Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Kde se vzali superhrdinové?

Superman, Iron Man, Batman nebo Captain America. Tyto hrdiny dnes zná každý. Komiksy slaví neuvěřitelný úspěch, a to hlavně díky filmovému zpracování. Svou cestu si však musely dlouho hledat. Jak vlastně tento fenomén vznikl? A proč se ujal i v našich končinách třeba v podobě Rychlých šípů?

Kladný maskovaný hrdina s výjimečnými schopnostmi nebo technologickými vymoženostmi, který pečlivě střeží svoji dvojí identitu. Takový muž nebo žena má reprezentovat kladné vlastnosti a dobrotu lidské povahy.

Jeho protikladem zákonitě musí být superzločinec s podobně silnými schopnostmi. Tak se dá ve zkratce popsat základní scénář komiksu. Ostatně k superhrdinům se dají zařadit již mytologičtí hrdinové, kteří disponovali nadlidskými dovednostmi.

Oblíbené novinové útržky

Samotné slovo komiks vzniklo z anglického „comic strip“.  Tak se označoval pruh dvou až šesti obrázků, který se objevoval nejčastěji ve spodní části novin či časopisů. Díky stripům se tak čtenáři mohli lépe orientovat v celém příběhu.

Strip většinou vycházel po jednotlivých dílech v pravidelných intervalech, třeba v sobotních přílohách. Později z něj vznikaly celé sborníky. Vizuální stránku komiksu tvoří rámečky, bubliny a další grafické symboly.

Každý symbol něco znamená

Jednotlivé rámečky obrázky rozdělují, čímž čtenáři zjednodušují „práci“, aby příběh snadno pochopil.

Nejtypičtější vizuální formou komiksu jsou bubliny zobrazující přímou řeč, která bývá někdy ohraničena vlnovkou, a tím autoři vyjadřují myšlenky konkrétních postav.

Velmi často se lze setkat také s grafickými symboly, jež zobrazují emoce a myšlenkové pochody postav. Takovým případem může být třeba rozsvícená žárovka, představující nápad nebo srdce, které symbolizuje lásku.

Citoslovce řeknou vše

Stejně důležitý je samotný text, umístěný v jednotlivých bublinách. Autoři používají různé typy písma a fonty, díky čemuž čtenář snadno zjistí, v jaké náladě se osoba nachází. Roztřepaný nebo tučný font například znázorňuje důležitost sdělení.

V neposlední řadě celou atmosféru podtrhují citoslovce. Většinou se jedná o výrazy symbolizující zvuky – například BUM! PRÁSK! GRR! a podobně.

Komiksy ve starověkých říších

Kde však komiksy vznikly? Jejich původ lze vystopovat již v prehistorických jeskyních nebo v egyptských hieroglyfech. Už tenkrát lidé znázorňovali svoje příběhy pomocí obrázků, propojených nějakým textem.

Zřejmě nejznámějším dílem, které se dá považovat za původní komiks, je francouzská, sedmdesát metrů dlouhá Tapisérie z Bayeux, která znázorňuje útok Normanů na Anglii v roce 1066.

Americká záležitost

Novodobý komiks má však pevné kořeny ve Spojených státech amerických. Poprvé se zde objevil v roce 1896. Jednalo se o vizuální strip Yellow kid neboli Žluťásek, jehož tvůrcem byl Richard Oucault.

Žluťásek se tak dá považovat za prvního moderního komiksového hrdinu. Jednoduché čtení si získalo u lidí obrovskou oblibu a jednotlivé stripy vycházející v denním tisku se začaly vázat do sešitů a následně i do knih.

První americký komiks je příběh o Žluťáskovi.
První americký komiks je příběh o Žluťáskovi.

Superman vs. Batman

Hlavní komiksový boom však odstartoval v roce 1938, kdy v časopise Action Comics vyšlo první číslo Supermana, kterého vytvořili židovští autoři Jerry Siegel a Joe Shuster.

Tento hrdina měl být původně zločinec, ovšem kreslíř Joseph „Joe“ Shuster z něj udělal kladného hrdinu. Superman se stal inspirací pro další příběhy. Krátce po něm se zrodil Batman, pravý opak Supermana.

Nedisponoval žádnou supersilou a bojoval jako obyčejný člověk. Při jeho tvorbě byla Bobu Kaneovi inspirací renesanční podoba létajících strojů Leonarda da Vinci. Batmanovo alter ego pak vymyslel Bill Finger.

Superman byl přesně tím hrdinou, který si získal srdce čtenářů.
Superman byl přesně tím hrdinou, který si získal srdce čtenářů.

Velký úpadek

Po tomto úspěchu se autoři pokoušeli rozšířit komiksy o další žánry, jako jsou westerny, horory nebo sci-fi. Jenže kvůli přílišnému násilí, které komiksy často zobrazovaly, byl vyhlášen tzv. Comics Code Authority, který celý žánr v očích veřejnosti poškodil.

Každý komiks se musel podrobit přísnému schvalovacímu řízení, a to zapříčinilo bankrot mnoha vydavatelů. Prodej i zájem o komiksy u čtenářů rapidně klesl.

Letíme do vesmíru

V 50. a 60. letech se ústředním tématem ve Spojených státech staly cesty do vesmíru, a to se zákonitě promítlo i do komiksového žánru. Začaly vznikat příběhy odehrávající se ve vesmíru, příběhy s mimozemšťany, roboty či nejrůznějšími nadčasovými vynálezy.

V té době se potřebovalo dostat z finančních problémů hlavně vydavatelství Marvel Comics. A podařilo se. V roce 1961 přišli Stan Lee s Jackem Kirbym s komiksem Fantastická čtyřka.

Tito dva muži následně vyprodukovali velké množství dodnes slavných komiksových postav – Hulk, Daredevil, Doctor Strange nebo naprosto zásadní sérii X-menů.

Zlomový Pavoučí muž

Největší průlom však zaznamenala postava Spidermana, který měl svůj debut v roce 1963. Čím se stal tento hrdina odlišným od ostatních?

Nenápadný kluk, jenž získá své nadlidské schopnosti pouhou náhodou po kousnutí radioaktivním pavoukem, si získal srdce mnoha čtenářů, kteří se s ním dokázali snadno ztotožnit. Díky tomuto úspěchu získal Marvel proti konkurenci obrovskou výhodu.

Po nezájmu přišel obrovský boom díky Spidermanovi.
Po nezájmu přišel obrovský boom díky Spidermanovi.

A co Evropa?

Komiks neslavil úspěch pouze v Americe, jeho vliv se promítl i v Evropě. Ovšem evropští autoři si šli vlastní cestou a cílili především na děti. Prvním francouzsko-belgickým komiksem se staly příběhy Zig et Puci.

Na tento úspěch pak navázal v roce 1929 Georges Prosper Remi, známější jako Hergé, který vytvořil oblíbeného Tintina, respektive Tintinova dobrodružství. Toho si lidé tak oblíbili, že první stripy byly převedeny okamžitě i do sešitů. Vyšlo přes dvacet čtyři alb.

Veleúspěšná galská dvojice

Francie jednoznačně zabodovala s dvojicí Asterixem a Obelixem, které v roce 1959 vytvořili René Goscinny a Alberto Uderzo. Asterix, bojovník s elixírem nadpozemské síly, se poprvé objevil v časopise Pilote.

O dva roky později bylo vydáno první komiksové album pod názvem Asterix z Galie. Goscinny vložil Asterixovi do vínku spíše chytrost než hrubou sílu, a proto se Uderzo rozhodl, že doplní tuto postavu o silného muže, kterého známe jako Obelixe.

Černobílé Japonsko

Zcela nezávisle vznikal komiks v Japonsku. Vyvíjel se hlavně po druhé světové válce, někteří literární historici jsou však přesvědčeni, že tento žánr zde sahá až do 11.–13. století. Podle všeho dnes představuje 40 procent všech tištěných publikací v Japonsku.

Manga, jak se japonskému komiksu říká, se vydává v časopisech, ve kterých se nachází více sérií od různých autorů. Pokud má u čtenářů úspěch, příběh se vydává samostatně. Manga se na první pohled pozná.

Postavy mají velké oči, různé tvary účesů, malý a špičatý nos a často používají citoslovce. Na rozdíl od amerických komiksů má černobílou barvu a čte se opačným směrem, tedy zprava doleva.

V Japonsku běžela nezávisle na amerických komiksech vlastní verze, zvaná manga.
V Japonsku běžela nezávisle na amerických komiksech vlastní verze, zvaná manga.

Válka přeje komiksům

Ani v našich zemích autoři neváhali. Jaroslav Foglar stvořil Rychlé šípy, jimž kreslíř Jan Fischer vtisknul charakteristickou podobu. Příběhy chlapecké pětice začaly vycházet 17. prosince 1938 jednou týdně na zadní straně časopisu Mladý hlasatel.

Foglar Rychlé šípy považoval za své největší životní dílo, které mělo za cíl vést děti ke správnému chování, a díly tak často končí nějakou radou nebo poučením. Vedoucí Rychlých šípů Mirek Dušín se postupem času stal synonymem bezchybného kladného hrdiny.

Hlavně pro děti

V 50. a 60. letech u nás komiksy vycházely hlavně v časopisech pro děti a mládež – v Pionýru, ABC či Mateřídoušce. Největší úspěch přišel v roce 1969, kdy vznikl populární Čtyřlístek, jenž je populární i v dnešní době.

Série příběhů Myšpulína, Fifinky, Bobíka a Pindi má na kontě již přes 600 čísel a dočkala se nejen několika knižních vydání, audioknih, ale i filmového zpracování.

VÍTE, ŽE…

Postavičky Čtyřlístku se dostaly i na vlastní poštovní známky.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Znali husité jen spěch, hlad a modlení?
Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s kališníky sympatizuje, se má zapojit. Za ideály husitů tak bojují vznešení páni, nižší šlechticové, měšťané i chudáci. Zatímco dříve byla zemská hotovost svolávána na dobu určitou, se vznikem polních vojsk je tu rázem permanentní armáda.   Šlechta formuje jízdní oddíly těžkooděnců, ale jádrem husitských vojsk […]
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie […]
Bohuslav Martinů strávil dětství na věži
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách.   Když 8. prosince 1890, právě ve svátek Panny Marie, vyzvánějí zvony na věži poličského kostela sv. Jakuba, nemohou obyvatelé města o 36 […]
Katedrálu zachránil potápěč
Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé 170 metrů s klenbou, tyčící se do výše 24 metrů, se objevují trhliny.   K vyboulenému zdivu se přidávají uvolněné a padající kameny a celá budova se naklání…„Základy v měkké zemi nejsou vybudovány dostatečně pevně,“ […]
Zajímavosti
Hlasitý spánek nás trápí už tisíce let!
Z ložnice starých Egypťanů se ozývá zvuk motorové pily. Kde ji vzali před 3500 lety? Samozřejmě to není pila, to jen muž hrozivě chrápe! Když ženě dojde trpělivost, vyběhne před dům, utrhne větvičku tymiánu a začne s ní mávat své drahé polovičce kolem nosu. Pomůže to?   Z egyptských lékařských papyrů dobře víme, že noční […]
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice […]
Hřbitov se zkříženým hnáty: Piráti najdou věčný klid u Madagaskaru!
Ostrov Svaté Marie platí za zapomenutý kout planety. Madagaskarská končina prožívá zlatý věk na přelomu 17. a 18. století, kdy se tamní zátoky stávají výtečným úkrytem pro piráty. Zřídí si tu dokonce i svůj vlastní hřbitov!   O ráji bukanýrů a korzárů se poprvé zmíní anglický pirát Adam Baldridge, který během roku 1691 zvedá kotvy […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Toto mohutné zvíře s impozantními rohy je zobrazeno na pravěkých jeskynních malbách či petroglyfech a jeho podoba je otisknuta také ve figurkách z doby bronzové…Objevuje se na starověkých egyptských reliéfech a v náboženstvích starověkého Blízkého východu symbolizuje sexuální potenci, sílu i zdatnost.   Jeho rohy se používají jako součást obětních darů, trofeje i nádoby na […]
Záhady a napětí
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?   […]
Tuhý kořínek vyhynulé šelmy: Mohl v Africe přežít prastarý druh medvěda?
Odskočit si z tuniské pláže do blízkého okolí a natrefit na medvěda? Zní to možná úsměvně, ale medvědi se v této části Afriky hojně vyskytovali, a to ještě relativně nedávno. Medvěd atlaský byl dobře znám například Římanům, kteří tuto šelmu rádi využívali při gladiátorských zápasech. Kam se však tento druh medvěda v proudu času ztratil? Může stále někde […]
Zjevení Panny Marie v Litmanové: Staly se mladé dívky svědky zázraku, nebo obětí klamu?
Že zázraky neexistují? A co když ano? Jeden takový se mohl stát v roce 1990 na sousedním Slovensku. Dvě mladé dívky si tehdy nedaleko obce Litmanové užívaly bezstarostných her, když v tom se jim zjevila samotná Panna Maria Neposkvrněné Čistoty. Od té doby se hora Zvir stala nejmladším poutním místem.   První zjevení se mělo […]
Na bolest i proti depresím: Mohou magnety léčit?
Mnozí ji považují za přeceňovaný experiment, který má daleko menší výsledky, než jak je prezentováno. Jiní však vidí v takzvané magnetoterapii pozoruhodnou alternativní léčbu, která může pomoci s řadou tělesných i psychických neduhů. Jak to tedy je? Má smysl léčbu s pomocí magnetů absolvovat?   Léčitel v orientálně vypadajícím rouchu si zamyšleně prohlíží zranění, které malé děvčátko […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O mém štěstí rozhodla až nečekaná situace
nejsemsama.cz
O mém štěstí rozhodla až nečekaná situace
Nesmělost bývá v navazování vztahů velkou překážkou. Někdy musí pomoci náhoda. Poté, co jsem se před časem rozvedla, užívala jsem si čtyři roky klid a samotu. Moje manželství bylo tak trochu „italské“, plné hádek a výčitek. Pokud jsem si měla najít dalšího partnera do života, muselo jít o někoho výrazně klidnějšího. Nevěděla jsem, jak na
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
epochaplus.cz
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
21stoleti.cz
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Dykovi zázračně slepili manželství?
nasehvezdy.cz
Dykovi zázračně slepili manželství?
Podle všeho byli jen kousek od rozvodu. Teď ale Tatiana Dyková (46) a její manžel Vojtěch Dyk (39) zase vrkají jako hrdličky a vypadají šťastně. Povídá se, že manželství zachránili opravdu v posle
Otazníky studené války: Maskovalo vyzdvižení vraku ponorky hledání Atlantidy?
enigmaplus.cz
Otazníky studené války: Maskovalo vyzdvižení vraku ponorky hledání Atlantidy?
V roce 1968 se v Tichém oceánu potopila sovětská ponorka K-129. Na její palubě se nacházely i balistické rakety. Ve studené válce mezi velmocemi to tehdy „mrzlo, až praštělo“. Američané se rozhodli, ž
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
historyplus.cz
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
Učenec s knihou a psacím brkem, ale také s hořícím srdcem, obklopený anděly. Tak bývá na dobových ilustracích nejčastěji zobrazován svatý Augustin, který si právem vysloužil přízvisko Učitel církve. S církví to Augustin, jenž přichází na svět 13. listopadu 354 ve městě Thagaste (v dnešním Alžírsku), v dětství nemá jednoduché. Matka je sice zbožná křesťanka, která je dnes známá
Po letech nás zasáhlo rodinné prokletí
skutecnepribehy.cz
Po letech nás zasáhlo rodinné prokletí
Na půdě jsem objevila staré fotografie. Odnesla jsem je domů, abych si je prohlédla. Vypustila jsem tak do světa rodinné prokletí, které znovu udeřilo… Když jsme jezdili k babičce na prázdniny, měli jsme zakázáno lézt na půdu. V rodině se totiž vyprávělo o tom, že z půdy spadl náš prastrýc, jiný náš předek se tam prý dokonce oběsil. „Ta
Všechny barvy Kuby
epochanacestach.cz
Všechny barvy Kuby
Kuba nejsou jen pláže, skvělý karibský rum, doutníky a nakažlivý rytmus salsy. Tropický ostrov vás ohromí i svou kouzelnou přírodou… Ostrovu, jehož břehy omývají Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán, se přezdívá Perla Karibiku. Jeho přírodní krásy jsou chráněné 14 národními parky, z části pokrytými deštnými tropickými lesy se vzácnými rostlinami, jako je palma královská
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz