V posledních letech se ve světě čím dál častěji objevují zcela seriózní vědecké studie tvrdící, že IQ moderního člověka je skutečně nižší, než bylo u našich předků. A co víc:
Ohromující vývoj v technice, která nám stále víc a víc ulehčuje život, může vést ještě k většímu zpohodlnění a tím zakrňování lidského mozku. Zde jsou důkazy.
Technika nám kazí spaní
Studie prokázaly, že modré světlo, které vyzařují zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety a laptopy, mohou v noci potlačit uvolňování melatoninu v těle. Tento hormon říká tělu, kdy je čas jít spát.
Nedostatek spánku pak má na mozek řadu negativních dopadů. Patří mezi ně snížená soustředěnost či problémy s pamětí.
Snadno se rozptýlíme
Technologie nás snadno rozptýlí, ať už jde o přerušení důležitého projektu, abychom zkontrolovali chytrý telefon, anebo brouzdání webovými stránkami v prohlížeči.
Bylo prokázáno, že přepínání mezi různými úkoly prováděnými zároveň nefunguje – člověk nakonec vykonává všechny své povinnosti ještě hůř.
Jsme zapomnětlivější
Internetová generace je náchylnější k zapomínání, než lidé starší 55 let. Podle americké terapeutky Patricie Gutentagové za to může především technologie.
„Tato skupina populace vyrůstala na víceúkolovém zvládání technologií, často provázeném nedostatkem spánku, to všechno vede k větší zapomnětlivosti,“ uvedla.
Bez GPS nenajdeme cestu
Lidé, kteří při navigaci spoléhají na GPS, mají menší aktivitu v oblasti mozku nazývané hipokampus. Ta hraje velkou roli při krátkodobém uchovávání informací a při prostorové orientaci.
Vědci prokázali, že používání prostorové paměti namísto navigace, může pomoci odvrátit problémy s pamětí ve stáří.
Náš mozek se stává závislý
Příliš mnoho času stráveného na internetu může vyvolat změny v mozku podobné těm, které způsobuje závislost na drogách a alkoholu.
Zjistila to americká studie z roku 2012. Lidé závislí na internetu mají narušené části mozku zapojené do zpracovávání emocí a ovládání pozornosti a rozhodování.