Proč? Protože jsou zdravé. Takže až se dokocháte pohledem na louku, dejte se do práce. Vaše tělo vám poděkuje. A co sbírat? Odpověď je nasnadě. Tahle žlutá kráska se hodí téměř celá, ale vezměme to popořádku.
Kořen
Kořen pampelišky v sobě ukrývá hořčiny, třísloviny, ale také minerální látky, zejména draslík, mangan a měď. Jeho léčivá síla spočívá zejména v jeho velké schopnosti odstranit z těla odpadní látky.
Podporuje činnost ledvin, jater, tok žluče a tím i trávení.
Pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi.
Má protizánětlivé účinky.
Snižuje vysokou hladinu cholesterolu v krvi i vysoký krevní tlak.
Pomáhá také při léčbě nemocí kloubů, jako je revmatizmus, dna a další choroby. (Obsahuje totiž látky, které brání degeneraci kloubů, chrupavek a posilují celý pohybový aparát těla.)
Tiší zánět žaludku, působí proti ledvinovým kamenům, nemocem ledvin a močových cest.
Listy
Sbírejte mladé listy, které ještě neobsahují hořké „mléko“. Ve Francii se bělí, aby byly křehčí. Listy vybělíme snadno tím, že je zakryjeme. Můžete je využít třeba jako vhodnou ingredienci do jarních salátů i do zeleninových polévek.
Jsou bohatým zdrojem vitaminu C, kyseliny křemičité, vitaminů A, D, některých vitaminů skupiny B, betakarotenu, draslíku, křemíku, vápníku i železa. Tím však výčet zdraví prospěšných látek, obsažených v listech, nekončí. Najdeme v nich také třísloviny, glykosidy, silice a další látky.
Pomáhají pročistit organismus od jedovatých látek (například alkoholu).
Posilují činnost ledvin a jater.
Čistí pleť.
Květy
Nejsou tu jenom pro včely.
Mohou pomoci v prevenci i léčbě chřipky či angíny. Vděčí za to obsahu některých látek, jako jsou flavonoidy, karotenoidy, silice a další.
Sirup pomáhá léčit nemoci dýchacích cest
Můžete je trhat od dubna až do října. Používejte čerstvé, na rozdíl od kořene a listů je totiž nelze sušit. Během několika dnů by se krásné žluté květy změnily v bílé chmýří, které by poletovalo po místnosti.