30 St Mary Axe (Gherkin)

Kde leží: Londýn, Spojené království

Kdy byla postavena: 2004

Výška: 180 metrů

Navzdory celkově oválnému skleněnému tvaru je jediný kousek zaobleného skla použit na vrcholovou část budovy.
Navzdory celkově oválnému skleněnému tvaru je jediný kousek zaobleného skla použit na vrcholovou část budovy.

Budova stojí na místě původní Baltické burzy, sídla vedení společnosti zajišťující prodej lodí a poskytování lodních informací.

Ta byla 10. dubna 1992 vážně poškozena výbuchem bomby, kterou zde umístila teroristická organizace IRA. První návrh tvaru nové budovy byl velmi neobvyklý a připomínal tvarem okurku, z čehož vznikla její přezdívka Gherkin (anglicky malá nakládaná okurka).

Ačkoli společnost Trafalgar House nakonec od tohoto plánu ustoupila, přezdívka zůstala.

Okurka, nebo Šiška?

Konečný návrh vytvořil strukturu podobnou tvarem šišce, aby minimalizoval vzduchovou turbulenci v okolí budovy.

Stavba byla dokončena 28. dubna 2004. Návrh obdržel prestižní cenu Královské britské společnosti architektů jako nejlepší nová budova roku 2004 a také Emporis Skyscraper Award jako nejlepší mrakodrap světa, dokončený v tomto roce.

Opera v Sydney

Kde leží: Sydney, Austrálie

Kdy byla postavena: 1973

Výška: 65 metrů

Budova opery v Sydney
Budova opery v Sydney

Obří plachetnice kotvící v přístavu nebo roztažená křídla exotického ptáka. To vše připomíná budova Opery v Sydney s kaskádou mušlovitých útvarů.

Symbol Austrálie, budovu Opery v Sydney, přihlásil do architektonické soutěže vyhlášené v roce 1956 tehdy teprve sedmatřicetiletý dánský architekt Jørn Utzon. Oficiálně ji otevřela královna Alžběta II. 20. října 1973.

Milion keramických dlaždic

Celý komplex se rozkládá na ploše 1,8 hektaru. Zahrnuje pět hlavních sálů, výstavní síň, nahrávací studio i restaurace. Střechu pokrývá více než 1 000 000 keramických dlaždic.

Stojí na 580 betonových pilířích, jejichž základy sahají do hloubky 25 metrů a nesou 160 tisíc tun těžkou konstrukci.

Megalomanská stavba ale také spolykala mimořádnou částku, původní rozpočet sedmi milionů se vyšplhal až na 102 milionů australských dolarů (zhruba 1,6 miliardy korun).

Namba Parks

Kde leží: Ósaka, Japonsko

Kdy byl postaven: 2003

Dílo bylo vystavěno v roce 2003 a od té doby získává jedno ocenění za druhým.
Dílo bylo vystavěno v roce 2003 a od té doby získává jedno ocenění za druhým.

Namba Parks je kancelářský a obchodní komplex, tvořený impozantní výškovou budovou Park Tower s 30 patry a devítipatrovým obřím nákupním střediskem.

Zahrady pokrývají téměř celou horní plochu střechy střediska a v osmi poschodích se vinou kolem dokola až na úroveň přízemí.

Jsou zde dokonce úzké kaňony, vodopády a změť různých úzkých cestiček připomínající zákoutí v džungli, ale i rozsáhlejší plochy s květinovou výsadbou, dětskými hřišti a slunnými terasami.

Dokonalé soukromí

Většina návštěvníků vyjede rychlovýtahem do nejvyššího patra a odtud se průchodem dostane na první terasu. Systémem schodišť a cest vinoucích se po vrstevnici se pak dostává do stále nižších výšek.

Pochopitelně může kdykoli vstoupit i nazpět do obchodního prostoru. Zajímavé jsou malé kavárničky či restaurace, umístěné uprostřed zeleně, které mají venkovní posezení pouze pro 5 až10 lidí.

Hosta obklopují vzrostlé nádherně kvetoucí keře, které poskytují dokonalý pocit soukromí.

Vila Tugendhat

Kde leží: Brno, Česká republika

Kdy byla postavena: 1930

Jedná se o první objekt moderní architektury v České republice a čtvrtý na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO.
Jedná se o první objekt moderní architektury v České republice a čtvrtý na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO.

Zásadní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových. Vila patří k základním stavbám světového funkcionalismu. Autor je považován za jednoho z otců moderní architektury 20. století.

Kde se rozdělilo Československo?

Manželé Tugendhatovi obývali vilu pouze do roku 1938, kdy byli jakožto Židé nuceni opustit pod nacistickou hrozbou Československo. Na podzim roku 1939 ji zabavilo gestapo, během války vilu využíval letecký konstruktér a průmyslník Willy Messerschmitt.

V roce 1945 ji zabrala Rudá armáda a vila sloužila k ubytování sovětských vojáků, v přízemí byla konírna. Dne 26. srpna 1992 byla ve vile podepsána dohoda o rozdělení Československa.

Marina Bay Sands

Kde leží: Singapur

Kdy byla postavena: 2010

Výška: 245 metrů

Hotel pojme až 45 000 ubytovaných osob, 3900 jich najednou může na terasu.Přímo součástí hotelu je stanice metra Bayfront.
Hotel pojme až 45 000 ubytovaných osob, 3900 jich najednou může na terasu.Přímo součástí hotelu je stanice metra Bayfront.

Nejúchvatnější terasa světa, nejatraktivnější bazén na světě, jedna z nejdražších budov planety, nejdražší samostatně stojící nemovitost s kasinem na světě.

Všemi těmito názvy označujeme jedno velkolepé stavitelské dílo, hotelový komplex Marina Bay Sands v Singapuru. Hotel nabízí 2561 pokojů, 120 000 m2 výstavních prostor i muzeum ve tvaru rozkvetlého lotosového květu.

Bazén v oblacích

Tím nejpopulárnějším místem celého komplexu je 340 metrů dlouhá terasa Skypark. Nachází se totiž ve výšce 200 metrů nad zemí a její rozměry by se daly srovnat se dvěma fotbalovými hřišti.

Kromě barů a vyhlídkové plošiny je na ní umístěn bazén. Proplavat se jím dá až na samotný okraj terasy, odkud je možné prohlížet si z výšky Singapur s vodou po ramena.

Capital Gate

Kde leží: Abú Dhabí, Spojené arabské emiráty

Kdy byla postavena: 2011

Výška: 160 metrů

Náklon: 18 stupňů

Do Guinnessovy knihy rekordů byl mrakodrap zapsán jako nejvychýlenější stavba světa. Stavba je vychýlena z osy počínaje 12. patrem.
Do Guinnessovy knihy rekordů byl mrakodrap zapsán jako nejvychýlenější stavba světa. Stavba je vychýlena z osy počínaje 12. patrem.

Šikmá věž v Abú Dhabí je 4x víc „nakřivo“ než ta italská v Pise. Na rozdíl od ní náklon není způsoben nestabilním podložím, ale odvážnou představivostí šejků ze Spojených arabských emirátů.

Nehne s ní ani vichr či zemětřesení, přestože při pohledu na ni budete mít možná závrať. Stavba je totiž sestavená ze stovek diagonálně navazujících panelů ve tvaru diamantu, které tvoří extrémně pevnou síť, zvanou diagrid.

Aby bylo možné vytvořit zakřivení fasády, je každý díl určený přesně na konkrétní místo, takže v celé věži nenajdete dva stejné kusy.

Vrtulníky a jachty

Uvnitř najdete luxusní pětihvězdičkový hotel Hyatt, na vrcholku Capital Gate se můžete vykoupat v přepychových bazénech a odreagovat se na krásných terasách nebo tu přistát se soukromou helikoptérou.

Věž je součástí obrovského obchodního komplexu u umělého mořského zálivu, a tak u jejího kořene můžou kotvit i milionářské jachty.

Budova Čínské ústřední televize

Kde leží: Peking, Čína

Kdy byla postavena: 2012

Výška: 234 metrů

Architekt Rem Koolhaas o CCTV Headquarters prohlásil, že je to budova, kterou by Číňané nevymysleli a Evropané nepostavili.
Architekt Rem Koolhaas o CCTV Headquarters prohlásil, že je to budova, kterou by Číňané nevymysleli a Evropané nepostavili.

Futuristicky vyhlížející budovu, která má symbolizovat nástup Číny na světovou scénu, navrhli německý architekt Ole Scheeren s nizozemským architektem Remem Koolhaasem. Scheeren o budově řekl, že ji není snadné jednoznačně vymezit. Konstrukce podle něj symbolizuje zlom a představuje novou Čínu v jiném významu.

Číňané ji v lásce nemají

Budova CCTV-Tower, vysoká 234 metrů, stojí v obchodním centru Pekingu. Sestává ze dvou věží ve tvaru L, spojených křížem u paty, které ve výšce 160 metrů spojuje 70metrový pravoúhlý výčnělek.

Číňané nemají státní televizi příliš v oblibě, funguje totiž jako nástroj propagandy vládnoucí komunistické strany.

Nadšeni prý nejsou ani z CCTV-Tower, které se kvůli neobvyklému tvaru prý začalo říkat „velké trenýrky“.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra.   Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá […]
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen […]
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi […]
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole.   Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
Zajímavosti
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí do nevadské pouště na přelomu srpna a září, kdy se v USA slaví Svátek práce.   Larry Harvey (1948–2018) přemítá, jak se dostat z porozchodového splínu. Společně s pár kamarády postaví na Baker Beach v San Francisku dvoumetrovou sochu muže […]
Největší zlatý Buddha: Na zamaskovanou sochu lidé zapomenou
Dlouho ji všichni mají za obyčejnou sádrovou sochu, zdobící chrám Wat Chotanaram v bangkokské Čínské čtvrti. Ovšem ať je materiál jakýkoliv, všechny sochy Buddhy jsou v Thajsku posvátné, a i s touto je proto zacházeno jako s pokladem.   Když se tedy chrám časem změní ve zchátralou ruinu, je třeba sochu zachránit a umístit jinam! Od roku 1935 stojí […]
Bublifuk: Hračka starší, než by vás napadlo!
Že je bublifuk relativně moderní hračka?  Ale kdeže! Jeho historie sahá hodně hluboko do minulosti. Některé starověké civilizace, jako například Mayové, podle některých badatelů zřejmě používají techniky tvorby bublin pro zábavu a náboženské účely.   Vystačí si s přírodními látkami, jako jsou mízy různých dřevin nebo pryskyřice, s jejichž pomocí vytvoří směs vhodnou pro výrobu […]
Záhady a napětí
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
Diagnóza ze srdečního pulsu: Je možné vyčíst zdravotní stav pohmatem předloktí?
Srdeční puls je mnohem víc než známka toho, že jsme naživu. V tradiční medicíně dálného i blízkého východu z něj prý léčitelé umí vyčíst zásadní informace o stavu vnitřních orgánů a odhalit zdravotní problémy dříve, než se vůbec projeví. Jak pulzní diagnostika funguje? A je vůbec spolehlivá?   Pulsní diagnostika je obvykle spojována hlavně s […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Judit Pecháček se svou matkou neměla lehké dětství
nasehvezdy.cz
Judit Pecháček se svou matkou neměla lehké dětství
V seriálu Děcko hraje Judit Pecháček (36) matku, která má komplikovaný vztah se svými dětmi. A nyní herečka přiznala, že ani se svou skutečnou maminkou Ágnes Bardos nemá a nikdy neměla úplně idylické
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
historyplus.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků. Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi 968–1016),
Péče jako peříčko
nejsemsama.cz
Péče jako peříčko
Citlivá pleť vyžaduje pravidelnost, trpělivost a ty správné kosmetické produkty. Jen tak můžete dosáhnout viditelných výsledků a úžasného efektu. Patříte-li k těm, kdo mají citlivou pleť, dobře víte, jak moc je náchylná k podráždění. A jen tak nějaký kosmetický produkt jí nemusí vždy „sednout“. Rozhodí ji jakýkoli kontakt s dráždivými látkami, vysokými nebo nízkými teplotami, sluncem, silným větrem či suchým vzduchem.
Mimozemský život na vzdálené planetě? Opatrnost je na místě
21stoleti.cz
Mimozemský život na vzdálené planetě? Opatrnost je na místě
Nález mimozemského života by byl bezesporu největším objevem v dějinách vědy. Ačkoliv kosmické sondy už prolétly kolem všech planet naší soustavy a čím dál dokonalejší teleskopy nahlížejí do stále vzd
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Musela jsem bojovat o muže
skutecnepribehy.cz
Musela jsem bojovat o muže
Když jsem se seznámila s tehdy čerstvě rozvedeným Petrem, jeho dospělá dcera Alena byla stále na svého otce velmi silně citově vázaná. Věděla jsem tedy, že vztah s Alenou nebude snadný, ale nikdy jsem si nemyslela, že by se dcera mého milovaného muže mohla stát hrozbou pro náš vztah. Snažila jsem se tedy být trpělivá. Napřed mě
Kde na vás číhá časová smyčka? Svět, kde se vše opakuje do zbláznění!
enigmaplus.cz
Kde na vás číhá časová smyčka? Svět, kde se vše opakuje do zbláznění!
Když vás pohltí časová smyčka, ocitnete se na místě, kde neexistuje čas a žádný váš čin nemá smysl. Vše se zde totiž odehrává stále dokola a nebere to konce! Zbytek života tak můžete strávit neustálým
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz