„Dívky sem přicházejí jako panny a odcházejí jako prostitutky!“ neberou si servítky antičtí mravokárci. Město Baia, kde si římská smetánka vyhazuje z kopýtka, považují za doupě neřesti.
Saint Tropez či Las Vegas starověkého Říma! I tak se dá pojmenovat letovisko Baia nedaleko Neapole, jež se zrodilo na konci 2. století př. n. l. Nejvlivnější a nejbohatší Římané sem jezdí odpočívat, a hlavně se bavit.
Baiu se oblíbí třeba Julius Caesar (100–44 př. n. l.), filozof a řečník Marcus Tullius Cicero (106–43 př. n. l.) nebo císaři Nero (37–68) a Hadrián (76–138), který zde stráví i poslední týdny života.
K velkým lákadlům města patří léčivé sirné prameny. Římané v bazéncích s horkou vodou hostí své přátele, vedou politická jednání a plánují spiknutí proti nepohodlným konkurentům.
Večer pak chodí do nevěstinců, kde jim dělají společnost dívky i dospívající chlapci.
Ráj architektů
Každý, kdo něco znamená, chce mít v Baie honosnou vilu. Boháči si najímají ty nejlepší architekty a inženýry, aby jim vytvořili jedinečné sídlo, které bude vynikat luxusem i technickými vymoženostmi. Kdo má peníze, může si dovolit vše!
Třeba císař Caligula (12–41) si nechává jen tak z rozmaru vybudovat přes čtyři kilometry dlouhý pontonový most do sousedního přístavu Puteoli (dnešní Pozzuoli v Neapolském zálivu)!
Výstřední vladař po něm v čele početného doprovodu přejede na koni jako první. Při cestě tam a zpět na něm údajně stráví celé dva dny!
Upadá v zapomnění
Všechno krásné jednou skončí. S úpadkem Římské říše Baia svůj půvab postupně ztrácí. Movitá klientela sem přestává jezdit a město začínají hyzdit chátrající stavby. Opakovaně je drancováno barbarskými kmeny a v 8. století ho vyrabují i muslimové.
Ránu z milosti mu pak údajně zasadí v 16. století malárie. Část Baiy je už tehdy vlivem tektonické činnosti ukrytá pod mořem. A propadat se bude i později, takže Italové na slavné antické letovisko postupně zapomenou.
Znovu je objeveno až ve 40. letech minulého století, kdy si pilot Raimondo Baucher všimne při přeletu nad Neapolským zálivem neobvyklých stínů pod hladinou moře.
Brzy se sem vypraví vědci a úřady v Baie následně zřídí podvodní archeologický park.
(Zdroj: HISTORY revue)