Unikátní šperk, který nosila francouzská královna Marie Antoinetta a královské rodině patřil přes dvě století se nyní v Ženevě vydražil za rekordní částku v aukční síni Christie’s.
Konečná cena znalce překvapila, dvojnásobně totiž předčila původní odhady.
Když otevřete modrou sametovou šperkovnici, zaleskne se ve světle dvojice masivních náramků se třemi řadami diamantů. Tyto unikátní klenoty mají za sebou velmi barvitou a dlouhou historii, která jim jen dodává na exkluzivitě.
Původně totiž patřily francouzské panovnici, dceři rakousko-uherské císařovny Marie Terezie, Marii Antoinettě, která si náramky pořídila pravděpodobně již v roce 1776. Zaplatila za ně již v té domě skutečně vysokou sumu čtvrt milionu tehdejších liver.
Cenu pokryla částečně drahokamy ze své klenotnice, ale půjčit si musela i z fondů svého královského manžela.
Jedinečné dílo
Náramky nesou stopy mistrovské klenotnické práce a jsou vyrobeny ze zlata, stříbra a celkem 112 diamantů. Každý z nich pak váží 97 gramů.
Šperky se ve vynikajícím stavu zachovaly do dnešních dnů díky tomu, že je královna nechala uschovat u hraběte Mercy-Argenteau, který byl rakouským velvyslancem ve Francii a úřadoval v Bruselu.
To se odehrálo v roce 1791, když byla královna uvězněna v Tuilerijském paláci. O dva roky později pak její život ukončila gilotina na dnešním Náměstí svornosti v Paříži, svého manžela Ludvíka XVI. tak přežila jen o devět měsíců.
„Tyto náramky putovaly napříč historií, aby dnes mohly vyprávět o nejdůležitější éře francouzské historie s jejím leskem, slávou i dramatičností,“ uvedl v komentáři k prodeji předseda evropské aukční síně Christie’s Francois Curiel.
Nečekaná cena
Po smrti královny předal hrabě Mercy-Argenteau šperky její dceři Marii Terezii Šarlotě, která byla známá také pod přídomkem Madame Royale.
Jejich cesta staletími nakonec na podzim skončila v ženevské aukční síni Christie’s, kde náramky vzbudily zaslouženou pozornost.
Jedním z aspektů byl i prokazatelný původ a také původní vzhled, který byl zaznamenán v dokumentech z roku 1794. Odborníci na základě všech relevantních ukazatelů před aukcí odhadovali, že dvojice náramků se může prodat za cenu, která se bude pohybovat mezi dvěma až čtyřmi miliony švýcarských franků, cena v přepočtu se měla pohybovat od 48 do 96 milionů korun. Nicméně aristokratický původ šperků a jejich bohatá historie z nich učinila daleko žádanější aukční položku.
Náramky nakonec získal anonymní kupec za částku 7,46 švýcarských franků, což je zhruba 180 milionů korun.