Epidemie koronaviru trápí spousty lidí po celém světě. Ač to vypadlo, že první vlna by mohla být tou poslední, situace se vyvíjí poněkud jinak a nemocných přibývá poměrně razantně.
Vše pochopitelně souvisí hlavně s uvolňováním nejrůznějších opatření, která se k onemocnění COVID-19 vztahují. Na řadu opět přichází ochrana dýchacích cest. Ostatně právě vzduchem se nebezpečný koronavirus šíří nejčastěji.
Výbornou volbou pro každého, kdo se chce efektivně chránit, je bezesporu respirátor. Co všechno by měl splňovat? Na to se zaměříme v následujících řádcích.
Podotknout bychom měli, že respirátor se využívá mimo jiné také při různých činnostech, kde se uvolňuje prach a další látky.
Efektivní ochrana dýchání FFP3
Na trhu jsou různé ochranné pomůcky a pro respirátory to platí jednoznačně také.
Setkat se u nich lze s různou mírou ochrany, a to FFP1, FFP2 a FFP3. Prvně jmenovaná míra ochrany se hodí spíše pro nějaké činnosti, které se nevyznačují extrémní mírou prachu a jiných částic. Typické je třeba převážení cementu nebo práce s umělými vlákny.
FFP2 je ochranou vhodnou třeba při broušení, řezání a podobně. Pokud pracujete třeba s azbestem, případně se mohou uvolňovat jiné nebezpečné látky, vsaďte na ochranu FFP3. Stejně tak je tato ochrana optimální i před koronavirovou infekcí.
S ventilkem, nebo bez něj?
Pokud vykonáváte nějakou fyzicky namáhavější práci ve vlhku, rozhodně se vyplatí vsadit na modely disponující ventilkem. Jestliže musíte mít respirátor nasazený nepřetržitě, variace s ventilkem zajistí ideální přívod vzduchu a mnohem příjemnější dýchání.
Stejně tak se mnohem lépe odvádí teplo a vlhkost. Prodloužena je také životnost respirátoru.
Design a pohodlí
Jak pracovní oděvy, tak ochranné pomůcky musí dokonale sedět.
U respirátorů to platí také. Výborné jsou modely s třípanelovým designem, kdy se obličej může více hýbat. Tvarován by měl být také horní panel. Zapomenout nelze ani na podbradní úchyt a další součásti respirátoru.
Zdroj obrázku: Elnur / Shutterstock.com