Pokrm z plátků ryb připomíná nádhernou rozkvetlou chryzantému. Zpracování a servírování fugu patří ke špičkovému umění. Jediný omyl přináší smrt. Už jen adrenalin sám o sobě je nutí nechat si jej rozplynout na jazyku. Vzrušení za to stojí…
Jediná kapka jedu znamená okamžitou smrt. I přesto atraktivita fugu stoupá. Neustále, raketově. Připravovat ji ale mohou jenom zkušení kuchaři, kteří dokonale ovládají postup. Není ale sama, kdo se vyhřívá na špici podmořského jídelníčku.
Opatrnost vs. umění
Před podáváním musí kuchař odstranit kůži, játra, ledviny a jikry. Ve všech se nachází jed. Oblíbená je fugu nakrájená na tenké plátky, sashimi, které se aranžují na skleněný talíř, aby vynikla průhlednost ryby.
Tvoří pivoňku či chryzantému nebo ptáka jeřába, nosícího štěstí. To aby i oko gurmánovo zaplesalo. Gastronomické exotické umění se podává s různými omáčkami, strouhanou ředkví a chilli papričkami.
Ve vyhlášené tříhvězdičkové michelinské restauraci Usukifugu Yamada dostanete adrenalinovou pochoutku v podobě šestichodového fugu menu za 5 100 korun. Osm specialit plných adrenalinu vás vyjde na 7 300 korun.
Lanýže mořských vod
Na první pohled připomíná obyčejné nudle. Zkuste proto druhý, gurmánský pohled. Kouzlu malých úhořů Baby Eel, zvaných také jako klenot rybího trhu či mořští bílí lanýži podlehnete okamžitě.
Za obzvláštní lahůdku se považují ti z Maine a Portlandu na pobřeží USA, kde zaplatíte až 47 000 korun za 0.45 kilogramů. Nejčastěji bývají servírovaní po japonském způsobu, tedy pomalu grilovaní doměkka s teriyaki omáčkou.
V Evropě se loví na severu Španělska kolem San Sebastiana, kde jejich cena vyšplhala až k 27 000 korunám za kilogram. Ochucují se česnekem, olivovým olejem a chilli papričkami.
Velmi rychle poznáte, zda číšníci rozumí svému řemeslu, k angulas, jak se úhořům ve Španělsku říká, by vám měli naservírovat dřevěnou vidličku, kovová totiž nepříznivě ovlivňuje jejich chuť.
Králova rekordní aukce
Nekorunovaný král japonské kuchyně, to je tuňák modroploutvý. Jemné mramorování masa, kterým se může pyšnit jedině on, a správné stárnutí jeho hmoty propůjčuje rýžovým rolkám –toro sushi, dokonale vyváženou chuť.
Psal se rok 2013, když majitel restaurací Kyoshi Kimura vydražil v aukci tuňáka o váze 222 kg za 41,8 milionu korun. Ceny se liší podle místa lovu i části ryby. Nejdražší je otoro, maso z podbřišku odebírané nedaleko hlavy.
Za libru nejkvalitnějšího tuňáka z japonské Omy, považovaného za absolutní chuťovou špičku, zaplatíte až 4 760 korun.
Snídaně ve dvou variantách
V newyorském hotelu Le Parker Meridien si můžete dopřát nevšední pochoutku zvanou Humr Frittata. Skládá se ze šesti dokonale připravených míchaných vajec, jemného masíčka z humřích klepítek a kaviáru Sevruga.
Perfektní souznění chutí vás vyjde na 23 800 korun. Naproti tomu u protinožců musíte okusit Posh Pie, mistrovské dílo Paula Medcalfa – nejdražší koláč na světě.
Porci dostanete za téměř 225 800 korun. Obsahuje dva vynikající australské humry, řádně prorostlé hovězí maso a černé lanýže. Korunou pokrmu je ale list 23 karátového jedlého zlata, prémií navíc dvě láhve ikonického australského vína Penfold Grange Reserve.
Ikona mezi kaviáry
Kaviár gurmáni vnímají jako klasiku, která nikdy nezklame. Skutečnou hvězdou je ale Almas Caviar, který jako jediný na světě nabízí britská restaurace Caviar House & Prunier.
Almas znamená v ruštině diamant a hodnota tohoto nejlepšího kaviáru skutečně dosahuje drahokamu. Porci v ceně 595 000 korun předkládají hostům v krabičce ze 24karátového zlata.