Statistiky havárií na dlouhých trasách za letní dovolenou k moři hovoří jasně: mikrospánek je zabiják!
Když se ke spánku navíc přidá i únava z dlouhodobého pobytu ve voze při teplotách vyšších než 25 °C, prodlužuje to i vaši reakční dobu.
Příznaky únavy jsou:
časté zívání
náhlý pocit chladu po těle
naléhavá potřeba pohybu
špatně držíte stopu a často ji musíte korigovat
máte pocit, jako by se silnice zužovala
nepamatujete si poslední ujetý kilometr
přivíráte oči a mnete si je
Kdy je čas vypnout motor?
K haváriím dochází většinou kolem druhé a páté hodiny ranní a pak mezi jednou a třetí odpoledne. V těchto kritických hodinách si proto vždycky udělejte pauzu.
O plánované přestávce uvažujte také po každých 180 ujetých kilometrech. Po delší jízdě o sobě obvykle dávají vědět bolesti krční páteře. Paže a předloktí jsou nepříjemně ztuhlé. Bolet začíná i bederní páteř a ramena.
Zacvičte si na odpočívadle
Skvěle působí uvolnění a protažení páteře s předklonem nebo záklonem a propnutými pažemi, které pohybem opisují tvar pomyslné ležaté osmičky.
Můžete cvičit odděleně například v oblasti krční, hrudní a bederní páteře, ale také tak, že se pohyb přenáší na celé tělo.
Cvičení v sedadle auta
Cvičit lze i v parkujícím autě. Cvik provedete tak, že si sednete vzpřímeně a opřete se o sedadlo celým trupem i hlavou.
Pijte a větrejte
Vedle osvěžujícího cvičení při jízdě pamatujte i na průběžné větrání. Neméně důležitý je i pitný režim. Optimální jsou 3 litry vody za den. Nezaměňujte je za energetické nápoje.
(Zdroj: Paní domu, Foto: Shutterstock)