Na povrchu naší planety bylo prozkoumáno okolo 150 kráterů, které vznikly při dopadu meteoritů. Některé z nich přitom ukazují na katastrofy doslova apokalyptických rozměrů a svědčí o obrovských explozích.
Kráter Vredefort, Jihoafrická Republika
Průměr kráteru: 300 kilometrů
Stáří: 2 miliardy let
Největší dochovaný kráter po sobě zanechal dopad asteroidu, který mohl mít v průměru až 10 kilometrů. Jeho výbuch musel po sobě zanechat ohromnou spoušť. Nicméně před dvěma miliardami let byly svědky katastrofy pouze mnohobuněčné organismy a řasy.
Chicxulubský kráter, Mexiko
Průměr kráteru: 180 kilometrů
Stáří: 66 milionů let
Vědci se domnívají, že právě tento kráter vyhloubil velký meteorit, který zahubil dinosaury. Musel mít průměr několik kilometrů a rozpoutal na povrchu planety doslova peklo. Ohromná energie uvolněná dopadem rozpoutala obrovské požáry a vlny tsunami.
Kráter Acraman, Austrálie
Průměr kráteru: 90 kilometrů
Stáří: 580 milionů let
Z tohoto australského kráteru zbylo do dnešních dob kvůli půdní erozi tak málo, že byl objeven až s pomocí moderních metod v roce 1986. Na dně kráteru je dnes stejnojmenné jezero, které má velikost asi 20 kilometrů.
Energie výbuchu odpovídala řádově milionu atomových bomb.
Kráter Manicouagan, Kanada
Průměr kráteru: 72 kilometrů
Stáří: 212 milionů let
Odborníci odhadují, že původně mohl mít šířku až 100 kilometrů. Zanechal jej asteroid s průměrem okolo pěti kilometrů, který se na Zemi přiřítil v době, kdy tu žili dávní předchůdci ryb.
Dnes je vnitřek kráteru vyplněn ostrovem René-Levasseur a uprostřed se tyčí hora Mont Babel.
Kráter Pingualuit, Kanada
Průměr kráteru: 3440 metrů
Stáří: 1 milion let
Pingualuit na pustém severu Kanady bývá považován za nejkrásnější kráter vůbec. Za druhé světové války jej používali piloti jako orientační bod. Celý vnitřek vyplňuje jezero s viditelností do hloubky 35 metrů. Výbuch při dopadu meteoritu musel spálit krajinu na stovky kilometrů daleko.