Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Zaplatila císařovna Sisi životem kvůli monarchii?

Byla krásná a posedlá svým vzhledem. Císařovna, která milovala svobodu, ale za svého života mnoho vytrpěla. Proč zrovna ona zaplatila daň za královský život? Pomohly k tomu pouhá náhoda a její sláva.

Nikdo jí neřekl jinak než Sisi, její pravé jméno však znělo Elisabeth Amalie Eugenie. Narodila se na Štědrý den roku 1837 v Mnichově vévodkyni Ludovice a vévodovi Maxmiliánu Josefovi z rodu Wittelsbachů jako čtvrté dítě.

Její zrození provázela šťastná znamení, například přišla na svět už s jedním zoubkem, stejně jako třeba Napoleon.

Šťastné venkovské sídlo

Své dětství více než v rodném Mnichově trávila na venkovském sídle v Possenhofenu. Měla se zde učit hlavně dvorní etiketě a francouzštině, ale místo toho se věnovala jízdě na koni a plavání. Po svém otci zdědila také velký cit pro přírodu a umění.

Jeho vášní se staly hlavně hudba a literatura, což se projevilo i u mladé šlechtičny. Hrávala na citeru a klavír, a dokonce sama psala básně. Otec ji také podporoval v jízdě na koni a učil ji i některé akrobatické kousky, které Sisi bravurně zvládala.

Náhradní manželka

Už když bylo Sisi patnáct let, matka jí začala shánět ženicha z lepších kruhů.

Ale stále se nedařilo nalézt tu „pravou partii“, na rozdíl od starší sestry Heleny, která se měla stát manželkou rakouského císaře Františka Josefa, jenž byl zároveň jejím přímým bratrancem. Helena se na tento post velice pečlivě připravovala.

Když mělo dojít k samotným zásnubám, matka s sebou vzala i mladší Alžbětu, do které se prý mladý císař na první pohled zamiloval. Při zásnubním tanci šel proto rovnou k ní. A to rozhodlo o jejím dalším osudu.

Jako v bavlnce?

Před svatbou pak dorazila nevěstina garderoba, ukrytá ve 25 kufrech. V nich se nacházely čtvery plesové šaty, 17 večerních šatů nebo 19 letních šatů navržených podle poslední módy. Šatník doplňovalo 113 párů bot, 168 hedvábných punčoch nebo 16 klobouků.

Vše v hodnotě 50 000 zlatých. Když Sisi dorazila, František Josef za ní skočil na loď, aby budoucí císařovnu před zraky všech vzal do náruče a vášnivě políbil.

Královská láska

Podle všeho i mladá Sisi našla v panovníkovi velké zalíbení, což v té době nebylo u předem domluvených sňatků obvyklé. Ke svatbě došlo 27. dubna 1854 v 19 hodin večer v augustiniánském kostele ve Vídni.

Kostel byl osvícen 15 000 svíčkami a vyzdoben červeným sametem. Po svatbě dostala Sisi od svého otce 50 000 zlatých, které poté její manžel dorovnal o dalších 100 000 zlatých.

Také získala jako dar svatebního rána 12 000 zlatých, podle zvyku za ztracené panenství. Mladá císařovna navíc obdržela 100 000 zlatých výhradně pro vlastní potřebu, a to pro případ, že by ovdověla.

Sisi sňatkem získala obrovské věno.
Sisi sňatkem získala obrovské věno.

Tlak dvora

Matka Ludovika o ní měla velké starosti, neboť Sisi v době svatby bylo jen sedmnáct let. Uklidňovalo ji ale, že se o ni postará její sestra Žofie. Jenže už v té době se u Sisi projevovaly první deprese.

Necítila se totiž tak svobodně, musela dodržovat veškeré královské povinnosti a nedostávalo se jí potřebného soukromí. I přesto začala s potřebným studiem. Učila se dějiny monarchie a také jazyky, používané na jejím území.

Musela se například naučit čistou němčinu, bez bavorského přízvuku, češtinu, polštinu, rumunštinu, italštinu, ale také angličtinu, francouzštinu, latinu, a dokonce starořečtinu a novořečtinu.

Založení rodiny

Velmi krátce po svatbě přišly na svět tři děti. Prvorozená dcera Žofie však zemřela už ve dvou letech poté, co ji Alžběta vzala s sebou na jednu ze svých cest po Uhrách. Tam malá Žofie onemocněla a po pár dnech zemřela.

Alžbětu to hluboce zasáhlo, a to až do takové míry, že si přestala všímat dalších dvou dětí. Po dalších deseti letech se jí narodila nejmladší dcera Marie Valerie, o které Alžběta říkala „má jediná“ a jako jediné císařské dítě pocítila matčin cit.

Maďarská císařovna

Na trůnu se však Sisi cítila velmi osaměle, protože na ni František Josef neměl skoro žádný čas. Psychické problémy se proto začaly projevovat i fyzicky a císařovna vážně onemocněla. Lékař jí proto doporučil ozdravný pobyt na jihu.

Když se císařovna vydala do Uher, pookřála a byla velice spokojená a šťastná. Velmi si oblíbila maďarskou šlechtu, a proto i později zasáhla do rakousko-uherského vyrovnání. Jenže čím víc ji milovali Maďaři, tím méně byla oblíbená v Rakousku.

Posedlá krásou

Do jiných politických záležitostí se příliš nevměšovala. To hlavní, čím vešla do dějin, byla její starost o vlastní zevnějšek.

Největší císařovninou chloubou byly hlavně krásné dlouhé husté hnědé vlasy, o které se celý život velmi pečlivě starala, respektive na to měla najatou speciální kadeřnici. Každý den je česala dvě hodiny.

Po tomto procesu jí vypadlé vlasy přinesla kadeřnice na stříbrném podnose, a podle toho, kolik jich vypadlo, dostala trest. Jejich mytí pak probíhalo dvakrát měsíčně pomocí třiceti žloutků a francovky. Po umytí se vlasy oplachovaly vývarem ze slupek vlašských ořechů.

Sisi dbala až chorobně o svůj vzhled.
Sisi dbala až chorobně o svůj vzhled.

Brutální diety

Sisi velmi dbala nejen o své vlasy, ale i o postavu. Vážila se třikrát denně a jednou denně si měřila obvod pasu, lýtek a stehen. Ví se, že její váha nikdy nepřekročila 55 kilogramů, což při její výšce 172 cm bylo velmi málo.

K tomu jí dopomáhala speciální dieta, během níž pila směs ze syrových vajec nebo obrovské množství studeného kravského mléka či šťávu ze syrového masa. Pokud sportovala, připravovala si speciální vývary z hovězího, kuřecího, srnčího a koroptvího masa. K tomu vypila dvě sklenice vína.

Nejlepší jezdkyně na světě

Na koni jezdila i jako císařovna, velmi ráda se účastnila mnoha honů, a dokonce jezdila vždy v čele. Tuto její oblíbenou sportovní kratochvíli zastavily až revmatické potíže, ale císařovna nezahálela a přesedlala na šerm.

Nutno podotknout, že měla talent a její trenéři se s ní báli utkat. Velmi často rovněž podnikala dlouhé túry, během nichž dokázala pochodovat bez přestávky i 8 až 9 hodin, což činilo problémy hlavně jejímu doprovodu.

Na tyto dlouhé procházky byla zvyklá už od dětství, kdy jí otec vštípil, že mezi každým krokem se dá odpočívat. Nikdy si také nesedala, dokonce ve svém pokoji neměla ani židli.

Carevna byla vynikající jezdkyní na koni.
Carevna byla vynikající jezdkyní na koni.

Synova smrt

Další ranou v osudu císařského páru byla sebevražda syna Rudolfa, který se měl stát následníkem trůnu. František Josef z něj chtěl vychovat vojáka.

Jenže Rudolf byl velmi citlivý chlapec, kterého jeho vychovatel doslova týral, a tak mu Sisi obstarala vychovatele mírnějšího. V dospělosti měl Rudolf vážné zdravotní potíže, a proto bral na utišení bolesti morfium a pil velké množství alkoholu.

Problémy mu přinášelo i nešťastné manželství se Štěpánkou Belgickou. Útěchu tak Rudolf hledal v mnoha milostných dobrodružstvích, při nichž si uhnal kapavku. Postupně začal uvažovat o sebevraždě.

Mimo jiné i proto, že politické názory, které mu byly blízké a k nimž se hlásil, byly označovány za zradu Rakouska-Uherska. Tragický příběh vyvrcholil 30. ledna 1889, kdy se na zámečku Mayerling zastřelil spolu se svou milenkou Mary Vetserovou. Po jeho smrti už Sisi chodila jen v černých šatech.

Nástupce trůnu Rudolf spáchal sebevraždu, což císařovna brala velmi těžce.
Nástupce trůnu Rudolf spáchal sebevraždu, což císařovna brala velmi těžce.

Je jedno, kdo zemře

Sisi se pak rozhodla převážně cestovat, aby neupadala do depresí, které ji sužovaly čím dál víc. V září 1898 se vypravila do Territetu u Montreaux, aby se zde sešla se svou přítelkyní Julií Rothschildovou a nakoupila dárky vnoučatům.

Na zámku se dobře bavily, poslouchaly hudbu a povídaly si o poezii. Když se pak vracely se svou dvorní dámou do ženevského přístavu na loď, objevil se v jejich blízkosti podivný muž.

Ten podle výpovědí udělal pohyb, jako by zakopl, a při tom prudce vrazil speciálně upravený pilník císařovně do hrudi. Byl to italský anarchista Luigi Lucheni. Původně chtěl zabít prince Henryho Orleánského.

Ten do města nakonec nepřijel, a proto si vybral za oběť císařovnu, a to jen kvůli tomu, že představovala symbol monarchie.

O bodnutí ani nevěděla

Zbraň pronikla do hloubky 8,5 cm a zlomila se o čtvrté žebro. Hrot prorazil dolní kraj plicního laloku a zasáhl levou část srdeční komory. Sisi se skácela k zemi, ale velmi brzy se zvedla. Lidem dokonce ještě vlídně děkovala za pomoc a šla dál k přístavu.

Na lodi se jí však udělalo nevolno, přičemž si stěžovala, že ji bolí na prsou, a omdlela. Když pak otevřela oči, zašeptala poslední větu ve svém životě: „Co se to se mnou stalo?“ Dvorní dáma ji následně roztrhla šaty a uviděla na hrudi jen malou krvavou skvrnu.

Své zranění si císařovna neuvědomovala zřejmě proto, že krev tekla jen pomalu, ven vytekla jen jediná kapka krve.

Císařovna ani netušila, že byla smrtelně bodnutá.
Císařovna ani netušila, že byla smrtelně bodnutá.

Získal vytouženou slávu

Anarchistu ihned zadrželi kolemjdoucí a odvedli ho na policii. Lucheni se nesnažil vůbec zapírat, a naopak byl na svůj čin velmi hrdý. Získal to, co chtěl – proslavil se zavražděním někoho slavného a významného.

Do vězení mu chodilo obrovské množství dopisů od vídeňských žen, které si přály jeho smrt. U soudu pak prohlásil, že by osudný čin provedl znovu. Rakouský soud ho odsoudil na doživotí, ale Lucheni se v roce 1910 ve své cele oběsil.

Nikdy se nedozvěděl, že zabil ženu, která už o život neměla zájem a chtěla zemřít. Paradoxně zemřela osoba, která monarchii nesnášela a v mnoha ohledech se dala považovat za první a zároveň poslední emancipovanou panovnici na císařském trůnu.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra.   Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá […]
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen […]
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi […]
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole.   Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
Zajímavosti
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí do nevadské pouště na přelomu srpna a září, kdy se v USA slaví Svátek práce.   Larry Harvey (1948–2018) přemítá, jak se dostat z porozchodového splínu. Společně s pár kamarády postaví na Baker Beach v San Francisku dvoumetrovou sochu muže […]
Největší zlatý Buddha: Na zamaskovanou sochu lidé zapomenou
Dlouho ji všichni mají za obyčejnou sádrovou sochu, zdobící chrám Wat Chotanaram v bangkokské Čínské čtvrti. Ovšem ať je materiál jakýkoliv, všechny sochy Buddhy jsou v Thajsku posvátné, a i s touto je proto zacházeno jako s pokladem.   Když se tedy chrám časem změní ve zchátralou ruinu, je třeba sochu zachránit a umístit jinam! Od roku 1935 stojí […]
Bublifuk: Hračka starší, než by vás napadlo!
Že je bublifuk relativně moderní hračka?  Ale kdeže! Jeho historie sahá hodně hluboko do minulosti. Některé starověké civilizace, jako například Mayové, podle některých badatelů zřejmě používají techniky tvorby bublin pro zábavu a náboženské účely.   Vystačí si s přírodními látkami, jako jsou mízy různých dřevin nebo pryskyřice, s jejichž pomocí vytvoří směs vhodnou pro výrobu […]
Záhady a napětí
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
Diagnóza ze srdečního pulsu: Je možné vyčíst zdravotní stav pohmatem předloktí?
Srdeční puls je mnohem víc než známka toho, že jsme naživu. V tradiční medicíně dálného i blízkého východu z něj prý léčitelé umí vyčíst zásadní informace o stavu vnitřních orgánů a odhalit zdravotní problémy dříve, než se vůbec projeví. Jak pulzní diagnostika funguje? A je vůbec spolehlivá?   Pulsní diagnostika je obvykle spojována hlavně s […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
nasehvezdy.cz
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
Herci Filipu Rajmontovi (47) už dochází trpělivost s tím, že existence jeho postavy v seriálu Ulice je závislá na herečce Lence Zahradnické (39), která je stále na mateřské. Pokusí se jí zbavit? Vy
Lehké cookies
nejsemsama.cz
Lehké cookies
Cookies jsou opravdu lahodné. Ty z našeho receptu jsou navíc lehké jako dech. Ingredience: ● 1 hrnek cukru ● 1 šálek tmavého třtinového cukru ● 1 malý hrnek pokrájeného změklého másla ● 2 vejce ● 1 lžička prášku do pečiva ● 1 vanilkový cukr ● 2 malé hrnky ovesných vloček ● 2 malé hrnky kukuřičných lupínků ● 2 malé hrnky celozrnné mouky ● 150 g čokolády (minimálně 70 %
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
enigmaplus.cz
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
Po pádu železné opony se u nás začaly rozvíjet různé oblasti bádání. Nechyběl ani zájem o věci nevysvětlitelné, nadpřirozené nebo alespoň nějakým způsobem tajemné. Hozené rukavice zkoumání fenoménu ne
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
epochanacestach.cz
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
Je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si zde přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i vášniví golfisté. Dovolenou můžete strávit na jednom místě, nebo do ní zakomponovat sousední ostrov Reunion. Na Mauriciu se rozhodně nebudete nudit. V Indickém oceánu existuje ostrov, který vaše sny může změnit ve skutečnost. Po celý rok zde panují
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
historyplus.cz
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
V Moskvě usoudili, že po dobrém to s litevskými, lotyšskými a estonskými rolníky nepůjde. Proto Stalin sáhne po osvědčené zbrani. Masovými deportacemi chce odpor obyvatel Pobaltí zlomit. Sověti zorganizují operaci Příboj, během níž pošlou do vyhnanství na 100 000 nežádoucích osob! Litva, Lotyšsko a Estonsko vyhlásí v roce 1918 nezávislost. To ale neznamená, že by
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Ztratila životní lásku i naději
skutecnepribehy.cz
Ztratila životní lásku i naději
Hana byla spořádaná žena a vzorná manželka. Celé městečko ji obdivovalo. Pak se však stalo něco, co ji vykolejilo a změnilo k horšímu. V našem městečku jsme se všichni znali. Prodávala jsem v místním lahůdkářství, a to víte, do lahůdkářství chodí každý. Hanu jsem znala, bydlela ve vilce u nádraží. Její manželství bylo přímo čítankové, občas jsem dávala Hanu a jejího muže za
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
21stoleti.cz
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz