Ucpaný nos, kýchání, slzení očí. To nemusí být příznak nachlazení, ale podzimní alergie.
Ambrózie
Agresivní pyl tohoto plevelu se drží v ovzduší až do zimy.
Pokud trpíte pylovou alergií na tuto rostlinu, měli byste být obezřetní při konzumaci potravin obsahujících podobné alergeny – jsou to banány, melouny, med, okurky, cukety, rajčata, papriky, patizony, mletá paprika včetně chilli a slunečnicový olej.
Pelyněk
Daří se mu v příkopech podél cest a železničních tratí, v křovinách či na různých skládkách a neobdělávaných polích. Alergickou reakci mohou vyvolat i listy, čerstvé nebo sušené. Některé druhy pelyňku navíc pozřete ve formě koření.
Jak se chránit?
Využít můžete toho, že poletují vzduchem hlavně při pěkném teplém počasí a v dopoledních hodinách. Na procházky proto choďte až odpoledne.
Plísně
Nejčastěji je najdeme na zahnívající vegetaci, například v kupách vlhkého listí nebo ve starých chalupách. Vyvolávají alergickou rýmu a ucpaný nos, výjimkou nejsou astmatické potíže.
Co pomáhá
Podzimní práce na zahradě byste měli vynechat. Proti vnitřním plísním pomáhají fungicidní přípravky, odvlhčovače vzduchu a také vyhoďte plesnivé potraviny ze spíže.
Roztoči
Jakmile začne topná sezona,vyskytují se hojně především v matracích, polštářích, dekách či v kobercích. Proč? Protože málo větráme!
Prevence
V bytě udržujte teplotu kolem 20 stupňů, větrejte a vyměňujte ložní prádlo. Zbavte se velkých koberců a těžkých závěsů, kde se drží prach. Používejte přikrývky z umělého vlákna, které se dají často prát, nebo protiroztočové povlaky a prostěradla.
Léky a léčba
První volbou jsou antihistaminika, která tlumí alergický zánět. Pomoci může i alergolog, který vám udělá test a nasadí tzv. desenzibilizaci. Při ní si budete postupně zvykat na léčebně upravený alergen.
(Zdroj: Paní domu, Foto: Shutterstock)