Kostel Nanebevzetí Panny Marie v obci Číhošť na Vysočině je plný věřících. Kněz Josef Toufar stojí na kazatelně a pomalu se chystá skončit svou řeč. Udělá proto rukou symbolicky ve vzduchu kříž a pak dodá:
„Zde, ve svatostánku, je náš Spasitel!“ Jen co ale ona slova dořekne, na oltáři se pohne zleva doprava dřevěný kříž. Jak je to možné? Má podivný úkaz nějaké racionální vysvětlení?
Věřící v číhošťském kostele nemohou spustit zrak ze 48 cm vysokého kříže. Je krátce před desátou dopolední, 11. prosince 1949, a oni před malou chvíli spatřili něco podivného.
Po kázání kněze Josefa Toufara (1902–1950) se na oltáři sám od sebe zakýval dřevěný křížek. Sám Toufar si ale ničeho nevšimne.
Ačkoli vychýlení křížku na vlastní oči spatří 19 lidí, kněz se o incidentu dozví až druhý den ráno od místního kováře. Je z toho prý nebývale překvapený a dojatý. Podle něj jde totiž o zázrak!
Dozná se po mučení!
K čemu v kostele došlo, se totiž záhy rozkřikne mezi lidmi a do svatostánku začnou proudit davy věřících. To samozřejmě neujde pozornosti Státní bezpečnosti.
Poté, co se v kostele ještě dvakrát kříž během dalších kázání pohne, rozhodnou se její příslušníci zakročit. Toufara zatknou a ve valdické věznici ho na sklonku února 1950 podrobí mučení.
Po několikadenním bití a sérii elektrických šoků se kněz dozná nejen k rozpohybování kříže, ale i k zneužívání dětí! Ani jednoho se však Toufar, který o pár dní později zemře, nedopustí.
Zázrak má podle vyšetřovatelů vytvořit za pomoci složitého drátkového zařízení. Při rekonstrukci se ale zjistí, že by mechanismus nefungoval, nebo by byl velmi nápadný a lidé by si ho museli všimnout.
Je jen špatně nasazený?
„To, co se stalo v Číhošti, je nepochopitelné. Měl v tom tedy prsty Pánbůh,“ myslí si současný číhošťský páter Marek. Také podle mnohých jiných šlo o boží dílo. Možná má ale zdejší div mnohem jednodušší vysvětlení, než se dosud zdálo.
„V kostele jsem se souhlasem faráře sejmul křížek z oltáře a prohlížel si ho. Je třeba dodat, že ještě před sejmutím jsem ho pozoroval a byl skutečně lehce vychýlen do strany,“ vypoví v roce 1968 náčelník František Goldbricht.
Vychýlení však podle něj bylo nepatrné. Když křížek sejme, povšimne si, že je způsobeno špatným nasazením kříže v podstavci! Za údajným zázrakem tak možná ve skutečnosti stálo něco tak banálního jako je špatné usazení.