„Hlupák!“ odplivne si zlostně tesařský učeň. Udělal chybu a od mistra dostal pořádnou „čočku“. „Vždyť o nic nešlo!“ cítí křivdu mladík. Rozhodne se pomstít. Z papíru vyrobí legrační mistrovu hlavu a při velkém předjarním úklidu ji na ulici spálí.
Jeho vtípek se ujme a za pár let začne celé město vyrábět figuríny karikující politiky, které během každoroční slavnosti Las Fallas skončí v plamenech.
Počátky svátku Las Fallas spadají do 18. století, kdy byla španělská Valencie městem truhlářů a tesařů. Řemeslníci každoročně před oslavami svátku svého patrona – svatého Josefa – důkladně uklízejí svoje dílny. Vyházejí veškerý odpad a na ulici ho spálí.
Inspirováni údajným vtípkem rozzlobeného učně začnou ze zbytků materiálu vyrábět figuríny neoblíbených osob z okolí, které pohltí plameny.
„Byl to způsob, jak lid mohl kritizovat a s humorem zesměšňovat ty, kdo měli moc a zneužívali ji,“ dodává Ximo Palomarez z místního muzea Fallero.
Vítání jara v plamenech
Každý rok na konci února se Valencie zhruba na tři týdny promění ve „válečnou zónu“. Městem se ve dne v noci rozléhají výbuchy petard, dělobuchů a ohňostrojů.
Hlavní část oslav vypuká 15. března, kdy lidé navezou do centra města stovky obřích figurín (fallas) politiků, celebrit či historických postav. O čtyři dny později, na svátek svatého Josefa, celá slavnost vyvrcholí.
V noci z 19. na 20. března figuríny skončí v ohni, jenž spolu s nimi symbolicky spálí všechnu zlobu i špatné úmysly, a lidé tak přivítají jaro. Ušetřeny jsou pouze ty nejkrásnější fallas, které pak ve zmenšené podobě putují do muzea Fallero…