Abychom byli konkrétnější, máme tentokrát na mysli Bavorsko.
Místní kuchyně se podobá rakousko-uherské, ale najdeme tu i vlivy francouzské a švýcarské. V každém případě si Bavoři stejně jako my potrpí na vydatná masitá jídla, domácí uzeniny, knedlíky všeho druhu či sladkosti. A co všechno si můžete dát?
Všudypřítomné preclíky
Narazíte na ně na každém kroku. Čerstvé Brez’n se staly nedílnou součástí bavorské kultury svačin. Podávají se k bílým klobásám, k játrovému sýru a k pomazánce obazda (recept na ni najdete na následujících stranách).
Bílá klobáska
Pokud jste už někdy navštívili bavorské hlavní město Mnichov, určitě jste narazili na bílou klobásku, zvanou Weißwurst. A možná jste slyšeli i legendu z roku 1857, která se k ní váže.
Jeden mnichovský řezník se prý po propité masopustní noci dal do výroby pečených klobás. Protože ale naplnil telecí hmotu do silnějších vepřových střívek a bál se, že by mohly při pečení prasknout, hodil je do vařicí vody. Jeho „vynález“ se brzy uchytil a dnes je symbolem bavorské kuchyně.
Opravdu dobré uzeniny?
Zní to zvláštně, ale protože Bavoři mají salámy rádi, dávají si na nich záležet. A které můžete ochutnat vy? Zkuste třeba Gelbwurst, což je jemně mletý světlý vařený salám s jemnou strukturou (je podobný našemu dietnímu). Má nízký obsah soli a tuku.
Mají ho rády děti a najdete ho téměř v každém řeznictví. Nebo si dejte k svačině pivní klobásu (Bierwurst), které se také říká pivní koule.
Příroda pálená
* Jistě už víte, že jde o pálenky. Hodí se nejen k mírnému pití, ale také jako dárek.
* Gebirgsenzian je čirá pálenka, která je připravována z výtažků kořene alpského hořce. Zejména po vydatném jídle nebo bohatém občerstvení podporuje trávení.
* Likér Blutwurz je z mochny. A proč krvavý kořen? Prý byla původně rostlina používána k ošetření krvácejících ran, odtud také její německé jméno, ale používala se také jako barvivo, protože se kořen zbarví červeně, jakmile jej zlomíte nebo rozříznete.