Když se v roce 1485 vlády nad Anglií ujímá jako první Tudorovec Jindřich VII., v londýnském Toweru ustavuje speciální jednotku stráží. Ta zde zůstane i poté, co se další král Jindřich VIII. rozhodne přestěhovat své sídlo jinam.
Od roku 1552 dodnes strážci Toweru oblékají červenou uniformu se zlatým lemováním, která jim sahá po kolena. Dále nosí tříčtvrteční kalhoty a punčochy ve stejné barvě. Kolem krku mají bílé okruží a na hlavě klobouk s krempou.
V současnosti už tuto uniformu ovšem oblékají jen při státních svátcích a ve chvíli, kdy do Toweru zavítá panovnice.
Od roku 1858 dostali na přání královny Viktorie (1819–1901) uniformy „pro všední den“. Ty jsou ve stejném střihu, ale v modré barvě a lemování na nich je červené.
Místo na metály
Na hrudi zdobí uniformy strážců Toweru iniciály aktuálního panovníka. Na té slavnostní, červené, jsou navíc vyšity tři květinové vzory – bodlák, růže a trojlístek, které symbolizují tři země, jež jsou součástí britské koruny – Skotsko, Anglii a Irsko.
Kromě toho na uniformě nechybí místo na medaile a metály, kterými strážci Toweru disponují…
Místo za zásluhy
Aby se člověk mohl stát strážcem v Toweru, musí mít za sebou minimálně 22 let skvělé služby u britské armády a dosáhnout hodnosti praporčíka. V 16. století bývalo v Toweru 105 řádných strážců a 300 navíc se jich nabíralo pro zvláštní účely. Dnes je jejich počet stanoven na 37 plus velitel.
Meč už nepotřebují
Součástí slavnostní uniformy bývá i meč. Ten dnes strážci – na rozdíl od minulosti – nepoužívají, má jen dekorativní funkci. Dříve působili jako královští bodyguardi, ochránci pevnosti a žalářníci.
Jejich současnou rolí je nejčastěji ochrana korunovačních klenotů a slouží také jako průvodci pro turisty.
700letá tradice
Každý den večer, přesně sedm minut před desátou, vyráží velitel strážců na obchůzku Towerem, aby pozamykal jeho hlavní brány klíči, které patří královně. Ceremoniál, jehož počátky spadají snad již do 14. století, končí po sedmi minutách. Průběh je přísně stanoven a těší se u návštěvníků Londýna velké oblibě.
Tradice s klíči se opakuje zhruba 700 let, den co den. Jen za druhé světové války se zpozdila kvůli nepřátelskému útoku na Londýn.
(Zdroj: HISTORY revue)