U některých druhů se nespletete, u jiných je to zapeklitější. Je to ovoce, nebo zelenina? Nebo je to jedno, protože to tak jako tak skončí v žaludku? Možná. Dokud se ony nebohé nejasné plodiny nedostanou až k soudu.
Ovoce je přeci sladké! To vám řekne většina lidí a v podstatě to úplně špatně není. Ve 100 gramech ovoce sníme klidně i 15 až 20 gramů cukru (vedou hrozny či banány), v případě zeleniny jen to v průměru jen asi 3 gramy.
Dělení sladkých a nesladkých plodů se jistě uplatní v kulinářském světě, spolehlivé měřítko to ale není. Třeba citrusy nebo avokádo mají obsah cukru minimální a ovoce je to také!
Dělení podle botaniků se zdá možná jasnější – pod ovoce řadíme plody víceletých plodin, zelenina patří k rostlinám jednoletým či dvouletým.
Ovoce také vzniká z reprodukční části rostliny (většinou z květu) a obsahuje tedy semena chráněná dužinou. Zelenina oproti tomu vzniká z kořene, stonku nebo listu.
Melouny na vahách
Stoprocentní definice neexistuje! Pokud byste stejnou otázku dali jazykovědci, možná vás upozorní na to, že ovoce může být nad zeleninou nadřazenou kategorií.
V řadě jazyků včetně angličtiny mají pro plod i ovoce totéž slovo (fruit). V českých úslovích například „práce nese plody“, ale ve stejném smyslu i ovoce, takže by se ovoce dalo chápat jako plody obecně.
A pokud si tedy zvolíme jeden úhel pohledu, už bude vše jasné? Pořád ne!
Co třeba meloun, který je dle obsahu cukru ovocem, semeny v dužině také ovocem, v obchodě ho najdete v sekci ovoce a rozhodně se hodí i do ovocného salátu? Jako jednoletá rostlina je zeleninou a botanikové ho za ni považují! Za zeleninu z čeledi tykvovitých. A podobné, nebo vlastně tak trochu obrácené, je to s rajčaty…
Rajská jablka sváru
„Dali byste si snad rajčata se zmrzlinou?“ namítne žalobce u nejvyššího soudu v USA v roce 1893. Ano, „obžalovaným“ jsou tu rajčata! Čím se provinila? Vystupují za ovoce proto, že za dovoz ovoce se neplatí clo! Za zeleninu ano!
„Rajčata jsou zeleninou,“ rozhodne se nakonec po šestiletém sporu a zeleninou (tedy alespoň v Americe) zůstanou do roku 2005.
Pak míří znovu před soud a znovu se stanou ovocem. A právem – i botanici jednoznačně souhlasí. Plody rajčat jsou reprodukční části rostliny, mají semínka, vyvíjejí se z květů a z mnohém se podobají třeba vinné révě.
Víno ze zeleniny? Vyloučené!
Pascalu Micheovi z kanadského Quebecu dokonce rajčata připomínají hrozny natolik, že z nich začne vyrábět víno. Nejprve se nápoj jmenuje Omerto – aby mohl být oficiálně „vínem“, musí výrobce získat potvrzení, že jsou rajčata ovocem.
S tím však koneckonců souhlasí i na starém kontinentu. V roce 2011 dokonce rajčata zařadí mezi ovoce i Evropský parlament! Namítáte, že je přeci na zahrádce sázíte rok co rok znovu?
Prapůvodce rajčat byl ale skutečně trvalý keř a ve Střední či Jižní Americe je jako trvalky pěstují dodnes. Řada „nezařaditelných“ plodů navíc rajčaty nekončí. Co okurky, papriky nebo dýně? Díky přítomnosti semen jsou rovněž botanicky ovocem.
A olivy, rostoucí na stromě? Jasné, i když trochu trpké ovoce!