„Já už vážně nevím, co mám dělat,“ sklání se unavená matka nad postýlkou vřeštícího nemluvněte. Dítě je nakrmené, hoví si v suchých plenách a teploměr hlásí, že je vše v pořádku. Tak proč tedy pořád pláče? Kdyby měla nejnovější technologickou vychytávku, nemusela by se ptát!
Zkušené sestry nebo pediatři však dokážou díky své dlouholeté praxi mnohem lépe rozlišit, proč dítě pláče a co v dané chvíli potřebuje. Právě na takové odborníky se obrátil vědecký tým z americké Northern Illinois University.
Ten se rozhodl vyvinout zařízení, které by pomohlo rodičům zorientovat se v potřebách jejich ratolestí. „Dozvěděli jsme se od nich, že přímo v pláči dětí lze vystopovat určitá vodítka,“ nastiňují výzkumníci.
To je vede k myšlence, že by bylo možné identifikovat společné rysy pláče různých kojenců, které jsou projevem bolesti nebo vážných zdravotních problémů. K nim patří například specifická výška nebo frekvence „výkřiků“.
Tým poté vyvine algoritmus, který tyto rozdíly detekuje. Experti algoritmus nejprve testují na záznamech dětského pláče z novorozenecké jednotky intenzivní péče.
Analýza pláče
Výzkumníci mysleli na vše a jejich výtvor umí vyhodnotit i takový pláč, který je obklopen zvuky z okolí, jako například řeč dospělých, hlasitě puštěné televize anebo žvatlajících batolat, tedy ve skutečném prostředí, kde děti žijí.
Klasifikací různých znaků pláče, jako je třeba výška tónu, může algoritmus navrhnout, zda je nářek způsobený vážnou příčinou, což je třeba bolest nebo nemoc, a určit také stupeň naléhavosti.
Vědci pak nechají dětské lékaře a sestry zhodnotit necelou padesátku záznamů dětského pláče ohledně pravděpodobné příčiny (hlad, únava, kolika a další) a srovnají jejich názor s hodnocením algoritmu. Shoda je 70procentní!
Velké plány
Vědci doufají, že se jim podaří vyvinout přístroj, který by byl nejenom přínosem pro čerstvé rodiče, ale dal by se využít i v nemocničním prostředí, kde by pomohl rychle zjistit, kterým dětem je třeba věnovat okamžitou a přednostní pozornost.
„Pláč je možné využít i jako předběžný diagnostický nástroj pro problémy, jako jsou chromozomální abnormality anebo k identifikaci běžných potíží, například obyčejné koliky.
Tóny, vyjadřující bolest nebo nemoc, jsou v porovnání s běžným pláčem poměrně specifické a velmi naléhavé,“ vysvětlují výzkumníci, kteří už požádali o patent na svou technologii. Nadále ji také „pilují“ tak, aby byla co nejpřesnější.
Rovněž plánují přidat další funkce, například schopnost identifikovat a klasifikovat pohyb a mimiku tváře. To by mohlo pomoci podrobněji číst emoční a fyzický stav dítěte.
Doufají také, že v brzké době zahájí zkoušky na skutečných kojencích, algoritmus byl zatím testován pouze na zaznamenaném pláči.