Při pohledu na ořechy nejspíš pomyslíte na kalorie. A to je chyba. Jak vlašské, tak i lískové patří k nejdravějším plodům, které u nás rostou. A právě teď dozrávají.
Vlašské ořechy
Věříte na superpotraviny? U vlašských ořechů to není víra, ale skutečnost. Mají tak neobyčejně blahodárný vliv na zdraví, že bychom je měli jíst, samozřejmě jen co se vejde na lžíci, několikrát do týdne. Za svůj příznivý vliv vděčí především vysokému obsahu omega 3 tuků.
V jejich složení se sice plně nevyrovnají rybímu tuku, přesto je to nejkvalitnější rostlinná obdoba a navíc nezasažená škodlivinami z mořské vody.
Pro co největší užitek je vhodné ořechy přes noc namočit ve vodě, což zvýrazní i jejich chuť, druhý den slít a rozmixovat.
* Prospívají mozku
Omega 3 tuky totiž tělo potřebuje ke stavbě vnějších obalů mozkových buněk. Jejich dobrý stav je nezbytný předávání nervových signálů, což je základ mozkových funkcí. Nedostatek těchto tuků se časem projeví na dušení kondici.
Proto jsou vlašské ořechy jsou ideální svačinou pro duševně pracující, potřebují je ale také děti a senioři.
* Chrání cévy
Je to opět díky omega 3 tukům: Ty sice nedokážou snižovat škodlivý cholestrol, co umí jen omega 6, zato působí protizánětlivě. Tím brání vytváření cholesterolových usazenin, které vznikají jako zánětlivá akco imunity.
Navíc omega 3 tuky omezují shlukování krevních destiček, a tím snižují riziko vzniku sraženiny.
* Celkově ozdravují
Řada potravin, které máme běžně na jídelníčku, působí v organizmu prozánětlivě. Mohou tak obecně podporovat vznik onemocnění, ke kterým máme sklon geneticky nebo svou životosprávou. Může to být ateroskleróza, cukrovka, záněty klubů a řada dalších neduhů.
Ořechy mají opačný, tedy protizánětlivý efekt, a tak proti tomuto riziko chrání. Tento efekt ještě posilují antioxidanty, především tzv. polyfenoly. Ty nacházejí asi z 90 % v tenké slupičce na jádru, proto je lepší ořechy nepražit.