Mytický kmen Amazonek byl prý skutečně mezi námi! Dokládat to mají nejnovější archeologické objevy v západním Rusku. Opravdu se zde podařilo najít důkazy o existenci obávaných válečnic, které se v boji bez problémů vyrovnaly mužům?
Je to naprosto senzační odhalení. Tým vědců z Archeologického ústavu Ruské akademie věd měl před několika měsíci odhalit v hrobce staré více než 2000 let v západním Rusku poblíž vesnice Děvica těla čtyř bojovnic, které jako by vypadly z mýtů o Amazonkách.
Bude prokázáno, že národ bojovných žen známý z řecké mytologie nepatří jen do mýtů a legend?
Hledá se pravda
O existenci Amazonek se spekuluje už dlouho. Zmiňuje se o nich například starořecký historik Diodorus Siculus (asi 90–30 př. n. l.):
„Bylo mezi nimi obyčejem, že se ženy věnovaly válečnickému umění a držely v rukou správu soudů a veškerých státních záležitostí.“ Nejslavnější lékař starověku Hippokratés (asi 460–370 př. n. l.) o Amazonkách zase tvrdil, že neměly pravé ňadro, protože jim ho prý jejich matky ve věku nemluvňat upalovaly doruda rozžhaveným bronzovým nástrojem.
Tím se údajně zastavil jeho růst a všechna síla byla odkloněna do pravého ramene a paže. Mohly díky těmto praktikám Amazonky lépe napínat luk a snáze házet oštěp?
Jen výtvor lidské fantazie?
Historky o národu bojovných žen ze vzdálených východních zemí, se kterými si není radno zahrávat, jsou později celou řadou badatelů označeny za nevěrohodné. Amazonky podle nich vůbec neexistovaly a jde tedy jen výtvor lidské fantazie.
V posledních letech se nicméně karta zase obrací. Rostoucí množství archeologických důkazů totiž naznačuje, že staré legendy by přece jen mohly mít pravdivé jádro!
Jen před několika málo měsíci se archeologům podařilo najít čtyři kostry ženských válečnic v hrobce v západním Rusku. „Právě tam umisťovaly starořecké příběhy Amazonky,“ uvádí současný americký novinář Derek Hawkins.
Podle něj mýty o lesbickém matriarchátu (forma společnosti, kde vládne žena, v tomto případě založená i na homosexuálních vztazích – pozn. red.) a sebemrzačení Amazonek jsou stále přinejmenším pochybné, ale zdá se, že skutečně existovaly skupiny kočovných žen, které trénovaly, lovily a bojovaly vedle svých mužských protějšků na euroasijské stepi!
Přepíšeme učebnice?
Kromě samotných těl se v hrobce staré 2500 let nacházejí hroty šípů, oštěpy a jezdecké vybavení. Archeologové spojují nález se skytskými kmeny. Skytové je souhrnné pojmenování pro příslušníky kočovných kmenů, kteří původně žili ve středoasijských stepích.
Kolem roku 800 př. n. l. ovládli území mezi Donem a Karpaty. Od asi 7. století př. n. l. do 3 století př. n. l. obývali pontskou step, přičemž jejich bojovníci byli obávanými jezdci na koních a lučištníky.
Kromě toho to byli také výborní hudebníci, tanečníci a výrobci šperků. Vedoucí týmu archeologů stojícím za novým objevem Valerii Guliaev je přesvědčen, že Amazonky byly velice běžným skytským fenoménem.
Co se týče těl pohřbených žen, nejmladší z nich bylo 12 nebo 13 let, zatímco nejstarší, která na sobě měla zlatou ceremoniální ozdobu hlavy, bylo kolem 45 až 50 let. „Jednalo se o rovnostářskou společnost.
Fakt, že tu máme takové věkové rozpětí, je důležitý, protože lidé si dříve mysleli, že matky do boje nešli, protože měli přece děti,“ uvádí americká historička starověké vědy a klasická folkloristka Adrienne Mayor (*1946).
K novým odhalením se nyní musí vyjádřit další experti. Potvrdí, že existence Amazonek byla realitou?