Jsou všude kolem nás, třebaže je nevidíme – mikroplasty. Vědci se dlouhá léta snaží přijít na to, jak škodí lidskému tělu, v závěru roku 2021 oznámili propojení mikroplastů a zánětlivého onemocnění střev (Inflammatory Bowel Disease – IBD).
Mikroplastické znečištění zamořilo celou planetu, od vrcholu Mount Everestu až po nejhlubší oceány. Bylo prokázáno že lidé tyto drobné částice nejen konzumují v jídle a vodě, ale také je vdechují.
Strava a faktory prostředí mohou vyvolat nebo zhoršit IBD, mezi které patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Lidé se zánětlivým onemocněním střev mají údajně až o 50 % více mikroplastů ve stolici.
Stále více plastů
„V posledních letech prevalence IBD prudce vzrostla v rozvojových zemích v Asii. Odhaduje se, že do roku 2025 bude v Číně 1,5 milionu pacientů s IBD, což může zapříčinit rozsáhlou epidemii,“ uvedli vědci z Nanjing University v Číně.
Již předchozí výzkumy naznačily, že mikroplasty mohou způsobit střevní záněty a další střevní problémy u laboratorních zvířat, ale tento výzkum čínských vědců je prvním, který zkoumá potenciální účinky na člověka.
Vědci našli 42 kusů mikroplastů na gram v sušených vzorcích výkalů od lidí s IBD a 28 kusů ve vzorcích od zdravých lidí.
Koncentrace mikroplastů byla také vyšší u pacientů s těžším IBD, což naznačuje jistou souvislost. Studie však neprokazuje příčinnou souvislost a vědci uvedli, že je třeba provést další výzkum.
Je možné, že například IBD způsobuje, že lidé zadržují více mikroplastů ve svých střevech.
Jsou i ve vodě
Kromě spojení s IBD vědci zjistili, že lidé, kteří měli tendenci pít balenou vodu nebo jíst jídlo s sebou, měli ve stolici přibližně dvojnásobnou koncentraci mikroplastů. Celkem bylo mezi mikroplasty nalezeno 15 různých druhů plastů.
Nejrozšířenější byly PET, používané na lahve s vodou, a obaly na potraviny, a polyamid, který se nachází i v obalech potravin.
Jedna studie dokonce přinesla závěr, že někteří kojenci mají ve stolici více mikroplastů než dospělí, což může být způsobeno žvýkáním plastových předmětů nebo používáním plastových lahví na mléko, o kterých je známo, že uvolňují miliony mikroplastů.
„Tato studie poskytuje důkaz, že skutečně požíváme mikroplasty. Je to důležitá studie, protože rozšiřuje základnu důkazů pro lidské expozice.
K vytvoření kauzální souvislosti se specifickými stavy lidského zdraví je však zapotřebí více údajů o možných matoucích faktorech,“ dodal ke studii Evangelos Danopoulos z lékařské fakulty Hull York ve Velké Británii, který nebyl součástí studijního týmu.
(Úvodní foto: DanieleMascolo03 / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0)