Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Co jste nevěděli o slavné Kleopatře?

Egyptská královna má pověst velké krásky a svůdkyně, která se nebála zapojit do nelítostných bojů o moc. Některé skutečnosti, jež se o ní tradují, se ale příliš nezakládají na pravdě. Kterých 10 faktů jste o Kleopatře nevěděli?

1. Nebyla rodilá Egypťanka

Ačkoli byla Kleopatra (69–30 př. n. l.) egyptskou královnou, svůj původ odvozovala od řecko-makedonského rodu Ptolemaiovců.

Ti v Egyptě vládli od roku 305 př. n. l., kdy se faraonem stal Ptolemaios I. Sótér (367–283 př. n. l.), jeden z generálů Alexandra Velikého (356–323 př n. l.). Díky němu se Egypt stal na dalších více než 900 let součástí antického světa.

Kleopatra na rozdíl od svých předchůdců přijala mnoho egyptských zvyků a jako první z dynastie Ptolemaiovců se také naučila místní jazyk.

2. Její rodiče byli sourozenci

Jejím otcem byl Ptolemaios XII. (117–51 př. n. l.), nemanželský syn Ptolemaia IX., který na trůn usedl jen díky dramatickým událostem, které ukončily hlavní linii rodu.

Za svého vladaře si jej zvolil lid Alexandrie, města pojmenovaného po svém zakladateli Alexandrovi Velikém, jež bylo sídlem Ptolemaiovců. Matkou Kleopatry pak byla s největší pravděpodobností Ptolemaiova vlastní sestra Kleopatra Tryfainé.

Královna měla bratry Ptolemaia XIII. a Ptolemaia XIV. a sestry Arsonoé a Bereniké.

Faraonka byla dcerou sourozenců.
Faraonka byla dcerou sourozenců.

3. Kvůli kráse jí muži k nohám nepadali

Římští básnící líčili Kleopatru jako „ženu nepřekonatelné krásy, schopnou uhranout jakéhokoli muže“. Toto povědomí o ní přetrvávalo i dlouho poté, vždyť dokázala ohromit hned dva mocné Římany, Julia Caesara (100–44 př. n. l.) i Marca Antonia (83–30 př. n. l.).

O toto líčení se však zřejmě postaral Antoniův rival Octavius (63 př. n. l.–14 n. l., vládl jako Augustus), který Kleopatru nemohl vystát, a tak usiloval to to, aby byla egyptská královna vnímána jako nemravná svůdnice.

Na mincích, nalezených roku 2007, byla Kleopatra zvěčněna značně nelichotivě, s výrazným nosem, ostrou bradou a zapadlýma očima.

Ve skutečnosti však zřejmě až tak ošklivá nebyla, ale po smrti otce měla spoluvládnout se svým bratrem Ptolemaiem XIII., což nechtěla.

Aby si na svoji stranu naklonila egyptský lid, nechala se na mince prý schválně vyobrazit s mužnými rysy, jež byly v Egyptě znakem síly a moci. Každopádně vždy více spoléhala na svůj intelekt než na krásu. Hovořila devíti jazyky a zajímala se o matematiku, filozofii i astronomii.

Podle všeho nedisponovala takovou krásou, jak se u ní tvrdí.
Podle všeho nedisponovala takovou krásou, jak se u ní tvrdí.

4. Měla na rukou krev svých sourozenců

Kleopatřiným prvním manželem byl její tehdy desetiletý bratr Ptolemaios XIII., kterého si vzala po smrti otce, když jí bylo osmnáct. Spoluvládnout s ním však odmítala.

Opírala se přitom o podporu římské říše, její pozici na egyptském trůnu upevnil Julius Caesar. Ptolemaios, kterého podpořila i sestra Arsinoé, se proti tomu vzbouřil. V bitvě u Kanóbu Caesar jeho povstání potlačil a Ptolemaios XIII. se během bojů utopil.

Arsionoé byla zajata a roku 41 př. n. l. na Kleopatřin příkaz popravena. Jejím dalším manželem se stal její druhý bratr Ptolemaios XIV., kterého však nechala zavraždit, aby mohla vládnout se svým synem Caesarionem.

5. Věděla, jak okouzlit muže

Kleopatra měla charisma i sladký tón hlasu a věděla, jak na muže. Traduje se, že do Caesarových komnat pronikla zabalená v koberci. Stárnoucí vojevůdce jí nedokázal odolat, a tak se z nich brzy stali nejen milenci, ale i spojenci.

Ostatně syna Caesariona počala právě s ním. Na setkání s Marcem Antoniem se pak nechala odvézt na zlatém člunu se stříbrnými vesly, zdobeném fialovými plachtami.

Oděna byla po vzoru bohyně Afrodity, seděla pod baldachýnem a otroci kolem ní rozdmýchávali sladce vonící kadidlo. Antonius, jenž sám sebe považoval za ztělesnění řeckého boha Dionýsa, byl lapen jejím zjevem i šarmem.

6. Žila v Římě, když byl zavražděn Caesar

Kleopatra se v červnu roku 46 př. n. l. rozhodla vypravit na oficiální výpravu do Říma, aby upevnila spojenectví mezi Egyptem a Římskou říší.

Na cestu s sebou vzala malého syna Ptolemaia (XV.), jemuž se přezdívalo Caesarion, stejně jako svého manžela a bratra Ptolemaia XIV. Lid však měl za to, že důvodem bylo spíše setkání s milencem. Caesar se ostatně vztahem k ní nijak netajil.

Jenže Římanům Kleopatra do oka nepadla, ač se zdejší ženy snažily napodobit její účes a opatřit si podobné perlové šperky. Když byl roku 44 př. n. l. Caesar ubodán k smrti, musela Kleopatra z Říma uprchnout.

7. S Marcem Antoniem si založila vlastní noční klub

Milostný vztah s Marcem Antoniem navázala roku 41 př. n. l.  a toto spojení mělo i politický motiv. Ona ho potřebovala, aby chránil její korunu a nezávislost Egypta, on ji kvůli přístupu k egyptským zdrojům.

Antonius byl stoupencem Caesara a po jeho smrti vytvořil vládnoucí triumvirát spolu s Octavianem a Lepidem. Vzájemné spory ovšem vyústily v otevřený konflikt mezi Octavianem a Marcem Antoniem, na který Marcus Antonius potřeboval finance.

Na druhou stranu si s Kleopatrou velmi dobře rozuměli a rádi spolu trávili čas. Zřídili si dokonce vlastní klub, který jim sloužil k nočním slavnostem a také k popíjení vína.

Kleopatra se zamilovala do dalšího Římana, Marca Antonia.
Kleopatra se zamilovala do dalšího Římana, Marca Antonia.

8. Velela loďstvu v námořní bitvě

Nakonec se Kleopatra za Marca Antonia provdala a měli spolu tři děti. To se ovšem nelíbilo Octavianovi, který se snažil jejich vztah zdiskreditovat. Označoval Antonia za zrádce v moci intrikující svůdnice. V roce 32 př. n. l.

pak vyhlásil římský senát Kleopatře válku. Ta vyvrcholila slavnou námořní bitvou u Actia o rok později. Kleopatra v ní osobně velela několika desítkám egyptských válečných lodí po boku flotily Marca Antonia.

Byli však poraženi a utekli do Alexandrie, kde došlo ke krátké pozemní bitvě, po které Antonius spáchal sebevraždu.

9. Spáchala sebevraždu, ale had ji zřejmě neuštknul

Kleopatra mu poslala zakódovaný dopis, v němž mu líčila, kde se ukrývá. On ho však špatně pochopil, myslel si, že je již mrtvá, a proto se rozhodl ukončit svůj život a nalehl na meč. Umírajícího jej přinesli ke Kleopatře a on jí skonal v náručí.

Následně se i ona rozhodla ukončit svůj život, údajně se měla nechat uštknout kobrou egyptskou. S tím však nesouhlasí historik Christoph Schaefer, neboť královna měla dle záznamů zemřít pokojnou smrtí, což po uštknutí kobrou není možné.

Schaefer tvrdí, že si egyptská královna pravděpodobně namíchala koktejl z různých jedů, ostatně o jedy a jejich účinky se vždy velmi zajímala a testovala je na zvířatech a odsouzencích.

Stejnou smrtí jako ona totiž zemřely i její dvě služebné, na to by však jed jednoho hada nestačil. O její děti se postaral Octavianus.

Syna Caesariona nechal zabít, další tři, které měla s Marcem Antoniem, dal do výchovy své sestře a Antoniově první manželce, Octavii. Ta se tak starala celkem o deset dětí.

Kleopatru zřejmě nezabil hadí jed, zemřela ale vlastní rukou.
Kleopatru zřejmě nezabil hadí jed, zemřela ale vlastní rukou.

10. Vznikl o ní jeden z nejdražších filmů všech dob

Život a osud egyptské královny fascinoval filmaře odnepaměti. Proto o ní vznikla řada snímků, v nichž královnu Nilu představovaly takové herečky jako Claudette Colbert (1903–1996) či Sophia Loren (*1934).

Její nejznámější představitelkou, která jen podpořila legendu o královnině kráse, však byla Elizabeth Taylor (1932–2011) ve filmu Kleopatra z roku 1963. Jeho rozpočet se ze dvou milionů dolarů vyšplhal na tehdy rekordních 40 milionů a filmové studio málem zruinoval.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Bitva u Fontenoy: Musel vévoda sníst své boty?
„Buď dojdu do Paříže, nebo sním své boty!“ prohlásí sebevědomě mladičký vévoda z Cumberlandu. Věří, že porazit Francouze nebude tak těžké. Pravda, armáda Ludvíka XV. čelí na frontě v Rakouském Nizozemí velké spojenecké přesile. V jejím čele však stojí skutečný mistr svého řemesla.   V Evropě se roku 1744 opět rozhořely války o rakouské dědictví. […]
Barokní perla Sicílie: Pomohlo Notu zemětřesení?
Tisíce lidí v hrůze prchají, když se jim v patách hroutí celé jejich mocné a pyšné město. Sotva zemětřesení skončí, všichni se ale vrátí, aby postavili sídlo ještě velkolepější, které bude obdivovat celý svět.   Starobylé město Noto na jihovýchodě Sicílie, sídlo původních obyvatel ostrova Sicelů, vzkvétá už na přelomu letopočtu. Postupem času se stává rodištěm mnoha […]
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory.   Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, pražská kunstkomora císaře Rudolfa II. (1552–1612) se […]
V nejstarším hotelu světa na boty zapomeňte!
Historie tu na hosty dýchá na každém kroku. Tenhle hotel totiž své služby nabízí nepřetržitě už více než 1300 let a svých staletých tradic se nehodlá vzdát ani v moderní době.   Horké prameny na úpatí pohoří Akaiši lákají Japonce po staletí, a tak je jen otázkou času, kdy se organizace jejich pobytů ujme nějaký podnikavec…V […]
Zajímavosti
Vřes: Okrasa, ze které se vaří pivo
Nenápadná, ale houževnatá rostlina je zajímavá z mnoha různých důvodů. Své by vám o tom řekli hlavně ve Skotsku, kde je odnepaměti ikonickou rostlinou.   Tento nízko rostoucí trvalý keř se přirozeně vyskytuje v Asii, Severní Americe, v Grónsku a také v Evropě. Zde je dominantní rostlinou na mnoha planinách severu a západu kontinentu, které […]
Modrý čaj: Ochutnejte nápoj z motýlího hrášku!
Jak se zpívá ve známé písničce: „Modrá je dobrá,“ v případě čaje z rostliny Clitoria ternatea zvané motýlí hrách či motýlí hrášek to platí stoprocentně. Jeho neobvyklá barva potěší oči a jeho bylinková chuť s květinovým aroma zase chuťové buňky. Když se k tomu připočtou relaxační účinky, je to další bonus navíc.   Zatímco v […]
Jídelní lístek: Čtení, po kterém se sbíhají sliny
První opravdový jídelní lístek, kde si host vybírá z široké nabídky, se objevuje už ve středověké Číně ve 12. století. Ve velkých městech se potkávají muži z celé země, ale protože rozdíly v čínské kuchyni jsou značné, vysvětlování, co je co, zdržuje od obchodu.   Na západě se nejstarší menu objeví v roce 1571. Francouz Baulde Cuvillon (1539–1615) vdává dceru […]
Jeskyně v Margate: Mozaika ze 4,6 milionu mušlí
Hrabství Kent na jihovýchodě Anglie je plné malebných vesnic, pobřežních městeček, nádherné krajiny a skrytých drahokamů. Mezi ně patří i podzemní jeskyně zvaná Shell Grotto v přímořském městě Margate, která nepřestává fascinovat turisty i místní obyvatele krásou i tajemstvím, které ji obklopuje.   Když se místní obyvatel James Newlove dá v roce 1835 do hloubení […]
Záhady a napětí
HELP! Kdo vytvořil záhadné volání o pomoc objevené na satelitních snímcích?
Uživatelé služby Google Earth nedávno upozornili na mrazivé nápisy „HELP“ vyskládané z kusů dřeva a trubek na opuštěném pozemku v Los Angeles. Jsou jich tu celé desítky, což vzbuzuje obavy, že se tu kdosi ocitl v nebezpečí. Různé teorie dokonce spekulují, že nápisy mají co do činění s obchodováním s lidmi!   Od ledna letošního […]
Isle of Wight: ostrov, kam se jezdí lidé bát
Tento kus země o rozloze 380 km², byl v minulosti dobýván i adorován pro své umístění u jižních břehů Velké Británie…Ačkoli se sem turisté většinou vypravují za účelem letní dovolené, jsou tu i tací, které sem táhne nechvalně proslulá pověst ostrova. Někteří záhadologové tvrdí, že jsou zde uvězněny stovky mrtvých duší.  Stojí za nadměrným výskytem […]
Smyslná Freya a její slzy
Až se vám bude zdát o nádherné ženě jedoucí v kočáře taženým kočkami, nemějte strach, nezbláznili jste se. To vás jen ve snu navštíví severská bohyně lásky a krásy Freya.   Svátek Beltain je v našich končinách už poměrně známý. Období začátku května, kdy do života vchází smyslnost, sexualita, plodnost a kdy žhne oheň vášně, […]
Tajemné ostatky Tobiáše z Hrádku: Šlo o nebezpečného vampýra?
Před patnácti lety objevili archeologové v Hrádku nad Nisou nepietně pohřbenou kostru. Ležela metr za hřbitovní zdí, obličejem k zemi, u hlavy a pat měla kameny a u lokte levé ruky 4 stříbrné pražské groše. Muži pohřbenému po „vampýřím způsobu“ se začalo říkat vampýr Tobiáš.   V roce 2010 nachází archeolog Petr Brestovanský (*1969) v […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Godla doma dostal nůž na krk. Musí vydělávat!
nasehvezdy.cz
Godla doma dostal nůž na krk. Musí vydělávat!
Dluhy, exekuce či insolvence. To jsou pojmy, které se v posledních měsících v rodině Zdeňka Godly (50), známého ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2, řeší ze všeho nejvíc. Jeho ženě Janě Godlové
Jednoduchost ostrovní krajině sluší
rezidenceonline.cz
Jednoduchost ostrovní krajině sluší
Exkluzivní vilu na západním pobřeží ostrova Ibiza zdobí nádherná krajina s fantastickým výhledem na ostrůvky S’Espartas, které poskytují úchvatné scenérie v rudé barvě zapadajícího slunce. Moderní vila nedaleko ibizského San Antonia určitě zaujme netradičním architektonickým řešením samotné stavby a neméně zajímavé je velkorysé pojetí exteriéru. Dům se skládá ze tří základních částí. Půdorys hlavní dvoupodlažní budovy má
G-Shock Rock for People: Limitovaná edice pro fanoušky festivalu
iluxus.cz
G-Shock Rock for People: Limitovaná edice pro fanoušky festivalu
Ke 30. výročí festivalu Rock for People přichází kultovní japonská značka G-Shock s exkluzivní edicí hodinek, navrženou pro všechny milovníky hudby, svobody a volného festivalového stylu. Tyto robustn
Každodenní rituály pro úžasný vzhled
nejsemsama.cz
Každodenní rituály pro úžasný vzhled
Krásná pleť je snem každé ženy. Kromě zdravé stravy a dostatku spánku je důležitá i pravidelná péče o pleť. Jak na to? To vám prozradíme v našem článku. Ať už vaše pleť potřebuje omlazení, nebo se potýkáte s mastnou či problematickou pletí, naše krokové rituály nabízí vše, co potřebujete pro udržení zdravé, svěží a hydratované pleti. Odlíčení Vyčistit pleť
Podivná smrt Malcolma X: Kdo je vrahem?
enigmaplus.cz
Podivná smrt Malcolma X: Kdo je vrahem?
Kromě slavnějšího Martina Luthera Kinga se v 60. letech v Americe významně zasazuje o práva černošských obyvatel také muslimský kazatel Malcolm X (1925–1965). Ten na rozdíl od svého umírněného kolegy
Hudba v historii: Od Pythagora po moderní rockové rify
epochaplus.cz
Hudba v historii: Od Pythagora po moderní rockové rify
Hudba je neodmyslitelně spjata s historií a kulturou lidstva. Její vývoj je fascinujícím zrcadlem, které odráží změny ve společnosti, náboženství a technologii. Od starověkých harmonií, přes gregoriánské chorály, až po komplexní skladby baroka a romantismu, se hudba neustále proměňovala. Pojďme se vydat na cestu časem a prozkoumat, jak se hudba stala tím, čím je dnes.
V noci nás překvapila roztomilá ježčí rodinka
skutecnepribehy.cz
V noci nás překvapila roztomilá ježčí rodinka
Byla to naše svatební cesta. Vyrazili jsme do skal a těšili se na romantiku v přírodě. Kolem stanu nám ale v noci cosi dupalo a funělo. Naše fantazie pracovala naplno. Měli jsme čerstvě po maturitě, když jsme se s Jirkou brali. Brát jsme se nemuseli. Byli jsme romanticky založení, rádi jsme se toulali přírodou a poznávali naši krásnou zemi. Pocházeli
5 českých rodáků s Nobelovou cenou: Opomíjená manželka, básník a milovník Merkura
historyplus.cz
5 českých rodáků s Nobelovou cenou: Opomíjená manželka, básník a milovník Merkura
Manželé pracují v laboratoři na převratném objevu, kvůli společenským předsudkům ale geniální žena předstírá, že je pouhou asistentkou svého muže. Pro Nobelovu cenu si už však mohou dojít oba společně. „Přeji si, aby můj majetek byl použit k ocenění těch, kteří během předcházejícího roku prokázali největší přínos lidstvu,“ píše švédský chemik a vynálezce Alfred Nobel (1833–1896) ve
Pizza se čtyřmi druhy sýrů
tisicereceptu.cz
Pizza se čtyřmi druhy sýrů
Pizza quattro formaggi (čtěte kvatro formádži) skvěle chutná teplá i vychladlá. Ingredience 1 těsto na pizzu 100 g ricotty 100 g nastrouhaného eidamu 100 g mozzarely 4 lžíce mascarpone čers
Jejda, nemám prášek do pečiva!
panidomu.cz
Jejda, nemám prášek do pečiva!
Je to k zlosti, mouka už je v míse a najednou zjistíte, že nemáte ani jediný balíček prášku do pečiva. Při dobře vybavené spíži to ale nemusí být takový problém. Prášek do pečiva není takový unikát, jak by se mohlo zdát, je jen pohodlně připravený k použití. Podstatou jeho účinku je uvolňování bublinek, které těsto
LHC a co dál? Megaprojekt s otazníky
21stoleti.cz
LHC a co dál? Megaprojekt s otazníky
Troufalé cíle si žádají troufalá řešení, a k takovým bezpochyby projekt budoucího urychlovače částic FCC patří. Odhalení záhad temné hmoty a energie? Hledání nových částic či výroba milionů nepolapite
Třebíč: Historie zapsaná do UNESCO a živé památky Vysočiny
epochanacestach.cz
Třebíč: Historie zapsaná do UNESCO a živé památky Vysočiny
Třebíč, město na Vysočině, je jedním z nejvýznamnějších historických a kulturních pokladů České republiky. Díky své jedinečné architektuře, která spojuje románské, gotické i barokní prvky, a především díky své židovské čtvrti, která je jednou z nejlépe dochovaných v Evropě, byla Třebíč zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Město, které spojuje stopy dávné minulosti s živým
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz