Dnešní svět je zaměřen na konzumaci, kdy si můžeme koupit takřka vše, na co pomyslíme. Za vše zaplatíme obrovským gigantům, kteří pro nás tyto potraviny či další produkty vyrábějí. Přemýšleli jste někdy, kam vaše peníze odcházejí? Jaké společnosti patří mezi ty nejbohatší?
1. Nestlé
Roční obrat: 76,8 miliardy dolarů
Datum založení: 1866
Zakladatelé: Henri Nestlé, Charles Page, George Page
Výrobky: Orion, Nescafé, L´Oreál, Maggi
Henri Nestlé s manželkou sice neměli děti, ale uvědomovali si, kolik kojenců zemře velmi brzy po narození kvůli špatné výživě. Čerstvé mléko však nebylo vždy k dispozici, a bylo tak třeba vymyslet alternativu.
Nestlé proto spojil kravské mléko s pšenicí a cukrem, čím se vytvořilo umělé mateřské mléko.
Společně se svým přítelem Jeanem Balthasarem Schnetzlerem odstranil škrob z pšeničné mouky, aby byl výrobek pro děti lépe stravitelný.Po několika letech se už jejich mléko prodávalo ve většině evropských zemí.
Podnikatel každým coulem
I když se Henri Nestlé narodil v Německu, jeho rodina pocházela ze Švýcarska. Ve švábském dialektu znamená Nestlé „malé ptačí hnízdo“, které se později objevilo jako logo společnosti.
Nestlé se nejprve zapojil do výroby olejů, likérů a začal také s výrobou a prodejem sycené minerální vody a limonád. O pár let později přesedlal na plynové osvětlení a hnojiva.
Britsko-švýcarská společnost vznikla v roce 1866. Dnes patří mezi kontroverzní firmy, ale dlouhou dobu se drží na špici, co se týče ročního obratu. Je největším potravinovým koncernem na světě.
Jemná čokoláda i koření
Nestlé bojoval s konkurenty, a proto vydal na trh vlastní značku kondenzovaného mléka. Od toho vedla již jen velmi krátká cesta k mléčné čokoládě, na které pracoval dlouhá léta Daniel Peter.
V roce 1875 se mu to podařilo a s Henrim Nestlém vytvořili partnerství, čímž vznikl jeden z největších evropských cukrářských koncernů.
Ke společnosti se v roce 1947 připojila další firma Maggi, kterou založil stejnojmenný kuchař a jež se specializovala na bylinné polévky, omáčky, koření nebo vývar v kostce.
Agresivní reklama
Od počátků však společnost budila různé kontroverze, hlavně kvůli své reklamě na náhražky kojenecké výživy.
Kritika směřovala převážně ze zaostalejších zemí, kam Nestlé dodávalo do porodnic náhražky kojeneckého mléka a u matek falešně vyvolávalo dojem, že jsou výrobky lepší než mateřské mléko.
Když se pak matky vracely zpátky do vesnic, měly problém drahé umělé mléko zaplatit a často neměly možnost získat ani pitnou vodu. To pak vedlo k podvýživě, infekcím a následným úmrtím miminek.
2. PepsiCo
Roční obrat: 63 miliard dolarů
Datum založení: 1965
Zakladatelé: Caleb Bradham
Výrobky: Pepsi, KFC, Taco Bell
I když byla společnost založena v roce 1965, její historie sahá až do roku 1898, kdy lékárník Caleb Bradham vynalezl „lék proti nechutenství“ – Pepsi Colu. Původní receptura nápoje obsahovala dvě základní složky, pepsin a kolové oříšky. Obchodní značka byla registrována v roce 1903.
Krize pro všechny
Příděl cukru během první světové války a nestálý trh s cukrem poškodily finančně společnost natolik, že Bradham vyhlásil v roce 1923 bankrot a vrátil se k lékárnám.
Pepsi tak byla nabídnuta k prodeji konkurenční Coca-Cole, ale ta jedinečnou příležitost nevyužila.
Ochrannou známku tak koupil v roce 1931 makléř Roy Megargel a začal spolupracovat s Charlesem Guthem, který byl v té době prezidentem společnosti Loft, předního výrobce cukrovinek.
Nové možnosti
Pepsi se držela vždy o krok pozadu za konkurenční Coca-Colou. Vše se změnilo, když v roce 1965 vznikla samotná společnost PepsiCo a rozšířila svůj sortiment o další nápoje a potraviny.
Objevila se oblíbená Diet Pepsi nebo nápoj Mountain Dew.
Svoje působení firma rozšířila i v dalším segmentu, když vlastnila řetězce fastfoodového občerstvení, jako je Pizza Hut, Taco Bell nebo KFC. V roce navýšila svůj obrat díky koupi velkovýrobce cereálií Quaker Oats.
Kritika výroby
Stejně jako jiné společnosti se i dnes potýká s výtkami, které se týkají ekologických záležitostí, především negativních dopadů odlesňování, souvisejícího s produkcí palmového oleje, nebo používání pesticidů či využívání vodních zdrojů.
Společnost však také oznámila, že bude celosvětově snižovat množství cukru ve svých nápojích, a to především kvůli vzrůstu obezity ve světě.
3. Unilever
Roční obrat: 59,1 miliardy dolarů
Datum založení: 1929
Zakladatelé: Anton Jurgens, Samuel van den Bergh, William Lever
Výrobky: Hellmann´s, Knorr, Rama, Dove, Persil, Algida
Silné kořeny má společnost i na našem území, a to kvůli spojení se jménem Johannem Schichtem, jedním ze zakladatelů nizozemské společnosti Margarine Unie. Ten provozoval několik továren na mýdlo, především v okolí Ústí nad Labem.
Stejnou cestou se vydal i britský výrobce William Lever, který vlastnil továrny na mýdlo v Evropě, Severní Americe, Austrálii i na Dálném východě. Jejich fúzí v roce 1929 vznikl obrovský kolos, který postupně nabaloval stále více výrobků.
Dnes se zaměřuje nejen na potraviny, ale také na hygienické výrobky či drogistické zboží, určené pro úklid. V současnosti má své pobočky ve více než 100 zemích světa.
Nepřekonatelná majonéza
Jednou z nejznámějších značek této společnosti je Hellmann´s.
Ta se proslavila především výrobou chutné majonézy, kterou ve svém krámku namíchal poprvé v roce 1905 Richard Hellmann. Ve Spojených státech byla natolik populární, že se velmi rychle prodávala i do jiných obchodů a v roce 1913 vznikla první továrna na její výrobu.
Postupem času rozšířila společnost své výrobky o tatarskou omáčku, kečupy a další dochucovadla. Od roku 2000 patří pod křídla Unileveru.
4. Mars
Roční obrat: 37,6 miliardy dolarů
Datum založení: 1911
Zakladatelé: Franklin Clarence Mars
Výrobky: Mars, Snickers, M&M´s, Wrigley´s, Skittles, Uncle Bens´s, Pedigree, Whiskas
Sladké tyčinky Mars nebo Snickers jsou známé po celém světě. Spadají pod gigantický koncern, který založil Frank C. Mars v roce 1911 v Tacomě.
Tento obchodník se inspiroval od své matky Alvy, která ho naučila vyrábět ručně čokoládové bonbony, když onemocněl svalovou obrnou. Učila ho máčet oplatky v čokoládě, plnit je sladkou náplní nebo míchat čokoládové směsi.
Za vším hledej ženu
Podnik v Tacomě však nakonec selhal kvůli konkurenčnímu obchodnímu řetězci Brown & Haley. V roce 1920 se proto Mars s rodinou přestěhoval do Minnesoty, kde založil další firmu Mar-O-Bar.
V podnikání ho podporovala hlavně druhá manželka Ethel, která sdílela jeho sny, a především milovala sladké pochutiny. Přišla s nápadem vyměnit bonbony za čokoládovou tyčinku, která jí přišla praktičtější a neroztékala se v ruce.
Rodina hýřící nápady
Ethel pak osobně testovala nové příchutě a experimentovala s novými surovinami, jako byly třeba káva nebo některé druhy koření. K rozšíření přispěl i syn Forrest, který se Marsovi narodil v prvním manželství.
V roce 1923 přišel s vlastním receptem na mléčnou sladovou tyčinku, kterou dnes známe pod názvem Milky Way. Podnik se poté začal rozrůstat raketovým tempem a v roce 1930 vznikla tyčinka Snickers, následovaná tyčinkou Mars.
Forrest pak přicházel s jednou inovací za druhou a například v roce 1941 uvedl na trh oblíbené dražé M&M´s. Dnes se majetek rodiny hodnotí na částku necelých 90 miliard dolarů, a patří tak mezi nejbohatší klany na světě.
5. Coca-Cola
Roční obrat: 37,3 miliardy dolarů
Datum založení: 1886
Zakladatelé: John Stith Pemberton
Výrobky: Coca-Cola, Fanta, Sprite
V roce 1860 německý chemik Albert Niemann poprvé izoloval z listů koky kokain. Samozřejmě nemohl tušit, že právě vytvořil jednu z podmínek pro vznik nejznámějšího nápoje světa.
Neméně důležitým krokem byl začátek produkce nápoje Vin Mariani, jehož základem bylo víno z Bordeaux a extrakt z koky. To vše bylo podkladem či alespoň inspirací pro vznik dnes už legendárního nápoje, jenž spatřil světlo světa v roce 1886.
Od morfinu ke kokainu
S Coca-Colou je spojeno jméno amerického lékárníka Johna Stithe Pembertona, jenž byl veteránem armády Konfederace. Podle všeho hledal lék na tlumení bolesti. Po válce se stal závislým hlavně na morfinu.
Aby se tohoto problému zbavil, začal zkoumat další chemické i přírodní látky a odpověď našel v lístcích koky. Vznikl tak první nápoj, který pojmenoval Pembertonova francouzská vinná Koka. Měl sloužit všem, kdo trpěli bolestmi.
Alkohol ne!
Jenže americké vládě se nelíbil alkohol, který nápoj obsahoval, a Pemberton tak vymyslel jiné složení, kdy alkohol nahradil kokainem a kofeinem.
Nápoj propagoval jako posilující prostředek pro osvěžení ducha, proti bolestem hlavy, únavě či při rekonvalescenci po chřipce. Vynálezce ovšem značku již v roce 1887 prodal za směšnou cenu Asovi Candlerovi, který díky Coca-Cole neuvěřitelně zbohatl.
Tajný recept poté společnost uložila do trezoru, přičemž přístup k němu mají dodnes pouze dva manažeři firmy.
Dokonalý marketing
Grafické zpracování dodnes používaného loga navrhl Pembertonův účetní a sekretář Frank Robinson. Stejně tak originální se stala i láhev, jejíž tvar byl patentován v roce 1960, ale je téměř shodný s původním lahví z roku 1915, kterou navrhl designér Earl R. Dean. Ten se nechal inspirovat tvarem kokového listu i kolového ořechu.
Revoluční prvek v marketingu provedla firma počátkem 20. let 20. století, když začala prodávat kartony po šesti kusech láhví, aby si zákazník mohl nápoj snadněji odnést domů.
Rozmach na bojišti
Největšího boomu se Coca-Cola dočkala během druhé světové války, kdy bylo po světě vybudováno několik desítek továren, aby si nápoj mohl dopřát každý americký voják kdekoli na frontě.
Nedostatek surovin na výrobu coly v nacistickém Německu vyřešila společnost novým nápojem, který je dodnes znám pod názvem Fanta.
V roce 1961 pak přibyla citronová limonáda Sprite a v polovině 80. let se portfolio rozšířilo o další varianty coly – Cherry Coke a Coca-Cola light. Dnes má společnost asi dvě stovky značek nealkoholických nápojů a patří mezi nejznámější značky na světě.