Zatímco ve východním Středomoří dominují řecké městské státy, z Apeninského poloostrova přibližně ve stejné době ovládají podstatnou část toho západního Etruskové. Obě kultury na sebe musejí nutně narážet, a tak se i stává. Řekové přitom mimo jiné žasnou nad svobodomyslností etruských žen…
Civilizace Etrusků je stále do dnešních dnů obestřena řadou záhad. O zvycích, které mezi jejími příslušníky panovaly, si však lze udělat určitý obrázek na základě nálezů v jejich hrobkách.
Etruskové totiž svá pohřebiště vnímali jako ekvivalent ke světu živých a podle vyobrazení na stěnách etruských hrobek je možné říct, že se jejich ženy těšily přibližně stejným právům jako muži.
Ve společnosti cizích mužů
„Večeří nejen s manželem, ale i s dalšími muži,“ pohoršuje se na adresu etruských žen i řecký autor Theopompos z Chiosu (asi 380–315 př. n. l.), který Apeninský poloostrov navštívil ve 4. století př. n. l.
V jeho domovině je něco takového nemyslitelné, ani římským ženám později nebude dáno privilegium účastnit se takového hodování a snad i společenských debat.
Jméno si zvolí
Etruské ženy také mají právo dědit majetek a mohou se svobodně rozhodnout, zda po svatbě přijmou manželovo jméno, nebo si ponechají to rodné.
S takovým přáním by třeba Římanky, jejichž civilizace Etrusky de facto pohltila a část jejich zvyků převzala, rozhodně neuspěly.
Zrcadlo jako dar
Jsou poměrně vzdělané. Pravděpodobně umějí číst a psát. Svědčí o tom množství textů, které zdobí vyloženě dámské předměty, jako například nádoby na kosmetiku. Pokud jde o dárky, nepohrdnou zlatým nebo stříbrným šperkem.
Hojně také při příležitosti svateb nebo narození dítěte dostávají bronzová zrcátka do ruky.
Nebojí se barev
I móda etruských žen se liší od té řecké. Jejich šaty se spíše podobají těm, které nosí starověké dámy z Blízkého východu. Etruské ženy si zakládají na zvýraznění své siluety, a proto často nosí na oděvech zdobené pásky. Sukně se jim směrem k zemi postupně rozšiřuje.
Pod často barevně velmi nápadnou svrchní vrstvou oděvu pak vykukuje bílá plátěná spodnička. Vrchní díl šatů nebo přehozy, které nosí přes ramena, bývají z vlny, protože ta se Etruskům dobře barví.
(Zdroj: HISTORY revue)