Období Výmarské republiky se nese v duchu uvolnění a radosti, jež jdou ruku v ruce s koncem Velké války. Mnoho lidí je v Německu závislých na drogách, nebo si jimi alespoň zpestřuje bujaré večírky či nudné všední dny.
Po nástupu nacismu je ale prodej drog přísně stíhán. Mnoho opiových doupat je uzavřeno, na drogové dealery jsou pořádané zátahy.
Přesto se v hlavách nacistických pohlavárů rodí odvážný plán, jak s pomocí návykových látek zlepšit výkony vojáků a zbavit je únavy a strachu.
Pilulky proti únavě
„Pošlete mi při nejbližší příležitosti zase pervitin, určitě ho během těch četných hlídek dobře využiju,“ píše domů jeden z vojáků Wehrmachtu.
Už na Olympiádě v roce 1936 podávají někteří němečtí atleti lepší výkony díky přípravku Benzedrine, krystalickému metamfetaminu s povzbuzujícími účinky.
To inspiruje farmaceutickou firmu Temmler k vlastnímu výzkumu a Fritz Hauschild objevuje výrobu metamfetaminu z přírodního efedrinu. Nová látka přichází na trh pod názvem Pervitin a brzy si ji všímá armáda.
Přednosta Výzkumného ústavu branné psychologie v Berlíně Otto Ranke provádí s přípravkem první pokusy na vojácích. Popisuje sice i negativní účinky, leč bezvýsledně.
Již během tažení v Polsku nakupují vojenští lékaři Pervitin v běžné obchodní sítě ve velkém.
Infarkt a vyčerpání
V roce 1940 je už Pervin na seznamu léčiv užívaných armádou. Zároveň firma Temmler obdrží objednávku na 35 milionů tablet metamfetaminu. Tyto drogy pomáhají během francouzského tažení řidičům tanků dosáhnout za pouhé tři dny Sedanu.
Každý šofér tak úspěšně oddaluje únavu z jízdy. Podle deníku profesora Rankeho je možná denní dávka drogy až pět tablet denně. Piloti si vytvářejí na tabletách závislost a říkají jim Göringovy pilulky.
Preparát ale také zvyšuje krevní tlak o 25%, takže řada starších důstojníků umírá na infarkt. Řadoví vojáci sice mohou déle vydržet bez spánku, potom ale musí také více odpočívat, jinak hrozí zhroucení z vyčerpání.
Látka je sice od roku 1941 na seznamu přípravků zakázaných říšským zákonem o opiátech, to ale neplatí pro armádu. Ta ještě koncem roku 1944 objednává u firmy Temmler čtyři miliony tablet.
(Foto: wikipedia.org, shutterstock.com)