S plány na vybudování lidských základen na planetách a měsících v kosmu si vědci lámou hlavu už od dob, kdy se člověk poprvé podíval do vesmíru. Jednou z překážek byly náklady na dopravu stavebního materiálu a dělníků.
Tato překážka ale může padnout co nevidět. O výstavbu měsíčních základen se má totiž postarat 3D tisk.
Nafukovací stan a roboti
Plány evropské kosmické agentury počítají s tím, že by k Měsíci byla vyslána raketa s přistávacím modulem. Po přistání by se pak z toho modulu nafouknul velký stan poskytující hlavní ubytovací prostory.
Kolem stanu fungujícího také jako podpěra by pak několik speciálních robotů začalo stavět ochrannou zeď ze směsi měsíční horniny. Ta by nakonec překryla celou stavbu a vytvořila z ní jakési kamenné iglú.
Ideální místo pro pobyt?
Měsíc, který nemá ochrannou atmosféru, je však dost nehostinné místo. Je vystaven radiaci i gama záření, teplota na noční straně měsíce padá na -170 °C, a pokud na povrch zasvítí slunce, vyšplhá se až k 130 stupňům.
Vědci proto vytipovali lokalitu při okraji kráteru Shackleton nacházející se blízko jeho jižního pólu. Toto místo by vzhledem k Měsíční rotaci mohlo nabízet nejlepší podmínky a nejmenší teplot mezi dnem a nocí.
Stěny jako ptačí kosti
V současnosti se zatím experimentuje se samotnou architekturou základny. Struktura stěn složená z různě velkých dutin nápadně připomíná řez ptačími kostmi. Právě tato struktura má celou stavbu odlehčit a přitom zajistit potřebnou pevnost.
Ke stavebním pokusům s exotickým materiálem pak zapůjčila svou obří 3D tiskárnu britská firma Monolith. S ním se odborníkům podařilo ze směsi hornin vytisknout 1,5 tuny vážící stavební blok.
Bydlení za jeden týden
Stavební materiál, v tomto případě falešný měsíční regolit, je před použitím v obří tiskárně nutné smíchat s roztokem založeným na oxidu hořečnatém. Vzniklou směs je pak možné pokládat ve vrstvách o tloušťce 5 až10 milimetrů.
Nynější zařízení zvládne vytisknout 2 metry materiálu za hodinu, připravované vylepšené 3D tiskárny by však měly za stejnou dobu zvládnout 3,5 metru. S takovou rychlostí by roboti postavili komplex za zhruba pozemský týden.