Studená válka je v plném proudu a soupeří se ve všech oblastech. V závodě o dobývání vesmíru mají Sověti před USA náskok, v dubnu roku 1961 dokonce vyšlou do kosmu prvního člověka v historii.
Na poli jaderného zbrojení ale zaostávají, a tak si na stejný rok naplánují demonstraci síly.
Ráno 30. října 1961 vzlétne z letiště Olenja na poloostrově Kola na severu Sovětského svazu speciálně upravený letoun TU-95, který nese bombu tak velkou, že se nevede do vnitřního prostoru letadla.
Rozměry má úctyhodné. Je 8 metrů dlouhá, má průměr skoro 2,6 metru a váží více než 27 tun. Zatímco nese různá technická označení, do dějin ale vstoupí jako Car-bomba.
Je výsledkem pokusu sovětských vědců vytvořit dosud nejsilnější jadernou zbraň, jaká kdy byla vyrobena.
Není určená k běžné výrobě, má jen docílit toho, aby se Západ třásl před Sovětským svazem a jeho mocnými technologiemi. Vědecké úsilí pohání horečná touha sovětského vůdce Nikity Chruščova (1894-1971) zastrašit nepřátele komunismu.
Jako v den posledního soudu
Letoun Tupolev míří toho říjnového rána k cílovému bodu, kterým je jaderná střelnice Nová země, řídce osídlené souostroví v Severním ledovém oceánu u nejsevernějšího cípu tehdejšího Sovětského svazu.
Doprovází ho menší upravený bombardér TU-16, připravený natočit výbuch a monitorovat celou akci. Aby obě letadla vyvázla bez úhony, dostane Car-bomba obří padák, vážící skoro tunu.
Ten zpomalí její rychlost a bombardéry se mezitím dostanou do bezpečné vzdálenosti. Puma exploduje v 11:32 moskevského času. A co se děje potom? Počítejme.
Výbuch vytvoří ohnivou kouli o průměru asi 8 kilometrů a záblesk z výbuchu je vidět až ze vzdálenosti 1000 kilometrů! Jaderný hřib se vyšplhá do výšky 64 kilometrů a jeho klobouk má průměr téměř 100 kilometrů.
Ve vesnici Severnyj, vzdálené asi 55 kilometrů od epicentra, jsou všechny domy zcela zničeny a v obydlených oblastech stovky kilometrů daleko jsou hlášeny škody všeho druhu, od zřícených domů, spadlých střech přes vyražené dveře až k rozbitým oknům.
Rádiová komunikace je přerušena na více než hodinu. Bomba generuje téměř neuvěřitelné množství energie, zhruba 1500krát překoná sílu obou amerických jaderných bomb z Hirošimy a Nagasaki dohromady!
Je to také desetkrát více, než co dokázala veškerá vybuchlá munice, použitá během druhé světové války.
Třikrát kolem Země
Stejné množství energie, jaká je uvolněna při výbuchu, vyrobí elektrárny Temelín nebo Dukovany za více než 4 roky.
Seismická vlna oběhne Zemi hned třikrát a horko z exploze podle některých vědců mohlo způsobit popáleniny 3. stupně lidem, vzdáleným 100 kilometrů od místa výbuchu. Brzy následuje mezinárodní odsouzení této akce.
Zkouška ale zároveň ukáže nebezpečí, spočívající ve vyvíjení stále silnějších bomb a přiměje obě hlavní jaderné mocnosti zahájit jednání, které skončí v roce 1963 podpisem smlouvy o omezení jaderných zkoušek.
Teprve později se SSSR i USA přeorientují na mezikontinentální balistické střely s jadernými hlavicemi.