Do Číny v roce 1223 vyrazil proto, aby v tamních klášterech studoval zenový buddhismus. Brzy však má japonský mistr Dógen Zendži oči navrch hlavy. Kromě náboženství se seznamuje se zvykem čínských mnichů čistit si zuby.
Klacíky s jedním roztřepeným koncem používají k čištění chrupu již staří Babyloňané kolem roku 3500 př. n. l. Egypťané je následují. Druhý konec klacíku navíc využívají jako párátko. Čištění zubů s jeho pomocí praktikují také staří Řekové a Římané.
Změkčilí Evropané
S vládou čínské dynastie Tchang (619–907) bývá spojováno používání zubních kartáčků v podobě, kterou de facto známe dnes. Do rukojeti, vyrobené ze zvířecí kosti nebo z bambusu, Číňané vsazují prasečí štětiny.
Pocházejí ze zvířat, která žijí v mrazivých podmínkách Sibiře, a tak jsou jejich štětiny dostatečně tvrdé. Někdy až příliš… Evropané, k nimž čínský vynález dorazí v průběhu středověku, zvolí měkčí variantu a štětinky vyrábějí z koňských žíní.
Pohádkový příběh
Angličan William Addis (1734–1808) se jako buřič ocitl ve vězení. Zřejmě tam má dlouhou chvíli. Z kosti, která mu zbyla po jídle, si vyrobí zubní kartáček. Vyvrtá do ní drobné dírky, jimiž provlékne štětiny, dodané jedním ze strážných.
Vše pak pečlivě zalepí lepidlem. Jakmile opouští brány žaláře, rozjíždí výrobu stejných zubních kartáčků ve velkém. A pohádkově zbohatne…
V té době o svůj chrup již pečuje i francouzský císař Napoleon (1769–1821). Kartáček, který se dochoval a bývá mu připisován, má rukojeť z pozlaceného stříbra. Štětiny jsou z koňských žíní.
Nejlevnější kartáčky je mívají z prasečích štětin, ty dražší se tehdy vyrábějí také ze štětin jezevce.
K životu nezbytný
Zvířecí štětiny nejsou pro výrobu zubních kartáčků zrovna ideální. Drží se v nich bakterie. V roce 1938 americká firma DuPont představuje světu první kartáček s umělými štětinami, vyrobenými z nylonu. Umělá hmota vůbec ovládne tento průmysl.
Kostěným, dřevěným nebo slonovinovým rukojetím kartáčků rovněž odzvonilo, nejrozšířenější jsou plastové. Přicházejí další vylepšení jako zahnuté rukojeti pro lepší manipulaci nebo různě dlouhé štětiny pro čištění mezizubních prostor.
Roku 1954 je na švýcarský trh uveden první elektrický kartáček značky Broxodent.