Jen si to představte. Sedíte v teple, venku zima a vy pozorujete ptáčky. Není to báječné? Tolik druhů ptáků byste možná ani nečekali, některé snad ani neznáte.
Aby tahle idyla mohla vůbec nastat, musíte pro to něco přece jen udělat. Například, pokud jste to zatím nestihli, krmítko. A nevymlouvejte se, že to nestojí za to. Do jara je ještě pěkně daleko. Můžete je koupit, ale i udělat, a to celkem bez námahy.
Aby na krmivo nepadal sníh, musí mít krmítko dostatečně velikou stříšku. Máte-li větší zahradu, použijte krmítko umístěné na kůlu.
Místo, na němž je strava umístěna, by mělo mít zvýšený okraj, aby nic zbytečně nepadalo ven. Je potřeba umístit je ve vzdálenosti alespoň dvou metrů od nejbližšího stromu, abyste zabránili útoku koček.
Dalším typem jsou krmítka ve tvaru domečku či budky nebo válce, která mohou být samosypná. Nemusíte do nich tak často přidávat krmivo, tudíž se hodí hlavně do míst, kam nechodíte každý den (zahrada u chaty, les).
Jak připravit hostinu
Opeřencům bez obav nabídněte olejnatá semena (slunečnice, mák, řepka a také ořechy), sádlo či lůj, zrní, semena různých plevelů zbylá po vymlácení obilí a také různé plody (jablka, bezinky, jeřabiny, ptačí zob).
Můžete se s nimi rozdělit i o tvaroh, ovesné vločky, strouhanou zeleninu nebo ovoce.
Komu co chutná?
Tak jako každý člověk dává přednost nějakému jinému jídlu, i každý ptáček si pochutná více na něčem jiném. Proto pokud jste vypozorovali, kdo navštěvuje vaše krmítko nejčastěji, můžete ho pohostit tím, co má nejraději. Ale asi nejjednodušší je kombinovat.
Mějte však na paměti, že stejně jako člověku ani zpěváčkům příliš mnoho krmení najednou neprospívá.
Co nesmí přijít na krmítko
Nevhodnou potravou můžete ptákům přivodit vážné zažívací obtíže až smrt! Proto je nikdy nekrmte:
* kuchyňským odpadem
* těstovinami
* slanými kořeněnými a uzenými potravinami
* přepáleným tukem
* jakoukoli zkaženou a nekvalitní potravou.