Odmala ráda lyžuje. V Zakopaném, vstupní bráně do polských Vysokých Tater, se prohání na lyžích se svými staršími bratry.
První velký závod Helena Marusarzówna (1918–1941) vyhraje ve svých 12 letech. Pod dohledem sourozenců se neustále zlepšuje a ve druhé polovině 30. let se opakovaně stává polskou šampionkou ve slalomu i sjezdu.
Polská kráska se neztratí ani ve světové konkurenci. V jednom ze závodů v roce 1938 dokonce porazí olympijskou vítězku, Němku Christl Cranzovou (1914–2004)!
Stísněné pocity
Brzy na to se Helena na svahu vážně zraní, nicméně během pár měsíců se dá – navzdory předpovědím lékařů – dohromady a v březnu 1939 přijíždí závodit do německého Schwarzwaldu.
Tentokrát se musí spokojit s druhým místem, Cranzová jí na domácí půdě nedávnou porážku oplatí.
Pobyt v Hitlerově říši si polská šampionka příliš neužije. Domů se vrací se stísněnými pocity. Stihla si udělat obrázek, co vlastně nacismus znamená.
Oklamou hlídku
Vypuká druhá světová válka. Adolf Hitler (1889–1945) 1. září 1939 zaútočí na Polsko a během měsíce zlomí jeho odpor. Helena a její starší bratr Stanislav (1913–1993) začínají spolupracovat s domácím odbojem.
Ze Zakopaného doručují do Budapešti tajnou korespondenci a současně pomáhají uprchnout Polákům, jimž hrozí zatčení. Sama Helena zachrání desítky osob. Spoléhá na svou kondici, odvahu i důvtip.
Například na Silvestra 1939 dostane do bezpečí dva polské letce. „Všichni jedeme do Francie!“ přiznají se smíchem vojenské hlídce, která je zaskočí na lesní cestě. Němci se povedenému „vtípku“ ze srdce zasmějí a nechají je jet dál!
Nezlomí ji
Stanislav ze sestřiných kousků občas šílí. „Neměla bys tolik riskovat,“ přesvědčuje Helenu. Ta ho neposlechne a počátkem roku 1940, při převodu skupiny žen s dětmi, málem přijde o život při přestřelce na slovensko-maďarské hranici.
V březnu se pak od ní štěstí definitivně odvrací. Mladou odbojářku zadrží slovenští četníci, kteří ji okamžitě předají Němcům. Gestapo cenného zajatce vězní na několika místech v Polsku.
Helena si projde strašlivým mučením, nicméně žádné důležité informace o odboji neprozradí. Vysvobození v podobě smrti se dočká až v září 1941, kdy ji Němci zastřelí.
(Zdroj: HISTORY revue)