„Nesmrkej,“ vykřikne burgundský kníže na svého synka. „To jsi viděl u té poddanské chudiny, že?!“ podívá se zhnuseně na jeho ušpiněný rukáv. Pak chlapce bez milosti vykáže z místnosti.
„Navzdory vaší snaze se stále ještě neumí chovat,“ poznamená naštvaně ke svému vzdělanému příteli Erasmovi. Ten se jenom pousměje. Ví, že jednoho dne trucovitého hocha přesvědčí, aby se změnil…
Podobné scénky nejsou v 16. století výjimkou. Mladí šlechtičtí synkové velice rychle okoukají neřesti ze svého okolí. Učitelů, kteří by je provedli úskalím pravidel, jak správně stolovat nebo jak se chovat k dámě, také není mnoho.
V Evropě té doby se ale pohybuje jeden, jenž má společenská pravidla v malíčku. Je jím nizozemský myslitel Erasmus Rotterdamský (1469–1536). Brzy si získá takovou pověst, že si u něj podávají dveře dokonce i následníci z evropských dvorů.
Máte špinavé nehty…
Když se Habsburk Karel V. (1500–1558) ujímá roku 1516 španělského trůnu, svého mladšího bratra, budoucího českého krále a římského císaře Ferdinanda I. (1503–1564), posílá k tetě do Nizozemí.
Právě tady se chlapec stává žákem Rotterdamského. „Jejich Výsost nesmí ke stolu se špinavýma rukama,“ peskuje prince jednou, když usoudí, že má špinavé nehty. Jinak je ale Ferdinand vzorným žákem.
Kromě něj se Erasmus stává vychovatelem syna knížete Adolfa Burgundského (1489–1540), císařského rady a nizozemského admirála.
Neházej kosti pod stůl!
Své znalosti a zkušenosti z výchovy budoucích vladařů shrne Erasmus Rotterdamský roku 1530 v příručce o dobrých mravech pro děti, nazvané De civilitate morum puerilium (Příručka slušného chování pro děti).
Nechybí v ní vášnivá kritika venkovských zvyků. Venkované podle něj s oblibou smrkají do ruky, do čepice nebo do rukávu. Nehygienický zvyk v ní odsuzuje a upozorňuje, že se mladý muž nesmí takových praktik dopustit.
Také říká, že „není vhodné mlaskat, opírat se lokty o stůl nebo házet pod stůl kosti“. Ještě v 16. století se totiž i ve šlechtických kruzích jí maso, ovoce nebo zelenina rukama. Jak ruce, tak i ústa se pak jednoduše utřou do ubrusu.