Příběhy plné duchů a strašidel se po celém světě tradují již tisíce let. Dokládá to mimo jiné i nedávný objev pravděpodobně nejstaršího známého vyobrazení ducha.
Jaká tajemství se ukrývají za obrazem „nešťastného mužského ducha“, který ve starověké Babylonii před 3500 lety kdosi vyryl na hliněnou tabulku?
Asi 3500 let stará hliněná tabulka, na které je zachycena dnes již vybledlá kresba, jejíž obrysy jsou jen obtížně viditelné, byla donedávna uložena v trezorech Britského muzea, kde zůstávala dlouhá léta zcela nedoceněna.
Pak se ale dostala do rukou vědců, kteří si konečně uvědomili, jaký klenot dosud přehlíželi.
Dr. Irving Finkel, kurátor blízkovýchodního oddělení Britského muzea, tabulku označuje za naprosto velkolepý antický předmět a její dosavadní přehlížení vysvětluje tím, že nápis ani obraz na ní nebyl za normálních okolností téměř vůbec patrný.
Ve své kráse se ukáže jen pod silným světlem z určitého úhlu. „Ale když ji prozkoumáte a podržíte pod lampou, ty postavy na vás vyskočí napříč časem tím nejpřekvapivějším způsobem.
Je to předmět hodný Guinnessovy knihy rekordů, protože jak by někdo mohl mít kresbu ducha, která je starší?“ prohlašuje s nadšením Finkel.
Odkazuje tím na fakt, že v kresbě byl následně identifikován osamělý vousatý duch, kterého milenka vede do posmrtného života a věčné blaženosti. Jaké tajemné okolnosti tento starověký výjev provázejí?
Exorcismus ve staré Babylonii
Polovina tabulky chybí a to, co z ní zbylo, se vejde do dlaně dospělého člověka, text na její zadní straně byl navíc nejprve nesprávně přeloženo. Jeho skutečný význam odhaluje až Dr. Finkel, který je uznávanou světovou autoritou na klínopis.
Navzdory těmto nedostatkům ale nový výklad nápisů podpořený názorným obrázkem hovoří jednoznačně.
Jde o součást příručky exorcisty, který se zbavuje nechtěných duchů tím, že řeší konkrétní problémy přivádějící mrtvého zpět do světa živých.
Na tabulce ze zaznamenán popis konkrétního případu, při němž se exorcista zbavuje ducha zoufale postrádajícího nějakého společníka.
Duch je zobrazen, jak kráčí s nataženýma rukama a zápěstí má svázaná provazem, jehož druhý konec drží žena. „Je to zřejmě mužský duch a je nešťastný. Dovedete si představit, že vysoký, hubený, vousatý duch potloukající se po domě lezl lidem na nervy.
Konečná analýza ukázala, že tento duch potřebuje milenku,“ vysvětluje Finkel a s úsměvem dodává:
„To, že si někdo myslí, že se zbaví ducha tím, že mu přivede někoho do postele, je docela komické.“ Doprovodný text pak podrobně popisuje rituál, který by je šťastně poslal do podsvětí. Bylo by možné takový rituál provést i v současnosti?
Nedívej se za sebe
Lze předpokládat, že tabulka byla součástí magické knihovny v domě exorcisty nebo v chrámu a rozsáhlý text na její zadní straně by mohl být jen malou částí mnohem větší sbírky podobných návodů na různé magické rituály.
Tento konkrétní starověký návod, jak jednat s duchem, který posedne člověka, pronásleduje ho a nechce ho pustit, zahrnuje mimo jiné výrobu figurek muže a ženy.
Figurkám má být poskytnuto vybavení, které páry běžně potřebují, například šaty, hřeben, cestovní potřeby, židli či lůžko. Rituál je prováděn za východu slunce a obsahuje také použití jalovcového kadidla a odříkávání zvláštního zaklínadla.
Mohlo by takové řešení od ducha skutečně pomoci? Je zajímavé, že na podobnou techniku, kdy se duchům dá to, po čem touží a co je drží na tomto světě, lze narazit také v současnosti.
Osvědčila se například při odvádění duší zemřelých do záhrobí po ničivých vlnách tsunami v Japonsku v roce 2011. Znamená to, že je babylonský návod doprovázející nejstarší vyobrazení ducha dílem skutečného znalce?