S latinou se běžně nesetkáme, přesto však tvoří důležitou součást naší mluvy, zejména ve vědeckých oborech. Je z ní odvozena celá řada slov do dalších jazyků, některé z nich najdeme i v češtině. Vzhledem k tomu, jak dlouho je latina známá, prošla značným vývojem.
Bohatá historie
Latina je jedním z nejstarších jazyků na světě. Své jméno získala podle regionu zvaném Lazio v Římské říši, nyní se jedná o kraj ve střední Itálii. Latina byla považována za jazyk učenců a vzdělaných lidí, původní latina však byla odlišná od té moderní.
Přesto se však s tímto jazykem v určitých oborech setkáváme dodnes. Písmena staré latiny byla odvozena od etruské abecedy a psalo se zprava doleva.
To se však postupem času změnilo na klasický způsob psaní, jak ho známe dnes, tedy zleva doprava.
Druhy latiny
Latina, jak ji známe dnes, se během let výrazně změnila oproti své původní verzi.
Dříve byla latina rozdělována do dvou typů – klasické a lidové latiny. Klasická latina byla využívána hlavně vzdělanými lidmi, zatímco druhým typem mluvila běžná veřejnost. Latina ovlivnila řadu dalších jazyků, zejména těch románských.
Mnohdy jsou proto překlady italštiny u některých slov značně podobné latině.
Překlad do latiny
Vzhledem k tomu, že pro mnoho lidí je latina velkou neznámou, jen stěží jí porozumí.
Proto je s oblibou využíván překlad do latiny a z latiny.
Většinou se jedná například o překlady historických textů či diplomů. Latina je s oblibou využívána i pro citáty a fráze.
Jedná se totiž o velmi elegantní jazyk, který má dlouhou historii, a proto by rozhodně neměl být zapomenut.
Z latiny do českého jazyka proniká mnoho slov, aniž bychom si to uvědomovali. Mnohdy k nám totiž proudí spíše z němčiny románských jazyků, ačkoliv jejich původ je právě v latině.
Zdroj obrázku: Inga Ivanova / Shutterstock.com