Lidský mozek je stále mnohonásobně výkonnější než dnešní nejvýkonnější počítače a dokáže do své paměti pojmout obrovské množství informací.
Vědci z University of California, Berkeley nyní vytvořili unikátní atlas mozku, který ukazuje, kam se ukládají konkrétní slova a pojmy.
Místem, kam se tato slova a pojmy ukládají, jsou velmi specifické oblasti mozkové kůry, které se rozsvěcí, když je slyšíme nebo na ně myslíme. Právě tato vnější vrstva mozku je zodpovědná za většinu vyššího stupně myšlení, včetně jazyka a vědomí.
„Získali jsme jemnozrnné informace, které nám říkají, jaký druh informací je zastoupený v každé oblasti mozku.
To je důvod, proč jsou tyto mapy tak vzrušující a mají tak velký potenciál,“ řekl Alex Hunt, hlavní autor studie a postgraduální výzkumník v oblasti neurověd na University of California, Berkeley.
Aby získali podrobnější znalosti, jak mozek zpracovává jazyk, studovali Hunt a jeho kolegové mozky šesti dobrovolníků.
Ti strávili hodiny uvnitř magnetické rezonance, zatímco zcela v klidu a se zavřenýma očima poslouchali záznam rozhlasového pořadu „The Moth Radio Hour“.
Magnetická rezonance měřila průtok krve v různých oblastech mozku, což ukázalo, které části mozku jsou během konkrétních pasáží aktivní. Vědci následně spárovali jednotlivá slova s oblastmi mozku, které se při jejich poslechu aktivovaly.
Z těchto výsledků pak vytvořili s pomocí počítačového algoritmu detailní mapu mozku zachycující umístění významu slov.
Nové poznatky by mohly být jednou použity jako druh čtení myšlenek, které by mohlo pomoci vrátit hlas lidem s jazykovými poruchami.
Příkladem jsou pacienti se Syndromem uzamčení nebo Amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), kteří kvůli paralýze svalstva zcela ztratili schopnost verbálně komunikovat, ačkoli jejich mentální schopnosti zůstaly nedotčené. Pomoci by mohly rovněž lidem, kteří prodělali mrtvici.