Je krátce po osmé hodině ranní. Zaměstnanec Cambridgeské univerzity si jde do kuchyně udělat šálek čaje s mlékem. Když vyhlédne z okna na zahradu, nestačí se divit. „Co to proboha je?“ hlesne překvapeně.
Ráno 11. dubna 2020 se mu totiž po pažitu prohání prazvláštní tvor. Mohlo jít o šelmu, jíž na ostrovech říkají Fen Tiger?
V dubnu letošního roku se v areálu Cambridgeské univerzity prohání zvláštní tvor. Jediný svědek, který ho vidí, spěšně sáhne po mobilu a zvíře si vyfotí. Jen co tak učiní, tvor zmizí.
„Zpočátku jsem si myslel, že to byla divoká kočka,“ vypoví překvapený zaměstnanec univerzity. Následně si ale snímek prohlédne a dojde k tomu, že zvíře je na kočku příliš obrovité. „Velikostí odpovídalo dospělému labradoru,“ dodá.
Jeho pochybnosti následně potvrdí i kolegové z univerzity. I podle nich je zvíře na kočku velké. Navíc upozorní na jeho nebývale dlouhé a ostré drápy. Muž proto snímek umístí na sociální sítě.
Na nich se ihned začne spekulovat, jestli nejde o mýty opředeného močálového tygra. Záhadná šelma měla podle legend žít v hrabství Cambridgeshire v dávnověku, kdy bylo protkané bažinami a mokřady.
S ďábelskou tváří
Šestačtyřicetiletý Jamie Newby se rozběhne pro kameru. Když se totiž se snoubenkou Haley dívají z pronajatého bytu v Ipswichi po krajině, spatří cosi podivného.
„Okamžitě mě překvapila velikost toho tvora,“ svěří se Jamie, podle něhož mohlo jít o Fen Tigera, tedy močálového tygra. Zaměstnanec Cambridgeské univerzity totiž není prvním, kdo bájnou šelmu údajně zahlédne.
V moderní době má být pozorována už roku 1982 u městečka Cottenham na dohled od Cambridge. O dvanáct let později je pak v témže hrabství pořízena jeho první domnělá fotografie. Video vzniklo až loni v září a stál za ním právě Jamie Newby. „Šelma podle mé snoubenky měla děsivou, ďábelskou tvář,“ svěří se.
Podobné popisy
Křovím před vystrašenou Raechel Waldon se mihne cosi černého. Stalo se tak na sklonku minulého roku, když šla vyvenčit psy. „Trochu mě to vyděsilo. Bylo to dost velké a černé. Rozměry to mělo asi jako labrador,“ vzpomíná.
Údajných pozorování močálového tygra totiž v posledních letech kvapem přibývá. Zajímavé je, že popisy tvora jsou vždy velmi podobné. Podle Sida Lydona ale zaměstnanec Cambridgeské univerzity na své fotce bájnou šelmu nezvěčnil.
Domnívá se, že je na ní jeho kocour. „Můj kocour Guffman má podobnou barvu i velikost a často se toulá po okolí,“ vysvětluje.
Puma, rys, nebo…?
Ať už je na snímku z Cambridge cokoli, kočka to podle odborníků rozhodně není. Domácí totiž dosahuje výšky 25 cm, divoká až 40 cm. Zvíře na fotografii je ale vysoké zhruba 70 cm. Podle zoologů může mít záhada jiné vysvětlení a jít o velkou kočkovitou šelmu.
Od 80. let se totiž do rukou anglických milovníků zvířat začaly dostávat pumy. Legislativa byla tehdy hodně volná a tak se některým z nich podařilo prchnout do volné přírody, jiné tam dokonce vypustili jejich páníčkové.
„V roce 1980 se v blízkosti jezera Loch Ness podařilo jeden exemplář odchytit,“ připomíná publicista Chris Smith. Okolím Cambridgeské univerzity se tak možná prohání puma. Podle jiných by mohlo jít o rysa. Kryptozoologové mají ale jasno.
Jde o skoro vyhubeného močálového tygra, který v hrabství řádil už před dávnými staletími.