Jako lochnesská nestvůra je označována asi 20 metrů dlouhá příšera, jejíž existence nebyla dosud spolehlivě prokázána. Má obývat tajemné jezero ve Skotsku. V posledních měsících se prý o její existenci podařilo získat hned několik nových důkazů!
O tom, že v jezeře Loch Ness žije jakýsi neidentifikovatelný tvor, se hovoří již stovky let. Neznámou hlubinnou příšeru se mělo dokonce mnohokrát podařit zachytit na fotografii nebo video. Přesto její existence nebyla dosud jednoznačně prokázána.
Lochnesská nestvůra je tak stále předmětem celé řady spekulací. Jedním z nejznámějších expertů na toto stvoření je skotský rodák Gary Campbell.
Vede organizaci zvanou Oficiální seznam pozorování lochnesské příšery, která shromažďuje všechna důvěryhodná svědectví o údajné nestvůře z jezera. Jaká pozorování přibyla na jeho seznam v posledních měsících?
Neznámý živočich
Malebné jezero Loch Ness se nachází ve Skotsku v údolí Great Glen ve správní oblasti Highland.
„Rozkládá se na ploše 14 tisíc hektarů a říká se o něm, že je největší zásobárnou vody v celé Británii,“ popisuje česká publicistka Lucie Bártová (*1981).
Do jezera má ústit hned několik řek, na délku má měřit přes 30 kilometrů, široké je prý téměř tři kilometry a údaje o jeho hloubce se v mnoha zdrojích liší. Podle oficiálních pramenů by mělo jeho dno ležet asi 230 metrů pod hladinou moře.
Ať už jsou ale rozměry Loch Nessu jakékoli, jedno je prý jisté.
„Tato velikost je bezpochyby dostačující k tomu, aby dokázala ukrýt gigantického tajemného tvora, jehož druh, stáří nebo alespoň podrobnější podobu není možné popsat a bohužel ani prokázat,“ uvádí Bártová. Opravdu záhadami opředený živočich v jezeře žije?
Celá řada důkazů
První zapsané svědectví o pozorování lochnesské příšery lze jít najít v rukopise irského opata svatého Adamnana (asi 624–704).
V něm jsou totiž záznamy o epizodě ze života jeho předchůdce svatého Kolumby (521–597), který v průběhu jedné misionářské cesty po Skotsku údajně zahlédl v jezeře „hroznou obludu“, kterou prý zahnal pokřikem „Vrať se, odkud přicházíš!“ Od té doby měly tvora spatřit stovky dalších lidí.
V roce 1933 obletí svět jeho první fotografie. Muž jménem Hugh Gray šel po mši na svou obvyklou procházku a jezero prý bylo naprosto klidné. Poblíž místa, kde Gray stál, se však náhle vynořil z vody neznámý živočich.
„Ihned jsem popadl fotoaparát a tvora vyfotografoval. Neviděl jsem žádnou hlavu, měl jsem dojem, že jeho přední partie jsou zřejmě pod vodou, ale jedna část těla, která vypadala na ocas, se prudce pohybovala,“ vzpomíná Gray. V následujících letech přibudou další fotografie a později i videa…
Blíží se zásadní odhalení?
Podle šéfa organizace Oficiální seznam pozorování lochnesské příšery Garyho Campbella to nebude trvat dlouho a existence lochnesské nestvůry bude jednoznačně doložena. „Shromažďuji svědectví od lidí, kteří v jezeře viděli něco zvláštního.
Značný počet zpráv lze ale vysvětlit a do evidence je nikdy nepřidám,“ říká Campbell. Svědci údajně mohli spatřit například jen kousky dřeva plavoucí ve vodě.
Častá je prý také záměna monstra s formacemi vln. Pozorování jsou podle Campbella nicméně stále důvěryhodnější, a to především díky neustále se rozvíjejícím technologiím.
Chytré telefony se zabudovanými fotoaparáty totiž umožňují každému svědkovi úkaz v jezeře okamžitě vyfotit. Campbell je proto přesvědčen, že v jezeře Loch Ness „něco“ žije a že bude brzy odhaleno, co to je…
Tajemný objekt
V roce 2020 přibyla do Oficiálního seznamu pozorování lochnesské příšery Garyho Campbella v době uzávěrky tohoto čísla čtyři nová pozorování.
První z nich měl 18. ledna natočit Ir Eoin O’Faodhagain, který jezero dlouhodobě sleduje přes internet. Jím předložené video ukazuje neznámý pohybující se objekt, který na chvíli vystoupá na hladinu a pak zase zmizí.
Mnohem delší dobu se má údajná Lochneska ukázat na videu, za kterým stojí svědkyně Kalynn Wangle.
Ta jezero sleduje přes internet ze Spojených států amerických a dne 10. dubna na něm údajně zaznamená cosi, co se z něj vynoří a déle než 7 minut se na něm pohybuje. Objekt se prý celou dobu blíží k pobřeží, neustále mění tvar a vytvoří kolem sebe vlny.
Podle Wangle se rozhodně nejedná o žádnou loď, už vzhledem k tomu, že ta se nemůže jen tak vynořit z jezera. Opravdu je na videu vidět lochnesská příšera?
Má na délku 9 metrů?
Dne 13. dubna má na slavném jezeře zachytit cosi nevysvětlitelného opět Eoin O’Faodhagain. „Trvalo to jen pár vteřin a objekt se objevil na hladině.
Předtím na daném místě nic jiného nebylo,“ říká O’Faodhagain. Údajná Lochneska má na záznamu kolem sebe vytvářet bílou pěnu, potápět se a opět se vynořovat.
Dne 22. dubna pak má záhadami opředeného tvora na jezeře zachytit znovu Eoin O’Faodhagain. Tento rok tedy již potřetí! Tentokrát jde podle něj o dosud největší potvrzené pozorování lochnesské příšery.
Na zveřejněném videu je prý totiž vidět, jak se na hladině jezera pohybuje jakýsi tmavý útvar, který má mít na délku nejméně 9 metrů! Po nějaké době se prý opět ponoří a zmizí z dohledu.
Celá záležitost je speciální i proto, že na jezeře není v dané době žádný lodní provoz a hladina je klidná a vhodná k pořizování záznamů. Co z toho všeho vyplývá? Existuje lochnesská nestvůra, nebo ne?