Transplantace jsou pro moderní medicínu zcela běžnou záležitostí. Není to však pouze ledvina nebo kostní dřeň, co umějí lékaři v dnešní době transplantovat – patří sem i tzv.
fekální bakterioterapie, která navzdory svému nevábnému názvu dokáže pacientům výrazně zpříjemnit život.
Střeva jsou největším imunitním orgánem našeho organismu a jakékoli narušení jejich standardní funkce se může projevit určitými neduhy.
Odborníci se dokonce nebojí zastávat názor, že právě střeva jsou jedním z těch míst, kde je vhodné pátrat po možném původci zdravotních komplikací nejdříve. Tzv.
fekální transplantace pomáhá těm pacientům, kteří trpí například opakovanými záněty tlustého střeva v důsledku nadměrného či příliš častého užívání antibiotik.
V budoucnu by však mohla pomáhat také při léčbě obezity, celiakie, alergií, cukrovky, nebo dokonce depresí, protože všechny tyto problémy mají se střevní mikroflórou zřejmou souvislost.
Je libo polévku ze stolice?
Samotná úvaha nad obnovou rovnováhy střevního mikrobiomu není zase tak revoluční, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jako první se o to pokoušeli už staří Číňané, kteří však volili metodu poněkud nepopulární, když svým pacientům podávali tzv.
žlutou polévku ze zředěné stolice. Dnes se jde na to jinak.
V rámci současné léčby fekální bakterioterapií přenesou lékaři směs fyziologického roztoku a asi 50 gramů stolice od zdravého dárce sondou zavedenou do horní části tenkého střeva přímo do postiženého střevního traktu pacienta.
Hledá se dárce
Asi nepřekvapí, že nejdelikátnější na celém léčebném procesu zůstává shánění možného dárce stolice.
Situaci mnohdy zjednoduší člen pacientovy rodiny, který je ochoten podstoupit vyšetření na HIV a salmonelózu, základní kultivační vyšetření stolice, základní biochemii a vyšetření krevního obrazu, přičemž po úspěšném podstoupení všech těchto testů může potřebnému poskytnout potřebný vzorek o hmotnosti alespoň 50 gramů.
Ten se posléze homogenizuje solným roztokem a naředí se na množství asi tří set mililitrů.
Takto upravená stolice se pak pomocí sondy v podobě hadičky zavedené nosem pacienta aplikuje do tenkého střeva nemocného, kde pak dojde k žádoucímu zanesení jeho trávicího systému zdravým mikrobiomem. Úspěšnost zákroku činí ve světě 95 %.
V České republice ho podstoupilo už několik set lidí a zatím byli všichni úspěšně vyléčeni, aniž by byly zaznamenány nějaké negativní vedlejší účinky.
Jediným dosud známým případem velké nespokojenosti byl jistý soudní spor v USA, kdy pacient žaloval nemocnici, že na něj spolu se stolicí přenesla obezitu.