Víte, proč pijeme alkohol? Někdo kvůli povznášejícímu pocitu, který nám navodí ethanol. Jiní zase milují chutě a vůně konkrétních nápojů, jako jsou pivo nebo víno. Zkuste ale z nich odebrat alkohol.
Není to ono, že? Právě ona specifická chuť ethanolu je kořením každého nápoje z hroznů, chmelu a jiných surovin. Když tedy milujeme alkohol, proč se vyrábí nealkoholický „alkohol“? A jak to probíhá?
Středověké slabé pivo
Jako první ze zástupců nealkoholického alkoholu spatří světlo světa pivo, a to už ve středověku. Tehdejší klášterní pivovary na území Belgie mají záznamy o výrobě takzvaného „slabého piva“. To má v průměru kolem 2–3 % ethanolu.
Je to sice méně, než má dnešní desetistupňový mok, ale dopravním policistům byste to vysvětlovat asi nechtěli. Dnešní standard u nás, ale například i v Americe je totiž 0,5 %, jiné země ho mají ještě nižší.
Skutečné „nealko“ pivo se objevuje až kolem roku 1919 na území Spojených států, kvůli zavedení prohibice. Tu pravou výrobu rozjedou po skončení 2. světové války Švýcaři a Němci.
Druzí jmenovaní začnou experimentovat i s nealkoholickým vínem, a to už na začátku 20. století. Chvilku se těší oblibě, ale pak upadá v zapomnění. O své slovo se začne hlásit až v poslední době, stejně, jako nejmladší člen nealkoholického alkoholu, a to sekt.
Var všechno zničí
Jak se takový nealkoholický nápoj připravuje? Například příprava piva je v podstatě totožná s běžným vařením. Zahrnuje šrotování, míchání sladu s vodou, chmelení i fermentaci.
Namísto dozrávání a stáčení je však nápoj povařen ještě jednou, aby se dosáhlo odpaření alkoholové složky. U vína platí obdobný postup, var přichází po lisování a kvašení.
A právě tento krok znamená pro spousty pivařů a milovníků hroznů zásadní problém – tepelná úprava navíc totiž zásadně zamíchá s chutí všech složek a výsledný produkt se zdá slabý, bez bukétu nebo aroma.
Proto se postupně zavádějí další procesy, která by měly zachovat chutě původních nápojů. Pomáhá například reverzní osmóza, kdy se využívá speciální membrána oddělující molekuly alkoholu.
Dnes také existují moderní technologie, které zabrání vzniku většího množství alkoholu hned na počátku procesu.
Na nealko se nevymluvíte
I přes všechny postupy v nealkoholickém alkoholu přeci jenom nějaký zbytek ethanolu zůstane. Pokud by například vypilo půl litr nealkoholického piva dítě o váze 20 kg, v jeho krvi by se to už odrazilo. S dospělých takové malé množství většinou nic neudělá.
Problém může nastat, když by například řidič klopil do sebe jedno nealkoholické pivo za druhým a pak sedl za volant. Existuje hned několik případů, kdy policisté naměří alkohol u řidiče, který se dušuje, že požil jen nealkoholické pivo.
V tom případě má ale smůlu, na etiketě těchto nápojů je totiž jasně napsáno, že mohou obsahovat ethanol.