Obrovská mořská bouře bičuje loď, na níž po Galilejském moři pluje spící Ježíš se svými následníky. Učedníci zděšeně volají: „Mistře, je ti to jedno, že hyneme?“ Ježíš nakonec otevře oči, povstane, pohrozí větru a poručí moři: „Mlč!
Buď zticha!“ Zavládne ticho. Na moři i mezi učedníky…
Právě tímto biblickým vyprávěním dramatického příběhu se inspiruje nizozemský malíř, kreslíř, grafik a rytec Rembrandt, celým jménem Rembrandt Harmenszoon van Rijn (1606–1669), který je považován za mistra zlatého věku nizozemského barokního malířství a jednoho z nejlepších malířů v dějinách lidstva vůbec.
V roce 1633 začíná pracovat na novém obraze – pod rukama se mu zrodí dílo, jež dostane jméno Bouře na moři Galilejském. Unikátní je i v tom, že jde o jediný obraz s mořskou scenérií, který Rembrandt vytvořil. Dnes je však tento klenot ukrytý neznámo kde…
Splněný sen
Největší vášní americké filantropky a sběratelky různých předmětů Isabelly Gardnerové (1840–1924) je umění. Roku 1903 se jí splní největší sen – v Bostonu si otevře vlastní muzeum.
Svým návštěvníkům v něm nabídne významnou sbírku obrazů, soch, kreseb, děl z keramiky, šperků či vzácných tisků, a to včetně slavného Rembrandtova obrazu Bouře na moři Galilejském. Ten je dnes ceněný na více než 50 milionů dolarů (přes 1 miliardu korun).
Falešní policisté
Po půlnoci 18. března 1990 se v muzeu Isabelly Gardnerové objeví dva policisté v uniformách. Údajně přišli vyšetřit nahlášený incident. Záhy však překvapené strážné spoutají, deaktivují bezpečnostní systém a odnesou si bohatý lup.
Ukradnou celkem 11 pláten slavných světových malířů, včetně Bouře na moři Galilejském, a čínskou bronzovou vázu z doby 1200–1100 př. n. l. Vyšetřovatelé loupeže jen bezmocně krčí rameny.
Pachatelé unikají
Namísto ukradených děl doposud visí na zdech muzea jen prázdné rámy. Po pachatelích i samotných obrazech a váze totiž policie dodnes marně pátrá. K objasnění zločinu dosud nevedla ani vypsaná odměna ve výši 5 milionů dolarů (více než 100 milionů korun).