Francouzskému spisovateli Maxi Valentinovi hraje ve tváři potměšilý úsměv. Právě se totiž chystá ukrýt hlavní cenu své neotřelé hry. Zřejmě netuší, jakou se stanou legendou a že se do „honu na zlatou sovu“ zapojí statisíce lidí.
Žádnému z luštitelů se přitom dodnes nepodařilo všechny hádanky rozlousknout a poklad najít.
Útlá kniha nazvaná Na stopě zlaté sovy rychle mizí z pultů. Má 22 stran a je plná rébusů. „To nemůže nikdo nikdy nevyluštit,“ řekne si nejeden čtenář po jejím otevření.
Autorem knihy je francouzský literát a milovník hádanek Max Valentin, vlastním jménem Régis Hauser (1947–2009). Začátek 90. let minulého století je ve světě ve znamení her ve formě honby za pokladem. Jsou jich desítky a stovky.
Většina z nich je ovšem celkem rychle rozluštěna. Ani v nejmenším to neplatí pro tu Valentinovu. Spisovatel jí vdechne život v roce 1993 společně s malířem a sochařem Michelem Beckerem.
Ačkoli její luštitelé v minulosti dokonce spojili síly, výherní trofej se jim nepodařilo nalézt. Existuje vůbec?
Posázená diamanty
Potemnělou místností se blyští zlatavé odlesky. Michel Becker se v ní totiž kochá pohledem na hlavní cenu hry. Tou je 25 centimetrů vysoká a 50 centimetrů široká soška sovy s roztaženými křídly.
Plastika váží 15 kilogramů a Becker ji vytvoří ze zlata a stříbra. Její hlavu navíc ozdobí diamanty. „Hodnota materiálu je odhadována na 150 tisíc eur.
Nálezce by ji ale v dražbě vzhledem k její historii dnes zřejmě prodal za desetinásobek či více,“ domnívá se novinářka Morgane Tual.
Úspěšnému luštiteli by tak mohla přinést okolo 40 milionů korun. To samozřejmě mnoha lidem za potrápení mozkových závitů stojí.
Mapa k pokladu
„První krok… Kamkoli chceš, s koněm a vozkou se dostaneš, kam ale nyní musíš, jen pěšky a s kompasem míříš,“ stojí v jedné z hádanek. Celkem jich je v knize Na stopě zlaté sovy jedenáct.
Jejich autorem je Valentin. Každá je navíc doplněna o ilustraci od Beckera. Ten, komu se povede rozluštit všech jedenáct tajenek, získá přístup k mapě, která vede do města, kde je ukryt dvanáctý rébus.
Díky jeho vyluštění je pak možné určit přesnou polohu sošky. Na místě ovšem není ukrytý originál (ten je bezpečně uložený v bankovním sejfu) ale jen bronzová kopie. K ní mají nicméně hráči zatím daleko.
Po bezmála třiceti letech se nikomu nepodařilo rozlousknout ani úvodní sérii hádanek.
Zásah soudu
„Hledáme už od srpna 1993,“ svěřuje se inženýr Pierre Blouch, jenž se snaží zlatou sovu najít se svým týmem A2CO. Největší překážkou by podle něj paradoxně mohly být moderní technologie.
„Valentin měl k dispozici pouze knihy. Internet nás utopil v informacích,“ domnívá se. Uspět je dnes výrazně těžší, než v době vydání knihy ještě z jednoho důvodu. V roce 2009 totiž Valentin vydechl naposledy.
V posledních letech života přitom hráčům dával drobné rady, aby se pohnuli vpřed. Navíc zemřel, aniž by někomu řekl, kam poklad ukryl. Je tak klidně možné, že se trofej nikdy nenajde. Kde je uložená, neví dokonce ani Becker.
Ten se pravou sošku pokusil nedávno prodat. Soud mu to ale zakázal. Patří totiž budoucímu úspěšnému luštiteli.
(Foto: dailymail.co.uk, youtube.com)