Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Drsní zabijáci s jedinou slabinou!

Krokodýli obývají naši planetu už stovky milionů let. Přežili vyhubení dinosaurů a v téměř nezměněné podobě existují dodnes. Jako predátoři nemají téměř žádnou slabinu, až na jednu výjimku. Čím jsou tito plazi tak výjimeční?

Leží nehnutě pod hladinou a vyčkává na kořist. Když se nějaká oběť vyskytne v dosahu, krokodýl prudce zaútočí a zakousne se. Nemá však dispozice ke kousání, a proto svou kořist usmrtí pouhým stiskem čelisti. Větší zvířata stáhne pod hladinu a následně utopí.

Oběť pak trhá na kusy tím, že prudce hází hlavou ze strany na stranu a polyká velké kusy. Jejich trávicí soustava patří mezi ty nejsilnější, dokážou strávit nejen kosti či kopyta, ale dokonce i želví krunýř.

Dokonalí predátoři

Krokodýli jsou jedním z nejstarších řádů plazů, řadí se sem nejen krokodýli, ale také aligátoři, kajmani nebo gaviálové.

Celkem rozlišujeme na 27 druhů těchto tvorů, kteří spolu s ptáky patří mezi jedinou žijící skupinu nadřádu Archosauria, kam spadali i druhohorní dinosauři. Paradoxně jejich nejbližší žijící příbuzní nejsou plazi, ale ptáci!

Krokodýli přežili i dinosaury.
Krokodýli přežili i dinosaury.

Voda jim zachránila život

Během jury a křídy obývalo naši planetu mnoho druhů příbuzných krokodýlům, skuteční krokodýli se objevili asi před 83,5 milionu let. Nejprve byli aktivní na souši a jejich velikost se zvětšovala úměrně s ochlazováním klimatu.

Úspěšně se jim podařilo vyhnout vyhynutí, které potkalo dinosaury, neboť se dokázali adaptovat na vodní prostředí, kde neměli přirozené nepřátele.

Typický dinosauří vzhled

Na první pohled jsou krokodýli rozpoznatelní. Jejich mohutné tělo pokrývají rohovité štíty, pod kterými leží kostěné desky. Typický je velmi dlouhý, silný a ze stran zploštělý ocas, který jim velmi dobře pomáhá při plavání a slouží jako jakési kormidlo.

Mají velmi mohutnou lebku, jež je částečně pneumatizovaná (kosti jsou duté). Končetiny jsou ovšem poměrné krátké. Proto se krokodýli lépe pohybují ve vodě než na souši. Na krátkou vzdálenost ovšem zvládnou vyvinout rychlost až 35 km/hod.

Nejsilnější stisk ze všech

Tito plazi vynikají hlavně svými širokými čelistmi, kterými disponují zejména aligátoři a kajmani. Gaviálové se liší extrémně protáhlým a úzkým tvarem hlavy. V síle stisku drží rekord krokodýl mořský, který dokáže kousnout silou až 16 460 newtonů.

Pro srovnání – člověk zvládne přibližně 900 newtonů. I když mají krokodýli neuvěřitelný stisk, jejich čelisti jsou zároveň i jejich slabinou. Svaly, které čelisti otevírají, jsou totiž poměrně slabé.

Pokud byste chtěli krokodýlovi zabránit rozevřít tlamu, stačí pouhé stlačení rukou na její vrchní část. Oproti tomu svaly, díky nimž tlamu zavírají, patří mezi ty nejsilnější.

Mají ten nejsilnější stisk ze všech živočichů.
Mají ten nejsilnější stisk ze všech živočichů.

Neustálá obměna zubů

Do těchto obrovských tlam se vejde 64 až 68 zubů, které se během života několikrát vyměňují. Podle vědců se tak děje nejméně čtyřicetkrát za život. S věkem se náhrada zubů zpomaluje a ve stáří se úplně zastaví.

V zadní části tlamy se nachází uzavíratelná kožovitá membrána, která zabraňuje průtoku vody do krku, jícnu a průdušnice, a díky tomu mohou čelisti otevírat i pod vodou.

Polykači kamenů

Biologové zjistili u krokodýlů také jednu neobvyklou věc. V jejich žaludcích našli kameny, které zřejmě cíleně pojídají. K tomu existuje několik vysvětlení.

Podle vědců jim kameny napomáhají ke snazšímu rozmělňování potravy, nebo se díky nim lépe vyprázdní žaludek a posouvá natrávená potrava ve střevech. Další teorie hovoří o tom, že kameny slouží jako zátěž při pohybu ve vodě.

Pod vodou i dvě hodiny

Vědci se domnívali, že krokodýli dýchají podobně jako savci. Jejich příbuznost s ptáky se promítla i do jejich dýchací soustavy. Při nádechu se vzduch dostává do průdušnice a průdušek, kde se rozdělují do menších dýchacích cest.

Poté krátce odpočívají, aby získali ztracený kyslík zpět. Na jeden nádech vydrží pod vodou až 15 minut, některé druhy dokážou zadržet dech až na dvě hodiny.

Jejich oči jsou přizpůsobené i vodnímu prostředí.
Jejich oči jsou přizpůsobené i vodnímu prostředí.

Dokonalé srdce

Samotné srdce se opět podobá tomu ptačímu. Krokodýli ho mají čtyřkomorové, přičemž mezi komorami se vyskytuje přepážka, která odděluje pravou a levou část. Jeho činnost se přizpůsobila životu ve vodě.

Krokodýlí tepová frekvence se v okamžiku potopení sníží na jeden až dva tepy za minutu a průtok krve je zpomalen na minimum.

Inteligentní monstrum

Mají poměrně malý, ale přesto vyvinutější mozek, než je tomu u jiných plazů. Díky vyvinutému koncovému mozku se řadí mezi relativně inteligentní, a zároveň i učenlivá zvířata. Podle chovatelů jsou schopni se učit a pamatovat si třeba i povely.

Jejich přirozeností je vnímat hlavně pomocí smyslů, takže se většinou vrhají po všem, co se pohne, a to i pod vodou.

Všechny smysly ve střehu

Oči, uši i nosní otvory mají uzpůsobené pro pobyt ve vodě. Zrak jim pomáhá přesně odhadnout, kde se nachází kořist, a výborně vidí i za šera či v noci, kdy nejraději loví. Na očích mají jemné průhledné víčko, tzv. mžurku, která se po potopení přes oko zatáhne. Pomocí trojklaného nervu mohou detekovat jakékoli vibrace ve vodě.

Teplota určuje pohlaví

Velmi zajímavé je i jejich rozmnožování. Jsou to polygamní živočichové, takže samci se snaží spářit s co nejvíce samicemi. Páření probíhá ve vodě a trvá pouhých 15 minut. Od té doby za měsíc si pak samice začne stavět hnízdo.

Jestli se narodí samec nebo samice, určuje hlavně okolní teplota. Pokud je vyšší než 32 °C, líhne se více samečků. V případě nižší teploty se rodí zase samičky. Matka jim zpočátku pomáhá vylézt z hnízda a přenáší je v tlamě. Už od narození však umějí mláďata plavat a dokážou se sama živit.

Komunikace od narození

Krokodýli jsou schopni spolu vzájemně komunikovat, a to dokonce ještě před tím, než se vylíhnou. Dospělí jedinci nejrůznějšími zvuky upozorňují ostatní na nebezpečí nebo na přítomnost potravy.

Zřejmě nejhlasitějším druhem je americký aligátor, který vrčením a syčením zastrašuje své nepřátelé a predátory, kteří mají políčeno na jejich vejce nebo mláďata. Jako komunikační nástroj jim slouží i mohutný ocas, kterým máchají či plácají do vody.

V nebezpečí jsou ihned po narození.
V nebezpečí jsou ihned po narození.

Život za kabelku

Nejvíce krokodýly ohrožuje člověk. Lidé je loví hlavně kvůli jejich masu, kůži, ale i orgánům. Především v Asii koluje rozšířená pověra, že krokodýlí maso pomáhá léčit rakovinu, proto se často používá v tradiční čínské medicíně.

Nejzajímavější je pro pytláky krokodýlí kůže, která se používá ještě stále k výrobě kabelek nebo bot.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal […]
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem.   Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva pokusy […]
Ruský da Vinci neunikl stalinským čistkám
Soudní tribunál nijak netrápí, že před ním stojí jeden z nejbrilantnějších vědců a filozofů tehdejší doby. „Odsuzuje se k smrti,“ zní verdikt. Životní cesta ruského da Vinciho tak končí na popravišti a jeho tělo v hromadném hrobě.   Své matematické i duchovní zaměření Pavel Alexandrovič Florenskij (1882–1937) podědil. Mezi předky má ortodoxního kněze, otec je železničním inženýrem. Po […]
Ukrývá porubský Oblouk srp a kladivo?
Za prací v dolech a hutích na Ostravsku se po roce 1948 sjíždějí tisíce dělníků z celého Československa. Komunistická vláda musí vyřešit naléhavý problém, kde budou všichni bydlet. Nakonec se rozhodne vybudovat nové centrum ocelového srdce republiky, a to s kvalitním bydlením, spoustou zeleně a občanskou vybaveností.   Pověřená komise vybírá pro ambiciózní plán vesnici […]
Zajímavosti
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný […]
Heinrich Kramer: První papežem jmenovaný lovec čarodějnic
Německý dominikánský mnich Heinrich Kramer (?1430–1505) se z pověření papeže stává prvním oficiálním lovcem čarodějnic na plný úvazek. Má přivádět zbloudilé zpět k pravé víře, což se však v jeho podání zvrhne v masakr plný mučení a upalování.   Je mu 45 let, když si v roce 1475 doslova vynutí jmenování inkvizitorem řádové provincie Alemannia, […]
Krví nasáklý Hotel Cecil: Tady si ubytování raději nerezervujte!
Hosté opakovaně urgují recepční. Stěžují si na kvalitu hotelové vody. Vedení to zprvu neřeší a nespokojenost připisuje na vrub zhýčkanosti. Po několika týdnech přeci jen vyšlou údržbáře zkontrolovat vodní nádrž. A ten v ní objeví mrtvolu!   Komplex uprostřed Los Angeles nese až do roku 2011 název Hotel Cecil a znalí turisté se mu raději […]
Důchod: První penze vyplácí už ve starém Římě
Ač se první důchody vyplácejí už před více než dvěma tisíci lety, jejich historie je mnohem kratší. Ještě před 145 lety totiž žádné neexistují a lidé se musí se stářím popasovat na vlastní pěst.   Poprvé se důchod objeví ve starém Římě, kde ho dostávají vysloužilí legionáři. Zpočátku ve formě pozemků, než v roce 13 […]
Záhady a napětí
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o […]
Mají obrazy nizozemského umělce vymývat mozek?
Za abstraktními liniemi a geometrickými vzory Pieta Mondriana se podle jisté konspirační teorie skrývá něco víc než jen malířova snaha zachytit krásu jednoduchosti. V jeho obrazech jsou prý zašifrovaná podprahová sdělení, která mají přeprogramovat mozek diváka. Kolik pravdy na takovém tvrzení může být?   Smyslem umění je na člověka nějak zapůsobit, vyvolat emoce a přimět […]
Léčba tmou: Je prastará metoda účinnější než moderní lékařství?
Extrémně dlouhý pobyt ve tmě či extrémní chlad: mohou tyhle zážitky pomáhat více než klasická medicína? Zdá se, že ano. Obé spouští v lidském organismu procesy, kterých lze psychoterapií či medikací dosáhnout stěží. Jak to?   Izolace ve tmě. Podle jedněch nelidská technika, která se ještě v minulém století používala při výsleších válečných vězňů. Podle […]
Měsíc Europa v hledáčku NASA: Odhalí nová sonda mimozemský život?
Lovci mimozemského života upírají zrak k Europě, jednomu z Jupiterových měsíců. Hostí tenhle zamrzlý svět s oceánem a silnou vrstvou ledu život? Právě to chce zjistit NASA. Posílá sem sondu Europa Clipper. Fascinující měsíc má detailně prozkoumat.   Kosmická loď Europa Clipper je už 85 milionů kilometrů daleko od Země. Míří k jupiterovu měsíci Europa, […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz