Může léčit játra, pomáhat při cukrovce, zpomalovat stárnutí mozku a s ním spojený mentální úpadek. Skvělý je na akné a další nemoci kůže.
Nejedná se přitom o žádný superlék z laboratoří, ale o úplně nenápadnou ostnatou rostlinu, kterou můžete považovat za plevel.
Při pohledu na ostropestřec mariánský (Silybum marianum) by mnohé lidi napadlo, že je to prostě jenom obyčejný bodlák. Ano, na první pohled bodlák připomíná. Ale označení „obyčejný“ je na hony vzdáleno pravdě.
Podle vědeckých studií i různých testů má celou řadu pozitivních účinků na lidské zdraví. Součástí lidového léčitelství je už po dlouhá staletí.
Rostlina Panny Marie
Jde o jednoletou nebo dvouletou rostlinu, vysokou od 30 do cca 180 centimetrů. Koncem června se na ní objevují purpurově červené až fialové květy. Na konci léta se z nich vyvinou plody, které se potom sklízejí a zpracovávají.
Na lístcích má okolo žilek bílé skvrnky, které se podle dávné legendy zachovaly od chvíle, kdy na rostlinku ukáplo mateřské mléko Panny Marie. Odtud pochází i její název. Původně šlo o divoce rostoucí bylinu, která se rozšířila prakticky po celém světě.
Dnes se však pěstuje i na plantážích jako surovina pro farmaceutický průmysl. Účinná látka v ostropestřci mariánském se nazývá silymarin, a jde o směs tří složek – silybinu, silydianinu a silikristinu.
Balzám na játra?
Pravidelně se používá jako doplňková terapie u lidí s poškozenými játry, například v důsledku nadměrné konzumace alkoholu, při ztučnění jater, hepatitidě a dokonce i v případě rakoviny jater.
Studie vědeckého týmu z Mexika prokázala v roce 2014 zlepšení jaterních funkcí při užívání silymarinu a dokonce zjistila, že může mírně prodloužit délku života u lidí s cirhózou jater.
K tomu, aby bylo možné přesně určit správnou dávku a délku léčby pro specifické jaterní choroby, je ještě zapotřebí provést hlubší výzkum, nicméně vědci vidí jeho možné výsledky velmi nadějně.
Zatím se tedy nedoporučuje ostropestřec mariánský jako primární způsob léčby problémů s játry, považuje se však za velmi užitečnou doplňkovou terapii.
Bylina s velkým potenciálem
Jako doplňková terapie se osvědčuje i při zvládání diabetu 2. typu.
Odborníci spatřují možný potenciál ostropestřce například při léčbě Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby či jiných neurodegenerativních onemocnění, k tomu je však třeba provést ještě řadu dalších studií.
Ty probíhají rovněž v rámci možného využití této léčivé rostliny díky jejím specifickým účinkům pro lidi, trpící akné a dalšími onemocněními pokožky.
Tyto vlastnosti by mohly být využity i v léčbě onkologických pacientů, například k podpoře účinnosti chemoterapie u některých druhů rakoviny.
Za určitých okolností mohou dokonce ničit také rakovinné buňky, a proto i na tomto poli probíhají rozsáhlé studie a výzkumy.